Madártartók! Mennyire ajánlanátok a nemes papagájt madártartónak?
Itt Magyarországon még nagyon kezdők az emberek a madarak tartásában,etetésében,stb. Madarakra specializálódott állatorvosok is csak nem régóta vannak.
Tehát a lényeg az hogy szinte biztos vagyok benne hogy nem tartották megfelelően a papagájukat a szüleid mert nem hiszem hogy utána néztek volna alaposan az interneten de ha még utána is néztek akkor se hiszem hogy tudtak,tudnak mindent. Így még ők is kezdők nem hogy te.
És mint minden kezdő te se válassz nagy papagájt.
Amúgy pedig nagyon nem ajánlom. A nemesek gyümölcsevő nagy papagájok így az étrendjük kb. 85%-a gyümölcs,zöldség. Ezen kívül rendszeresen kell nekik adni házilag készített kásákat is. 100% hogy nem bírnátok a tartását mert pl.ki kelne fel évtizedeken keresztül MINDEN reggel 5-6körül vagy előbb ha előbb felébreszt titeket mert éhes minimum 3-4féle gyümölcsöt,zöldséget adni neki hogy ne éhezzen. A viselkedésükről nem is beszélve. A tojókat még a hozzáértőbb emberek se szívesen vállalják be mert hormonos időszakban nagyon kezelhetetlenek de ezen kívül is lehetnek velük gondok a hímek pedig igaz hogy nyugodtabb,szelídebb természetűek de attól még ők is odacsapnak,ráfognak a kezedre ha olyanjuk van és gondolom te is tudod nem épp kicsi és gyenge csőrük van. Meg ahhoz hogy ne nőjön a fejedre és tudd nevelni tapasztalat és tudás kell. Sok ember még a hullámosát,nimfáját se tudja normálisan nevelni mert akkor engedik ki a kalitkából amikor ő ki akar jönni és nem akkor amikor a gazdái ráérnek, azt csinál amit akar és nem azt amit a gazdái megengednek neki, rámehet a gazdái fejére,stb. És ez csak egy kistestű papagáj.
Hogyan szoktatnád le a nagy papagájodat az ajtófélfa bontásáról vagy arról hogy ne repüljön el,ne kezdje marni a kezed ha be akarod rakni a kalitkába, ne csípje,bántsa ahol,ahogy tudja az egyik kiszemelt embert a házban,stb kb. sehogy mert nincs hozzá kellő tudásod. Simán ő nevelne téged a tudtod nélkül.
Ne hidd hogy hülyék vagy hogy simán el bánnál egy nagy papagájjal attól hogy a szüleidnek volt. Az intelligenciájuk a delfinekével és az elefántokéval egyszinten van.
Első vagyok
Több embert ismerek akinek van nemese így tudom nem kezdőnek való mint ahogy egy nagy papagáj se.
És mint írtam a magyarok keveset tudnak.
Abból a jó leírásból is hiányoznak dolgok pl. az hogy a nemeseknek mint minden gyümölcsevő papagájnak nagyon káros a sok vasbevitel(a tökmagban,napraforgóban is sok a vas) vagy pl. hogy sok A vitaminra van szükségük ezért hetente minimum 5 nap kell nekik sárgarépát adni.
Mint minden fajnál náluk is vannak dolgok meg úgy általánosságban is van egy csomó dolog ami "valahogy" kimarad a magyar leírásokból,oldalakról.
Pl.Judy Leach-t (és még sorolhatnám a neveket) nem emlegeti senki és az oldalaikat,írásaikat se linkeli senki, nem tudják sokan hogy a fűszerek többsége mértékkel!! egészséges a papagájoknak és hogy mennyire fontos nekik a változatos étrend, a tollak elszíneződése máj és/vagy veseproblémára utal, baktériumölő hatása miatt egészséges nekik a fokhagyma így nem baj ha 1-2 hetente kapnak egy-két vékony szeletet belőle de utána célszerű probiotikumot adni nekik, mire jó az aloe vera és a kókuszolaj, mit jó ha kapnak vedléskor, stb
És még tenyésztő se vagyok sőt még olyan régóta papagájtartó se(a koromat már nem is írom). Időnként már én szégyellem magam hogy ennyi mindent tudok míg egy magát tapasztalt tenyésztőnek tartó ember felét jó ha tudja.
