Van köztetek ivartalanítás ellenes? Olyanokra gondolok akik megtehetnék, hogy ivartalanítsák nőstény, vagy kandúr macskájukat, de nem teszik. Miért nem?
Utcáról hoztunk haza egy macskát, mivel nem tudtuk a nemét sem "sose volt macskánk, Ő az első" az orvosnál derült ki hogy kandúr, szobatigris lévén nem találkozik más macskával, így nem is teszem ki efféle procedúrának.
Hallottam olyat hogy ha eljut addig a bizonyos korig, akkor igen rendetlen, feszült lehet, ebben nem gondoltam még bele, de nyilván csak tudjuk majd kezelni ezt is.
24F
Nagyon sok előnye és hátránya van az ivartalanításnak. Nem akarok vitát szítani, én annak a híve vagyok, hogy szituációtól függ.
Egyrészt milyen fajról, milyen nemről, milyen korú állatról, milyen egészségi állapotúról beszélünk?Menhelyi? Utcán élő cica? Házban él, vagy kinti-benti? Tenyésztésbe esetleg vehetik? Nincsen rejtett heréje?
Kandúrt, az előzőnek jelzem, gyakorlati szempontból azért lehet érdemes ivartalanítani, mert eszméletlen büdöset tud vizelni, és jelölgethet is vele. Persze, ha Nektek nem jelölget, vagy egyszerűen csak nem zavaró, akkor (is) a Ti dolgotok, hogy döntötök :)
Szuka kutyát szoktak ivartalanítani pl. emlődaganat, gennyes méhgyulladás, inzulinrezisztens cukorbetegség kialakulásának megelőzése/terápiája céljából. Kan kutyát pl prosztata hiperplázia, vizelési nehézségek, heredaganat megelőzése céljából. (bár ez utóbbi nem annyira gyakori, mint gondolnánk) Kandúrt pl a szag, a jelölgetés, az agresszivitás megelőzése érdekében. Kislány cicát, kutyát mind a szaporulat megelőzéséért.
Viszont tudni kell, hogy van rizikója az ivartalanításnak. (most nem csak a műtéti rizikóra gondolok) Kialakulhat a prosztatának rendkívül rosszindulatú daganata, húgyuti daganatok, csontfejlődési zavarok (főleg ha rossz időben lett ivartalanítva az állat), egyéb ivarszervi daganatok, de akár a rosszul végzett műtétnél, ha bent marad a petefészek egy darabkája, annak a hormontermelése miatt szintén kialakulhat gennyes méhgyulladás. És amire persze mindig figyelni kell, az a diéta. Ivartalanított kandúr macskáknál pl elég gyakori a cukorbetegség kialakulása.
Sok-sok tényezős dolog, én nem tudok egy szabályt ráhúzni mindre.
Nem vagyok ivartalanítás ellenes, viszont nagyon nehezen szánom rá magam, hogy egy amúgy egészséges állatot kés alá küldjek. Sajnos hallottam már ezzel kapcsolatos rémtörténeteket, amiből az egyik viszonylag közelről érintett (ismerős révén).
A befogadott kandúrunk, aki egyébként teljesen szobacica, kb. két éves koráig ivaros volt. Akkor azonban kezdett kibírhatatlan lenni a jelölgetése, és végül megtörtént a műtét, szerencsére gond nélkül.
Kedves Utolsó hozzászóló!
Akinek nincs pénze cicát tartani, az ne tartson.
Aki egy bizonyos cicának a tulajdonságait szeretné látni a saját cicáján, az klónozza. (sosem lesz olyan a cica utódja teljesen, mint saját maga)
Borzasztó túlnépesedés van a cicák körében, és ennek az a következménye, hogy van nagyon sok kicsi kölyökcica, aki ezért kerül rossz sorsra.
Adoptálni kell, nem szaporítani.
Mentsünk inkább életeket, hozzunk a menhelyről cicát! Az enyémek onnan vannak, okosak, gyönyörűek, kedvesek, soha, semmilyen körülmények között nem cserélném le egy szaporított, vagy egy tenyésztett macskára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!