Kezdőoldal » Állatok » Macskák » A macska "tudja", hogy rosszat...

A macska "tudja", hogy rosszat csinál? De akkor miért csinálja?

Figyelt kérdés
Arról van szó, hogy néha felmászkál a konyhaasztalra, szétnéz, van-e ott valami, de már rég nem tartunk ott semmilyen kaját. Mindig "kikap", ha észrevesszük, természetesen nem verjük seprűvel meg ilyesmi, kap egy pöckölést az orrára pl. De legtöbbször erre sincs szükség, mert amint hallja, hogy megyünk ki, egyből spuri le az asztalról, és menekül, sunyul, lapul, szó szerint fülét-farkát behúzza... Amikor észrevesz minket, akkor esik le neki, hogy hoppá, rosszat csináltam vagy abban bízik, hogy megússza? Jó, tudom, hogy nem ember, meg nyilván nem így gondolkodik, de mégis.. Rájön, hogy olyat tett, amit nem kellett volna.
2013. okt. 3. 10:42
 1/5 anonim ***** válasza:
49%
A macskának nincs jó vagy rossz, csak azt tudja, hogy ha ezt vagy azt csinálja, akkor kikap. Ettől az még nem lesz rossz, csak olyan valami, ami miatt félnie kell tőletek.
2013. okt. 3. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Tapasztalatom szerint a macska nem azt tanulja meg, hogy valamit nem szabad, pláne azt nem, hogy valami helytelen. Csupán azt, hogy az adott dologért kikap. A logikus következtetése mindebből pedig az, hogy "nem szabad akkor csinálni, ha látják".
2013. okt. 3. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
17%
Na ezért nem szeretem a macskákat.
2013. okt. 3. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Kedves Harmadik, ebben az esetben nem kötelező a macska rovatot nézegetni, gondolom senki nem tart pisztolyt a fejedhez. Mellesleg elárulom, hogy minden állattal van probléma, sőt, még a gyerekekkel is.
2013. okt. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

No, a cica nem falkaállat, mint a kutya, bár az ősi idők óta emberrel való együttélés szociálisabbá tette, eredendően magányos állat volt, akiből hiányzik ez az "alfának mindig igaza van" ösztön.

Míg a kutya és őse falkában él - és alárendeltként is jól érzi magát, ha (jó esetben) a gazdi a falkavezér, megtanulja mi jó, mi rossz, mik a főnök szabályai, és azokat fogadja el jónak (hisz eredetileg az alfa szabályainak követése biztosította az ő és a csapat túlélését is).


Egy macskáról ne így gondolkozz. Nem egy hierarchikus társadalomban él, a mások által hozott "szabályok" fogalmát, jelentőségét nem értheti, mert sose volt falkalény, sosem gondolkozott "alfában" vagy "alárendeltben", és sohasem fog. Azt megtanulja, hogy bizonyos - szerinte valszeg tök korrekt - cselekedetekért lecseszik, de ebből nem jön le neki, hogy "rossz" amit csinál, csak az, hogy ha észreveszik, jön a bünti meg a sicc, és nem érti, hogy neked alapvetően engedelmeskednie kéne - más macskáknak se szokott (hacsak nincs kölcsönös egyetértés), nincs ez az ösztön belekódolva. A "vezér-típus" nála nem a gondoskodó főnök, mint a kutyánál, hanem az erősebb konkurencia, akitől el kell futni, ha veszélyesnek tűnik, vagy megküzdeni vele, ha az esélyek egyenlőek vagy az ő javára válnak. De ettől még szeretheti természetesen a gazdit vagy a "macska haverokat" és a törődését, kötődését is kimutatja, de nyilván nem kutyamódon.


Ezért nem szeretem ezeket a kutya vs. macska vitákat, amikor amikor a macskákat butának vagy szeretetre képtelennek tartják - egyszerűen nem összevethető a két viselkedésforma, mert teljesen más a "szociális" berendezkedésük.

2013. okt. 3. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!