Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mennyi idő alatt nő fel egy...

Mennyi idő alatt nő fel egy vadgalamb?

Figyelt kérdés
Találtunk az udvarunkban egy lezuhant galambfiókát. Gondolom repülni próbált, csak túl korán. Most próbáljuk gondozni, mire számítsunk, mennyi idő alatt nő fel? Kb.1 hónapos lehet, de nem értek a madarakhoz...
2010. szept. 23. 16:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kb. három hónap alatt felnő, azután önálló lesz. Sőt többnyire le is válik az addigi nevelőről.


Eszik egyedül? Úgy lehet etetni (ha jobb kezes vagy), hogy a bal kezed rá, vagyis a madárka fölé teszed és a mutató és hüvelyk ujjaddal megfogod a csőre tövét, a testét a többi ujjaiddal tartod finoman. Közben arra kell vigyázni, hogy ne fogd be az orr nyílásait ami a csőr tövénél felül van kétoldalt.


Tehát felülről fogod a csőre tövét és a másik kéz ujj végével vagy finoman körömel a csőre csúcsánál ki lehet nyitni a csőrét és bele tehetsz, (kicsit hátra tolva) eleinte egyszerre csak egy-egy gabona magot. Miután gyakorlatot szereztél benne, már a markodból lehet bele öntei több szemet is. A fölösleg úgyis mellé lehullik. A kis bögyét finoman megérintve lehet érezni, hogy mennyi kaja van benne.


A tiszta víz is nagyon fontos a kis állatkának. Meg kell tanítani a víz ízére. Miután megérzi, később már magától is fog inni. Mindíg legyen mellette tiszta víz és ennivaló.


Úgy lehet megmutatni neki először a vizet. hogy egy kicsi edénykében (kupakban) a csőréhez érinted a vizet. Így még nem fogja megérezni az ízét csukott csőrrel, ezért első alkalommal az etetéshez hasonlóan meg kell fogni a csőre tövét és finoman megmozgatva arra kell rávenni, hogy kicsit kinyissa a csőrét, miközben a csőr végét vízbe mártod.

Azt meg lehet látni, amikor elsőnek megérzi a víz ízét, akkor ízlelgeti. Ha ezután magától még nem iszik, akkor megint bele lehet dugni a csőre végét a vízbe.


A galamb nagyon okos és gyorsan tanul.

Nekem két éves galamb barátságom alakult ki így.


A galamb három hónap múlva általában leválik az eddigi nevelőről. Galamb családban a szülei elkergetik nagyobb korában.


Nekem is szeptemberben "jött" két éve egy kisgalamb. Kb. november-december volt amikor felnőttnek érezte magát és elment pár napra. Ha jobb idő lett volna kint akkor talán vissza sem jön. Viszont éhes volt és kint hideg is volt ezért vissza jött. Azóta ez a galamb a legjobb állat barátom.


Épp az előbb jött ide, hogy adjak neki napraforgó magot. Mivel nem volt az a sózott mag kék zacskóban ezért az általam pucolt szotyi nem is kellett neki. Csipegetett egy kis búza magot és utána kikéretzkedett a szabadba. Amikor megúnja kint, akkor az ablakon kopog. Nagyon, túlságosan is elkényeztettem már. :-)

2010. szept. 26. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit kiegészítés képpen, hogy sokan mondják, hogy a galambok fertőzést hordoznak. Természetesen minden állat hordozhat valmilyen ember zámára idegen vagy éppen nem idegen fertőzést. Nem kell ettől megrémülni és túlzásokba esni. A járművek kapaszkodója is hordoz mindenféle kórokozót. Az élelmiszer csomagolására ráköhögnek rátüsszögek fertőző beteg emberek. Bele prüszkölnek a kezükbe és utána megfogják a pénzt amit utána a pénztáros neked ad vissza. Szóval nem nagyobb a veszély egy állat esetében sem ha nem kórosan gyenge valakinek az immun rendszere, sőt..


Amióta galambom van, sokkal könnyebben átvészelek egy, a korábbinál még ritkábban előforduló megfázást. Rákészül a szervezet és jobban ellenáll. A fertőzéseket szokták felhozni ellenérvként a galambok ellen, ezért tartottam fontosnak még ezt leírni. A higiénia viszont fontos, mint minden normális esetben.

2010. szept. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, annyira kedves vagy, hogy írtál, már teljesen lemondtam róla, hogy valaki válaszol.

Hasznos dolgokat írtál, szerencsére az etetést eddig is így csináltuk. Időközben megjelent az anyukája, látogatja mindennap a kisgalambot. (Csináltunk neki egy madáretetőre hasonlító ketrecet, és felakasztottuk a fára) Ma már ki is repült, próbálgatja a szárnyait, de még rövid távra képes, és vissza is jön. Van egy seb a lábán, be is van dagadva, valószínűleg az hátráltatja. Betadinnal ha bekenjük, szerinted nem gond?

