Madár odúba milyen fészekanyagot jó tenni?
Keresgéltem a neten de semmit se találok.
Azt olvastam hogy tavasszal amikor egy odúba fészkelnek ne tegyünk semmit az odúba, a közelébe tegyünk fészek alapanyagot, majd ők maguk megépítik mert az ember nem tudja olyanra építeni amilyen a madárnak is jó.
De mi a teendő ha télen teszünk ki odút? Természetes fészekanyag nem nagyon van. Egy plüssállat tömésére gondoltam hogy teszek bele, az megfelelő lehet?
eszedbe ne jusson. a kis műszálak rátekerednek a lábára, ott bent pusztul el.
Vagy ne tegyél semmit,(ha a szabadban alszik, odú védelme nélkül, akkor sincs ruhája, egyéb védelme, mégsem pusztul el
Az odúban bélés nélkül is van egy pár fokos védelem, szóval az jelent sokat, hogy nem éri a szél, nem pedig a bélés.
Ha mindenáron bélelni akarod (felesleges) akkor SZÁRAZ, ilyen "nagy szőrű" mohát tegyél bele. (Radiátoron egy este megszárad valami tálkában, vagy kartonon)
Bele ne tegyél semmit, csak a közelbe, hogy megtalálja. Pl etető mellé.
Kutya/macska kifésült szőrét is szeretik.
2. Igen, de azt tavasszal szokás, télen nem építenek fészket, csak meghúzzák magukat valahol.
Nem igazán szoktak semmit belerakni.
Az oduBA semmit ne tegyél majd megépítik a madarak a magukét. Télen nem fognak fészket építeni csak tavasszal amikor felkészülnek a párrzásra. A plüss tömés nagyon nem jó nem természetes agyag és félnek is a madarak tőle mert látják, hogy nem természetes anyag.
A fészek fűből, szalmából, sárból, madár kakából, tollból és mohából épül.
"Azt olvastam hogy tavasszal amikor egy odúba fészkelnek ne tegyünk semmit az odúba, a közelébe tegyünk fészek alapanyagot, majd ők maguk megépítik mert az ember nem tudja olyanra építeni amilyen a madárnak is jó."
Ennyi. Kutyaszőrt szoktak még kitenni, de azt sem szükséges, maguknak összeszedik a megfelelő méretűt, állagút, stb. Ezek az állatok így élnek sok ezer év óta, majd pont az ember fogja nekik egyik napról a másikra feltalálni a spanyolviaszt.
Az odúban feleslegesen, ember által felhalmozott fészekanyagot előbb ki fogják hordani, majd a saját maguk által összeválogatott anyaggal megint beépítik, azaz egyszer feleslegesen dolgoznak. Legyen teljesen matt üres az odú, évente ha a faj két, néha három (házi rozsdafarkúnál akár négy) alkalommal költ, akkor a költések között szintén érdemes kidobni a fészekanyagot és száraz tisztítást végezni. Ilyenkor maradhat elpusztult fióka, bezápult tojás, paraziták, vagy néha akár az egész fészek bedöglik (nálam sajnos már volt ilyen), amit mindenképp el kell távolítani, hogy újból fészkelni tudjanak.
Fajtól függ, hogy mit fog belerakni az odúba, de néhány ritka kivételtől tekintve (pl. búbos banka, kuvik, stb.) a mesterséges odúkba nincs értelme fészekanyagot tenni.
"De mi a teendő ha télen teszünk ki odút?"
Szerintem semmi. Az enyémek üresek, ősszel ki lettek takarítva, így most benne éjszakáznak.
"Egy plüssállat tömésére gondoltam hogy teszek bele, az megfelelő lehet"
Mesterséges anyagokkal nem biztos, hogy jó kísérletezni. Rátekeredhet a lábára, irritálhatja, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!