De mindegy. Ez nem ide tartozik.
A lényeg az hogy a nemesek nem valók kezdőknek én legalábbis nagyon nem ajánlom őket kezdőknek.
Én ajánlottam a linket. És évek óta vannak nemespapagájaim, szóval valós, gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezem. Tojóm és hímem is van, tehát pontosan látom a kettejük viselkedése közti hatalmas különbséget. Nem csak azért ajánlottam azt a linket, mert rákerestem a googlén, hanem mert a saját tapasztalataimmal meglehetősen egybeesik az amiket ott leírnak. Mellesleg ha tudsz remek linkeket, akkor miért nem osztod meg velünk azokat? De akár írhatnál te is cikkeket a nemespapagájról, úgyis kevés van belőle, biztos örülnének neki az érdeklődők. Vagy írd meg a kifogásidat a cikk írójának (ott az e-mail címe) vagy szerkeszd át a Wikipédiában lévőt. Persze akkor azt is bele kellene azért venni, hogy az A vitamin túlzott adagolása akár káros is lehet, ugyanis nem ürül ki a szervezetből. Mivel ennek a madárnak emésztőrendszere erre "szakosodott" így a zöldségekben és gyümölcsökben lévő vitaminokat (így az A vitamint is) nagyon jó hatásfokkal dolgozza fel. Túl sok és túl magas A vitamin tartalmú táplálék etetésével akár még árthatunk is neki. Szóval ne adjunk heti 5 nap répát vagy esetleg A vitaminos kiegészítőket, hanem változatos gyümölcsökben gazdag étrenden tartsuk őket. (Jut eszembe, nem kell hajnali 5 körül kelni ahhoz, hogy el lehessen készíteni számukra a kaját).
Érdemes azokon az oldalakon a belső linkeket is használni (ha már egyszer hypertext formátumban vannak a weboldalak) és a többi információkat is elolvasni, mert van ott dögivel.
De hogy az eredeti kérdésnél maradjunk: teljesen kezdőnek nem a táplálásuk miatt nem ajánlatosak a nagytestű papagájok, hanem elsősorban azért, mert igencsak fájdalmasakat tudnak csípni, ha nem tudja valaki kezelni őket. Viszont akinek csak kis papagájai voltak, az pontosan ugyanúgy nem fogja tudni helyesen értelmezni és kezelni a nagytestű madarakat, mivel azok teljesen más módon reagálnak a környezeti ingerekre. Szóval ha valakinek nem volt még nagytestű papagája, akkor halvány fogalma sem lehet róla, hogy hogyan kell helyesen bánni velük. Ezeket a dolgokat viszont csak tapasztalati úton és érdeklődéssel szerezheti be magának.
És a velük való ismerkedés pont ott kezdődik, hogy az ember megkérdez másokat, elolvas róluk cikkeket újságokban, könyvekben vagy az interneten. Informálódik. És aki mondjuk veszi már a fáradságot, hogy informálódjon azt szerintem nem illik leszólni, hogy "szinte biztos vagyok benne hogy nem tartották megfelelően a papagájukat a szüleid mert nem hiszem hogy utána néztek volna alaposan az interneten de ha még utána is néztek akkor se hiszem hogy tudtak,tudnak mindent." Biztos azért írtad ezeket, mert olyan jó emberismerő vagy mint amennyire a nemespapagájokhoz is értesz.