Ha van kérdésem, lehet hogy még "zargatnálak", esetleg privátban.

És még egyszer köszi, sokat segítettél!:)

Üdv Neked, és a galambkádnak is!:)

2010. szept. 26. 21:10
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, hogy ügyesen megoldottad a dolgot.

Ha majd megfigyeled, amikor az anyukája (apukája) meglátogatja akkor meg is szokta etetni a kicsit.

Érdemes oda tenni mellé egy kis ennivalót, amit a szülei felcsipegetnek és utána jórészét saját bögyből vissza adják a kisgalambnak.


A lábán a sebet tényleg fertőtleníteni kell, jól gondolod. Erre is egy történetet tudok leírni az enyémről.


Múltkor meghagytam egy tojást, hadd keltse ki a benti pár. Maguktól folyamatosan költenének, annyi galambot viszont nem akarok nevelni. Nem is beszélve, hogy eleinte amíg meg nem tanulja a kicsi, addig mindenhova pottyant. (egyébként egy ping-pong vagy golflabdát teszek oda a tojás helyére, hogy mégis hadd érezzék a költés élményét de ne legyen annyi galamb).

Amit meghagytam abból aranyos kicsi fejlődött ki a szobában egy kialakított helyen. Ezzel kb egy időben kint az erkélyen is született egy galamb. Amikor már nagyobbacskák voltak, akkor a bentit kivittem a másik mellé és figyeltem, hogy mit csinálnak. Nagyon jól megvoltak. A kinti a csőrével finoman "puszilgatta", kedvesen birizgálta babusgatta a másik pihés tollát. Láttam, semmi veszély nem fenyegeti, aztán bejöttem.


Később amikor kimentem, nem hittem, a szememnek.

A benti kicsi galambnak hatalmas nagy véres nyílt seb volt a fején. Mintha megnyúzták volna a feje tetejét. Szinte hiányzott a bőr külső vastag rétege. Nagyon megrémültem. Anyám majdnem rosszul lett a látványtól. Persze neki kellett állnom lekezelni. Nem voltam biztos benne, hogymegéli a másnapot. Elsőnek én is a betadinra gondoltam de mivel sok kedvezőtlen dolgot olvastam korábban a leírásában, mint nagyobb felületen ne használjuk, szájba ne kerüljön (ha jól emlékszem). Az szülei viszont ösztönből biztosan megpróbálnák megtisztítani a fejét a csőrükkel a sebes részen, ezért inkább egy itthon fellelhető, korábban sport sérülésekhez, horzsolásokhoz vásárolt színtelen fertőtlenítő folyadékot használtam a "Dettol"-t. Ennek a ható anyaga benzalkonium klorid. Végül jó lett az eredmény. A seb nem gyulladt be hanem bevarosodott és néhány hét után lehullott. Alatta gyönyörüen meggyógyult a bőr. Olyan lett mint a régi madár. Igaz, tollat nem láttam még rajta. Azóta viszont már kirepült és nem láttam mostanában azt a galambocskát. Vagy csak azért em ismerem meg mert már nem kopasz. Viszont utoljára gyógyultan találkoztam vele.


Utólag bele gondoltam, a kicsinél a sérülést valószinüleg a kinti kicsi apja okozhatta. A fiú galambok nagyon agresszívek tudnak lenni ha a területükön vagy fészkük közelében mást találnak.


Ha gondolod akkor szerezz be a gyógyszertárban dettol seb fertőtlenítő sprayt egy fültisztító pálcikára vagy kicsi kupakba kifújva és a fültisztítót lucskosra bemártogatva le lehet kezelni a sebet. Az a szer bármilyen sérülésnél horzsolásnál neked is jól jöhet.


De ha ezt nem akarod, akkor még mindíg jobb a semminél a betadin. Annak csak az a veszélye, hogy a kismadár megcsípkedi és a jód be kerül a szervezetébe ami nem tudom mennyire okoz nála gondot.



A régi galamb "barátomnak" van egy kislány párja. még múlt ősszel ismerte meg. Télre kint az erkély sarkába raktak egy fészket és a mi galambunk éjszka mindíg kijárt hozzá és segített kotlani a tojáson mínusz 8 fokban is. Egyik alkalommal megsajnáltam és behoztam őket fészkestől egy alá újságpapírozott részre. Azóta megtanulta a kislány is hova lehet pottyantani. Ott mindíg cserélgetem a papírokat. Legalább van haszna a rengeteg reklám újságnak amit hoznak.


