A macska "tudja", hogy rosszat csinál? De akkor miért csinálja?
No, a cica nem falkaállat, mint a kutya, bár az ősi idők óta emberrel való együttélés szociálisabbá tette, eredendően magányos állat volt, akiből hiányzik ez az "alfának mindig igaza van" ösztön.
Míg a kutya és őse falkában él - és alárendeltként is jól érzi magát, ha (jó esetben) a gazdi a falkavezér, megtanulja mi jó, mi rossz, mik a főnök szabályai, és azokat fogadja el jónak (hisz eredetileg az alfa szabályainak követése biztosította az ő és a csapat túlélését is).
Egy macskáról ne így gondolkozz. Nem egy hierarchikus társadalomban él, a mások által hozott "szabályok" fogalmát, jelentőségét nem értheti, mert sose volt falkalény, sosem gondolkozott "alfában" vagy "alárendeltben", és sohasem fog. Azt megtanulja, hogy bizonyos - szerinte valszeg tök korrekt - cselekedetekért lecseszik, de ebből nem jön le neki, hogy "rossz" amit csinál, csak az, hogy ha észreveszik, jön a bünti meg a sicc, és nem érti, hogy neked alapvetően engedelmeskednie kéne - más macskáknak se szokott (hacsak nincs kölcsönös egyetértés), nincs ez az ösztön belekódolva. A "vezér-típus" nála nem a gondoskodó főnök, mint a kutyánál, hanem az erősebb konkurencia, akitől el kell futni, ha veszélyesnek tűnik, vagy megküzdeni vele, ha az esélyek egyenlőek vagy az ő javára válnak. De ettől még szeretheti természetesen a gazdit vagy a "macska haverokat" és a törődését, kötődését is kimutatja, de nyilván nem kutyamódon.
Ezért nem szeretem ezeket a kutya vs. macska vitákat, amikor amikor a macskákat butának vagy szeretetre képtelennek tartják - egyszerűen nem összevethető a két viselkedésforma, mert teljesen más a "szociális" berendezkedésük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!