Hogyan kell nimfa papagájt tartani, mit lehet tudni róla?
Kereskedésből tilos, tenyésztőtől szabad csak venni. Minimum párban (hím-tojó). A fiókák megelőzhetők. Minimum 1 méter hosszú (hosszra legyen több, ne magasságra) ketrecben kell tartani, mindennapos, több órás reptetés mellett. Madárbiztos szobában kell őket tartani. Mindent megrágnak (bútor, fal, tapéta, vezeték...) és nem szobatiszták, mindenhova ürítenek, de az ürüléket tárgyakról viszonylag könnyű eltávolítani. Magkeverékből hullámosoknak valót ajánlott adni nekik (mert a nimfás tele van szotyival), mellette zöldséget, gyümölcsöt, állati és növényi fehérjét, szépiát kell adni. Beszédet csak nagyon kis arányban utánoznak, a hímek (nagyritkán a tojók is) dallamosan fütyülnek. A szelídség elérésének gyorsasága a szelidítés módján és az adott madáron múlik. Szelíd papagáj szeret az emberen lógni, fejre szállni stb. Értelmi szinte nem olyan magas, de pár kisebb trükköt meg lehet nekik tanítani. Préda állat lévén, elrejti a betegségét, amíg tudja, sokszor addig, amíg már késő. Egzotikus állatokra szakosodott állatorvoshoz kell vinni, abból viszont nagyon kevés van az országban.
Rengeteg oldal, cikk, Fb csoport, fórum és itteni kérdés van a nimfákról.
Konkrétan mire vagy kíváncsi?
Helló!
Az előttem válaszoló nagyon jól leírta a lényeget. Annyit azonban még hozzá tennék, ami igazából minden papagájra igaz, hogy a mag-zöldség-gyümölcs arány nagyon fontos! Ha sok magot kapnak attól könnyen elhíznak (a szervei zsírosodnak el, igen csak megrövidítheti az életét), többek között ezért is fontos reptetni őket! Zöldséget korlátlan mennyiségben fogyaszthatnak. A gyümölccsel is óvatosan, mert sok benne a cukor, hetente egyszer érdemes neki gyümölcsöt adni, mint eleség vagy jutalomként kínálni.
Az én madaraim csak ritkán kapnak magot, szotyit csak jutalom falatként, mert nagyon hizlal. Egy szezonális zöldségekből, főtt hüvelyesekből és gabonafélékből álló keveréket kapnak a hét nagyobb részében, ebben minden szükséges vitamin és ásványi anyag megtalálható, egy negyed évre készítem el, a fagyasztóban remekül eláll. Emellett még az említett fehérjéket és lágyeleséget kapnak és hetente, kéthetente egyszer gyümölcsöt, hogy változatos legyen az étrendjük.
Azzal nem teljesen értek egyet, hogy csak párban szabad tartani őket. Teljes életet él akkor is, ha nincs mellette másik madár FELTÉVE hogy RENGETEGET foglalkozol vele és akkor te vagy a társa. Valamint elegendő, megfelelő játékot biztosítasz neki, amivel vígan lefoglalja magát a nap többi részében, amikor nem vagy vele. A tükör mint papagáj játék TILOS!!! Rosszul szocializálódik miatta sok esetben és nem is fer vele szemben, hogy azt hitetjük el vele, hogy ott egy másik madár. A műanyag játék sem szerencsés, olyat adj neki amit darabokra tud szedni.
Ha két madarat szeretnél, akkor is azt ajánlom, hogy egyszerre egyet vegyél magadhoz és vele alakíts ki egy jó, stabil kapcsolatot. ha ez megvan akkor vedd meg a társát, mert egy madárral sokkal könnyebb foglalkozni. Ha az új madár azt látja, hogy a másik, nem fél tőled, akkor ő is bátrabban közelít. Illetve ha egyszerre kettőt veszel, megvan annak is az esélye, hogy inkább egymással foglalkoznak és nem veled és így nehezebben tudsz velük kialakítani egy szoros kapcsolatot.
Bocsi, hogy hosszú lett, a papagáj tartást nem igazán lehet pár mondatban összefoglalni, ez is csak egy-egy részlet a sokból felszínesen elmondva. Remélem tudtam segíteni! :D
#2 Akkor én is kijavítanálak, ha nem gond.
1. A nimfák elsősorban magevő papagájok. Az ajánlott zöldeleség napi eleségadagként 10-20%. Tehát magkeveréknek folyamatosan kell lenni előttük. Nem, nem híznak el tőle, mert ez a természetes táplálékuk. Az olajos magvakat kerülni kell és reptetni kell. Ennyi a titok.
2. Az állatok érdekét kell nézni, nem az emberét. Ha egyedül akarsz tartani állatot, akkor olyan fajt válassz (pl hörcsög). Viszont a papagájok esetében alapszabály, hogy minimum párban kell tartani. A természetes élőhelyükön 20-25 fős csapatokban élnek. Az ember nem pótolja számára azt a testbeszédet, érzelmi szükségletet, szeretetet, lelki békét stb, amire szüksége van. Ha egyedül tartod, 0-24ben vele kell lenned. Ezt meg senki sem tudja megtenni, mert suli, munka, egyéb dolgok miatt nem tudsz otthon ülni, ha meg mégis, nem fogsz egész nap a papagájjal foglalkozni. Neki az nem elég, hogy napi 1-2 órán keresztül hagyod, hogy rajtad mászkáljon. A játékok nem pótolják a társat. (Olyan játékot meg tilos adni, amit darabokra tud szedni.) Mint az embernek, a papagájoknak is vannak szükségleteik. A hím párzani fog az emberen, a tojó meg "várja a hímet". Áruld el, ez miért lenne jó nekik? Ezen kívül számos viselkedésbeli problémát okozhat, depresszió, tolltépés, öncsonkítás, agresszió stb. Az ember is társas lény. Képzeld magad a papagáj helyébe. Nem beszélhetnél, sőt nem is láthatnál más embert, nem ölelhetnél, nem csókolhatnál, nem szexelhetnél... Egy papagáj lenne a társad egész életedben. Te boldog lennél így? Nem, és a papagáj sem.