Az én galamb barátom most ott alszik az ágyam végében a fejemnél a karfa részen, (amíg a lány kotlik a golflabdán.) A fejét oda dugja éjszaka a hajamba, ha nagyon mocorgok, kicsit finoman odakoppint, "hé én is itt vagyok". A fenekét kitolja oldalt a papír fölé ha szükséges. Már családtag lett nálunk. Reggel van amikor sokáig alszom, akkor a fülem megcibálja, ééébresztőő. :-))


Megtanult tőlünk egyes szavakat mondani, most azt mondja turbékolás képpen gyönyörű meg jólegyél. Úgy is hívjuk, "gyönyörű". :-) Harcias galambocska. Anyuval mindíg keresi a lehetőséget, hogy harcosdit játsszanak, mivel fiú galamb. Jóanyám játékból meglegyintgeti a szárnyát, a "gyönyörű" meg akkorát csapkod a kezére, hogy csak úgy csattog! :) Amikor a csőrével el tudja kapni a bőrét akkor jól megcibálja. Persze játékból.


A fészek közelében velem is harcba száll de csak jelképesen, pedig bennem feltétel nélkül megbízik.

Olyankor megkoppintja a lábam ha arra járok. Amikor ott hozzá nyúlok akkor a kezem csípkedi. Ilyenkor felkapom az arcomhoz és simogatni kezdem. Attól becsukja a szemét és nagyon tetszik neki.Érzi a szeretetet.

Ami érdekes, hogy saját szempontjából teljesen, feltétel nélkül megbízik bennem. Viszont amikor a párjáról és a fészkéről van szó, azt még velem szemben is védelmezi. Ilyen az ösztöne.


Egyébként oda száll a vállunkra meg az ölembe amikor itt ülök a gép előtt és elkezd tollászkodni rajtam. Tegnap is ide ült és mivel éppen a képernyővel voltam elfoglalva, merően bámulta az arcom, mintha csak mondta volna, "mivan engem észre sem veszel.." :-) Tündéri galamb. Imádjuk egymást.


A galambommal itt élünk Budapest északi csücskén, Békáson egy panel lakásban. Ti merre laktok?



Még így a végére, igazán aranyosak vagytok, hogy így gondozzátok a kis galambot. Egyszer régebben egy családban úgy tesztelték le az embereket, hogy a két magyar vizslájuk hogyan áll hozzá ahhoz aki oda megy. Az állat szinte mindennél jobban megérzi ki milyen ember. Nem hiába van a közmondás, aki a virágot (állatot) szereti az... ..ismered.


Örülök, hogy tudtam segíteni.

Nyugodtan írj privát e-mailt ha akarsz.


Üdv.: Csaba

2010. szept. 27. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

" (Csináltunk neki egy madáretetőre hasonlító ketrecet, és felakasztottuk a fára) "


Még ha nagyon a kedvébe akarsz járni, akkor vékony ágakat tegyéb a fészekbe körkörösen. Azt szeretik a galambok mert szellős.


Én is a benti galambomnál egy "sikertelen" golf labda költési szezon után szétszedtem a fészket mert ki kellett takarítani. Amikor vissza raktam az egészet egyenként egy műanyag tálcára. Akkor az első faágak lerakása után a "gyönyörű" a galambom odament és elrendezte az első szálakat, azután felröppent a vállamra és mint egy muka felügyelő és onnan figyelte hogyan rakok fészket neki. Jó dolga van az úrnak! :-))) Persze utána birtokba is vették az új "házat".


(Látom valaki engem jól lepontozott ezért a vélaszért)

Sokan nem szeretik a galambot, tudom. Van aki kígyót tart, van aki patkányt pókot skorpiót, de olyan ember is van aki dohányzik, ha már azt nézzük mit lehet kritikával illetni. Ez szerintem mind egyedi dolog. A magam részéről minden állatot szeretek, főleg amelyik értelmes és a szeretetet tudja viszonozni.

2010. szept. 27. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további történetet.

A galambka erősödik, egyre többet repül, és a seb is kezd begyógyulni.

Üdv:)

2010. szept. 28. 16:49
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Annak örülök. Ilyenkor már napokon belül egyre önállóbb lesz. Azt pedig más állatkákról is hallottam, hogy gyorsabban gyógyulnak mint azt maguk sérüléseinél megszoktuk.


A következő képen éppen jön haza a "gyönyörű".

[link]

Mostanában viszont nem az erkélyen keresztül jön be, hanem amikor kihajolok az ablakon, akkor a fejemet veszi célba és a hátam a kifutó. :-))


Szép napot!

Csaba

2010. szept. 29. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!