Milyen szerkentyűvel állapítják meg, hogy a tojásokban már kifejlett-e a fióka?
Halihó! "Az eredmény mindkét esetben tökéletes volt, bár a kapott görbét nyilván nem tudom értelmezni."
Ez a cikk ebben segíthet. Remélem, átmegy a link:
" [link]
Kicsit törpöltem még tegnap, mit lehetne tovább okosítani ezen a technikán. Szokták embernél mérni szaturációt, mert ez is rengeteget elárul a vér oxigenizációjáról. Ezt meg úgy csinálják, hogy egy közönséges LDR 138-as fotoellenállást egy nem túl szoros, műanyag csipesz szerűséggel felfektetnek a bőrre, s a bőrt infra leddel megvilágítják. (sima, szűrt DC!)
Helytől függően csinálhatják átvilágítással, vagy fényvisszeveréssel. Tojás esetén is menni kéne a dolognak, hiszen a lámpázás is megy. A fotoellenállás egy feszosztóban, ahonnal egy kondival lecsatolod a jelet és egy másik erősítőn beviszed a sztereo hangkártya másik csatornájába. Így ugyanazon méréssel két csatornád lesz egyidőben. Akár a szkóp progi, akár a felvevős és utólag értékelős megoldás szóba jöhet. Persze a szaturációt már jól kifejlett érrendszer esetén érdemes megfigyelni. De gondolom, a tojásokat a kérdező rendszeresen kívánja ellenőrizni. Ha netán valami értékesebb, ritkább és értékesebb tojásról lenne szó, ahol 5...10 tojást keltet - kis tételben -, akkor akár magába a keltetőgépbe is beépíthető lenne ez a kétféle elektronika, így a keltető a forgatás időpontjait, vagy a fűtést is korrigálhatná a tojások igényei szerint, esetleg némi tyúkanyós_kotyogás.mp3 is lejátszható egy hangszórón a deluxe verzióban. Azért nem teljesen poénnak szántam, mert mezgazdászok szerint állítólag a keltetőgépes csibék sokkal stresszesebbek szoktak lenni, mint a természetes úton születettek. (magasabb az elhullás és egymást is jobban támadják a kis pihések) - Lenne még mit fejleszteni a módszeren.
Naná, hogy nem ment át, egy szóköz ottmaradt a végén, amit le kell venni. Talán ha a bejegyzés legvégére teszem:
Szevasz! Kösz,a második már rendben átjött, meg is néztem.
Mit ne mondjak, érdekes. Ha az lenne a feladatom, hogy egy ilyen jellegű vezérlést fejlesszek, remek kiindulási anyag lenne!
Viszont: a "varázsigét" Te mondtad ki: attól függ, hogy a t. Kérdező voltaképpen milyen tojásokat kiván ellenőrizni.(Ezt én úgy szoktam mondani, hogy hajómotorral ne akarjunk Doxa zsebórát felhúzni.)Ha csak - relative értktelen - tyúktojásokat, akkor, gondolom, a sebesség a döntő, néhány %-os, a vizsgálat pontatlanságából eredő elhullás ennek érdekében talán megengedhető (figyelembe véve a herkentyű egyszerű felépitését, üzembiztonságát, egyszerű szervizelhetőségét is).
Ha viszont nagy értékű, netán egyedi (dinoszaurusz?) tojásokról van szó, a Te 2. sz. módszered fejlesztett változatára lehet szükség, praktikusan PIC-vezérelt keltetővel és számitógépes függvény-analizátorral.
(Szépen közelitünk a Huxley-féle "Szép új világ"-hoz, hát nem?)
Halihó!
Persze. Amire én gondoltam, hogy a kérdező nem feltétlenül egy biológia iránt érdeklődő kiskamasz, aki az otthoni tyúk alatt lévő tojásokat szeretné kíváncsiságból tanulmányozni. Lehet akár pl. egy kezdő zoológusjelölt, aki ritka vadmadarak értékes tojásait kelteti, esetleg papagájtenyésztő, akinek az értékes, több százezres áru ara papagája folyton szétkopácsolja tojásait. Ez esetben én bevetnék mindent, ami csak eszembe jut, mégcsak dínó tojás se kellene hozzá, így is bőven megérné a dolog. :) De ugyanígy lehet egy mezgés hallgató, aki pl. a kisszériás tojástenyésztésről ír TDK dolgozatot és elvárják a mérési jegyzőkönyvek csatolását. Bár pontosan ismeri, az elterjedtebb tojás-vizsgálati módszereket, de ez esetben is próba szerencse alapon rákérdezhet - több szem többet lát - én biztos megtenném. Ha másért nem, hát a dolgozatban elvi felvetésként, hogy még erre és erre a lehetőségre is gondoltam, csak ezért és ezért elvetettem.
De ugyanígy lehet valaki olyan is, aki valóban automata keltetőgépet akar építeni, ami maximálisan kihasználja a szaporulatban rejlő lehetőségeket.
Ez mind benne volt a kérdésben, így éreztem teljesnek a választ.
A szép új világ ezen része engem megelégedéssel töltene el, hiszen ha már nem jut tyúkanyó a csibéhez, mert ennyire szaporodik az emberiség, -enni meg akarunk- akkor legalább a tojásban még érezze jól magát a kis vakarcska. :) A másik része persze kevésbé tetszik, ám az meg sajnos sokkal korábban folyamatban, mint a regényt megírták volna.
Szevasz! Jogos a felvetés, bár én leginkább a TDK-t, vagy a valamiféle keltetőt már üzemeltető embert tartanám valószinűnek. Mert: egy ennyire automatizált, inkább robot, mint műszer keltetőnek csak az elektronikai fejlesztése -hardver-szoftver tervezés, tesztelés, stb. - egymagában milliós nagyságrend, és akkor még a mechanika sehol sincs...(Bár, ha esetleg ilyeneket akarna gyártani valaki, lehet, hogy megérné ez is.)
Ami meg a nagy értékű tojásokkal (nem a sajátjaival) foglalkozó tenyésztőt illeti: nem hiszem, hogy aki ilyesmibe belevág, ne készülne fel előre a témából töviről hegyire. Talán a Kérdezű ilyen irányú ismereteit akarta kiegésziteni/kontrollálni - azt hiszem, a jó ügy érdekében megtettük, ami rajtunk múlt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!