Látom sok itt a nimfa szakértő.
Na egy olyan kérdésem lenne hozzátok, hogy mihez kezdenétek egy olyan tojó ninmfa papagájjal, aki csak a sajtos stanglit a vöröskölest, és a zabot hajlandó megenni, de már a zabra is sokszor hisztizik, ha csak az van előtte (gyakorlatilag mindíg otthagyja).
Nincs nagy igénye a madárnak, de ha ez a két három dolga hiányzik akkor rikácsol, és idegesítő módon viselkedik amíg meg nem kapja amit akar.
A fürtös kölest is szereti, de én úgy figyeltem meg, hogy nem megeszi, hanem csak szórakozásból "ledarálja" elszemeteli...
Az a helyzet, hogy egyik kollégám meghalt még két éve, és az irodájában volt ez a madara, úgy került hozzám kalitkával együtt..
Nekem otthon egy kanárim van, egy másik kalitkában, és egymás mellé raktam őket kalitkával hogy ne legyenek egyedül.
A kanári is csak 3-4 féle dolgot hajlandó fogyasztani, (leginkább fénymag, vörösköles, lenmag, tyúkhúr) lényegében akármilyen keveréket veszek nekik szűrőkkel, stb vel át kell "válogatni" a magjaikat, és amit nem szeretnek kár eléjük rakni.
A kérdés az lenne, hoyg a nimfa semmilyen növényi dolgot nem eszik meg szívesen, se tyúkhúrt se gyümölcsöket semmit, csak abban az esetben ha nem adok neki vizet, és csak gyümölcs / tyúkhúr van előtte, nade most állandóan kényszerítsem?
Plusz hogy szoktassam el a sajt zabálásról? Ha meglátja nálam a sajtot, meg van kergülve, veri magát a kalitkába és rikácsol!
"Te cseszed el az etetését, legalábbis miután hozzád került, lett volna időd utána olvasni a szükségleteinek. "
Nem csesztem el én semmit, amikor hozzámkerült is ez volt előtte a kalitkába, és egy héten belül kiderült, hogy nem is hajlandó mást megenni.
De írjál nyugodtan rám privátban, egyeztethetünk időpontot, és elcerélhetjük egy kecskepapagájra, ha érdekel.
Olyanom már volt, és szerettem, mert sokkal aktívabb, érdeklődőbb természetű.
"A sajtot cseréld le a kezedben almára, engedd ki repkedni máris megoldódik a probléma"
Az almával is próbálkoztam, belerohad a kalitkába, hozzá se nyúl, a paradicsom, a banán, a mangó is hasonlóan járt.
Ha kiengedem nem repked, csak felrepül a legmagasabb pontjára a szobának aztán ott ücsörög tovább órákig, meg kiabál, esetleg pottyant és ennyi. Akkor repül, ha kergetem, vagy csesztetem valamivel.
Gyakorlatilag egyik madaram sem eszi a négermagot, de minden táp azzal van tele túlnyomórészt.
A nimfa vörösköleses, leginkább a kanári tyúkhúros, meg fénymagos, lenmagos.
Amikor kecskepapagájom volt az meg betegre bírta enni magát napraforgóval, meg sáfrányos szeklicével, és gyümölcsökkel a kölesből csak csemegézett.
Szoktatással át lehet térni nála a rendes magkeverékre. Nem kellett volna már az elején feladni, pláne 1 hét után! Nem is értelek. Zöldeleség ugyanez, szoktatás kérdése. Alap, hogy maximum 1-2 órára lehet bent hagyni a zöldséget, gyümölcsöt, utána kuka. Ne hagyd, hogy oda rohadjon. Tegyél be neki madárfüvet (magkeverék elvetve), vagy csíráztatott magokat és főtt tojást is. Előbb-utóbb bele fog enni és rászokik.
Reptetni muszáj, mert különben elsorvadnak az izmai, legyengül az immunrendszere és elpusztul. Gondolom repülni sem tud szegény, mert az egész életét kalitkában töltötte. Minden nap engedd ki. Az elején nem fog repülni, de később igen. Ne kergesd, ne csesztesd, mert fél! Adj neki időt és teret. Hagyd, hogy ő jöjjön ki a kalitkából és ő is menjen vissza magától. Biztonságban kell éreznie magát. Vegyél mellé tenyésztőtől egy szelíd párt, nagy segítség lesz, ösztönözni fogja mindenben.
Tud repülni, meglepően jól, csak nem szeret, és hamar ki is fullad, olyankor lehet elkapni, mert szinte pihegve lezuhan a sarokba.
Szóval akkor ne adjak neki mást amíg meg nem eszi azt amit elérakok?
Akkor így kényszerítsem?
Nagyon fog füttyögni, asszony kivágja! :D
A másik problem, asszony két kutyája...
Egyik énekesemet is azok ropogtatták agyonra, azóta nem igazán vagyok velük jóba.
Nem tudom ennyire szabadjára engedni a nimfát órákra, mert lakásban vagyunk kert nélkül, nincs hova kirakni a kutyát csak a közös társasházi kertbe, ahol vagy jönnek a szomszédok, hogy ide oda huggyantott már megint és büdös, vagy bekajálnak fűből bármi másból, és teleokádják a lakást...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!