Fip fertozottsegnel mindig jellemző tünet a fogyas?
Volt egy fipes cicám 10 éve, ő csak azután kezdett rohamosan fogyni, amikor a hasvízkór miatt növekedni kezdet a hasa, ő sajnos a mellüregébe is vizesedett, ami miatt fulladozni kezdett ezért el kellett altatni.
Ezért fipes macskánál számolással ellenőrizzük a nyugalmi alvás közbeni levegővételeket, mert normál egészséges cicánál 20-30 /perc közötti a levegővételek száma, 40 felett viszont már súlyos állapotra utal.
Másik fipes cicámmal most vagyunk végstádiumban.
Őt június elején hoztam ki a menhelyről, nagyon sovány nyurga kis macska volt már akkor is, hosszú lábakkal, hosszú farokkal. Hátát végigsimítva kellemetlen érzés volt, mert mint a léckerítés teteje.
Ezt a menhelyes bezárt létnek és mozgáshiánynak, meg az egyoldalú táplálkozásnak tudtam be pedig már valószínűleg fipes volt.
Próbáltam felhozni, napi három alutasakost betolt, és még fogott magának a kertben csomó tücsköt meg pockot, mégsem szedett fel hájat, csak kicsit izmosabb lett a combján.
Aug 20 után elkezdett pocija is lenni, eleinte örültem neki mert hízásnak véltem, aztán most 8-án diagnosztizálták nála a hasvízkórt, azóta is dagad a pocija, fipre jellemzően kétoldalra.
nála szerencsére csak hasba rakódik, mellüregbe nem, így tüneti kezeléssel adtunk neki még neki pár hét életet.
Ha száraz fipes a cicád akkor lehetőség van kezeléssel akár egy évet is nyújtani az életén, ha nedves fip van folyadéklerakódással, akkor viszont általában egy hónapon belül meghal a diagnózis után.
Ha nedves fipes, akkor az alábbiaktól függ:
-legrosszabb ha mellüregbe gyűlik a víz, mert akkor elkezdi összenyomni a tüdőt, ezért ez a legrövidebb, pár nap-egy másfél hét alatt olyan állapotba kerül, hogy humánusabb elaltatni, mert a végén nem kap elég levegőt.
-rakódhat még hasüregbe a víz, ez még több hét jó minőségű életet tesz lehetővé megfelelő kezelés esetén
-rakódhat még szívburokba,
Az enyémnél hasba rakódik a savó, ami a hashártya gyulladása matt szivárog a hasüregekbe.
Ilyenkor is jellemző tünet, hogy a cica szokása megváltozik, hideg kőre, hideg fémlemezre fekszik, hogy hűtse a hasát, és csillapítsa lázát.
Ekkor jó a COX2 enzim gátlással ható meloxicam gyulladáscsökkentő ami lázcsillapító is mert több hétig elnyomja a gyulladást és a lázat, megszünteti a tüneteket és a cica még pár hétig régi aktivitásával élhet, folyamatosan növekvő pocakkal, mintha csak vemhesülne.
Ilyenkor a meloxicam mellett a vetri dmg, macska bérescsepp, multivitaminok és áttérés a nyers húsok etetésére segíti a cicát, hogy minél jobban lecsökkenjenek a tünetek. Humán interferon kezelés is elnyomja a betegséget persze száraz fipnél nagyobb jelentősége van, többet tud nyújtani.
Alapvetően azon múlik mindne, hogy ezekkel a kegyszerekkel és finom kajákkal meddig lehet fenntartani a jó étvágyat és az aktivitást.Ezért nem nagyon jók másféle gyulladáscsökkentők, mert azok az étvágyat is elvehetik.
amikor már annyira tönkremennek a hasi szervek a gyulladás miatt, hogy étvágytalan lesz a cica a legjobb falatok mellett is, akkor érdemesebb elaltatni, ez pár héten belül bekövetkezik nedves fipnél, száraz fipnél több hónap vagy akár egy év múlva a kezelés függvényében.
Koszonom valaszodat.Nekem a cicam 3 nap leforgasa alatt halt meg.Ugy kezdodott ,h nem evett es kimenni sem akart mar.Elvittem azonnal orvoshoz de nem talaltak semmit csak a farkara jelzett fajdalmat.Masnap mar nehezlegzese volt.A rontgen beszurodest mutatott csak,az UH semmit,allitolag.Masnap meghalt,nem volt a tudejen egy epp felulet ahol lelegezni tudott volna.Ezt mondtak.Azota sem tudok megnyugodni,keresem az okat.Talan fip es volt?Talan egy nagyon kicsit fogyott csak minimalisat,de nagyon szeretett enni,es talan azert nem?Ez a
Fip egy alattomos betegseg,ugye?
Egyrészt alattomos, másrészt elég bonyolult mechanizmusú.
Az elmélet szerint a FECV vírus a macskaállomány 20-30 %-ában jelen van. Egy hordozó évekig is elélhet tünetmentesen, viszont ha az állat immunrendszere valamilyen okból átmenetileg legyengül (baleset, más betegség, mérgezés, stressz), a FECV vírus száma megemelkedik a szervezetben és esetleg mutálódik FIP vírussá, ami kb. minden ötezredik FECV fertőzött macskánál következik be.
Miután a vírus mutálódott FIP-pé képessé válik az immunrendszert alkotó granulocitákba behatolni, azokat megfertőzni.
Így az immunrendszer nem csak nem tud védekezni ellene, hanem éppenséggel termeli a vírust, ezért van, hogy rohamosan súlyosbodik az egészségi állapota a cicának.
Ha egy macska fertőződik ugyan koronavírussal, de egyébként erős az immunrendszere és más betegségek sem gyengítik, akkor leggyakrabban sose mutálódik benne a FECV FIppé, tehát egész életét leélheti tünetmentesen. viszont a bélsarával folyamatosan üríti a FECV vírust.
Ez a mechanizmus okozza, hogy a FECV a tünetmentesen ürítők miatt ennyire elterjedt a macskaállományban.
Ráadásul maga a FECV vírusban is sokféle mutáció létezik, amik nem okoznak fip tüneteket, de egyes kutatások szerint ha kétféle FECV vírus találkozik egy macskában, akkor nagyobb az esélye, hogy fippé mutálódik.
Ráadásul a legnehezebben diagnosztizálható betegségek között van, mert egészen a súlyos tünetek megjelenéséig nem lehet egyértelműen megállapítani. A teszt is csak a FECV fertőzöttséget mutatja ki, de az fentiek miatt nem jelenti FIP betegséget, szóval alattomos és nehéz betegség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!