Te pedig kedves kérdező ne add fel, ha komolyan érdekel a dolog, olvass utána, kérdezz meg másokat is (elsősorban szakmai fórumokon érdemes az ilyen kérdéseket feltenni). Esetleg keress fel tenyésztőket vagy nemespapagájt tartó embereket akik első kézből tudják elmondani neked azt amire kíváncsi vagy.
Igen az A vitamint túl lehet adagolni de a béta-karotint nem mert a béta-karotinból csak annyi A vitamin lesz amennyire a szervezetének szüksége van.
Van egy ismerősöm aki a nemeseinek és a többi papagájának 5-kor kel fel kaját csinálni és ezt a madarak úgymond el is várják és kell is nekik mert volt már olyan hogy rosszul csukta be az egyik nemes ajtaját így kijött és reggel egy kis rosszalkodás után már ha jól emlékszem kb.negyed ötkor hívta a "mamáját" mert éhes volt.
Nála általában mindennap az alap a sárgarépa és az alma. Ezt egészíti ki mindenfélével.(muszáj megjegyeznem hogy mindkét nemesének álomszép a tolla és pár "szépséghibától" eltekintve teljesen egészségesek)
A linkelt oldalnak ismerem a tulaját. Így tudom hogy profi és tudja hogy árt nekik a sok vas,stb csak gondolom kifelejtette vagy hasonló. Azért írtam hogy a vas és az A vitamin dolog kimaradt hogy a kérdező ezeket is tudja.
Tudom hogy a nagy papagájok nem csak az etetésük miatt nem valók kezdőknek de azért az etetésük miatt se mert láttam már nem egy lusta gazdát aki pl. napraforgóval és ritkán némi gyümölccsel etette/eteti a nemeseit illetve hogy pontos legyek árulta őket és a képeken is látszott az étrendjük. Mert míg egy hullámosnak reggel adsz magot és kész mehetsz a dolgodra(persze ez a huliknál se így van de sokan ezt teszik,ezt gondolják) addig egy nemesnek felkelsz kiolvasztasz vagy megmosol, feldarabolsz,stb minimum 3-4féle dolgot és még napközben,este is csinálsz neki ezt-azt.
Meg ugye az összetettebb lelkük,nehezebben nevelhetőségük,stb miatt se valók kezdőknek.
"Viszont akinek csak kis papagájai voltak, az pontosan ugyanúgy nem fogja tudni helyesen értelmezni és kezelni a nagytestű madarakat, mivel azok teljesen más módon reagálnak a környezeti ingerekre. Szóval ha valakinek nem volt még nagytestű papagája, akkor halvány fogalma sem lehet róla, hogy hogyan kell helyesen bánni velük."
Ez azért nem teljesen igaz mert én amikor hozzám került az első és egyetlen nagy papagájom a faj viselkedéséről,stb nem tudtam túl sokat mert "hirtelen" jött mégis kezdettől fogva megértem a jelzéseit,stb. pedig előtte illetve most is mellette csak hullámosom és nimfám van.
Én ha venni akarnék egy arát,egy nemest bármit tuti hogy nem azt csinálnám hogy beírnám a nevét a google keresőbe és elolvasnék róla mindent amit találok. Hanem keresnék embereket akik nem csak tartják hanem jól,megfelelőn tartják az adott fajt tehát hozzáértők,profik és tőlük informálódnék.
Kérdezőnek pár link(ha mindenképp nemest akarsz tartani alaposan nézz utána,kérdezz a profiktól de még mindig azt mondom válassz inkább egy könnyebben tartható madarat):
Ez az oldal egész jól leírja egy kezdő nemestartónak a nemeseket(ezt a bejegyzést pont az egyik ismerősöm írta): [link]
És itt a blogja is: [link]
Videói: http://www.youtube.com/user/mizo9900/videos?flow=grid&view=0
Itt pedig egy másik ismerősöm blogja: [link]
Videói: http://www.youtube.com/user/MindLiCs/videos?flow=grid&view=0
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!