Van itt valaki, aki macsekkal klikkerezik?
Kíváncsiságból kérdezem:D Nekem van 4 cicusom, őket klikkerrel tanítom trükkökre. Az érdekelne, hogy itt GYIK-en hányan vagyunk, meg lehet, hogy majd kérdeznék is, ha ír valaki nálam tapasztaltabb.
Egyébként aki klikkerezik a cicusával, az leírhatja, hogy hol tartanak, miket tanult meg a macska, mikor kezdték, stbstb. :)
Mi még csak a héten kezdtük el. Egyelőre sehol nem tartunk, leülni próbáljuk tanítani a kiscicát.
Te pontosan hogyan csinálod, milyen jutalom falattal? Milyen trükköket tudnak a cicák, és mennyi ideig tartott megtanítani őket? :)
Hát én először kutyával tanultam meg klikkerezni, szinte teljesen ugyanúgy csinálom a cicákkal is, csak annyi a különbség, hogy talán hozzájuk több türelem, figyelem, és nagyobb kitartás szükséges. Egy kutya hamarabb rájön, hogy mit is várunk tőle, és jobban érti a testbeszédünket is, valamint a vezényszavakat is könnyebben jegyzik meg, de egy macsekkal is el lehet érni sikereket, ha az ő tempójában haladunk, és figyelembe vesszük, hogy ő egy macska. Ez a cikk is erről szól:
Jutifalatnak mindig mást kapnak, ez attól is függ, mennyire ingergazdag környezetben tanulunk, mekkora nehézségű az adott trükk. Általában a napi kajaadagjukat, ill. annak egy részét kapják jutalomként, és mivel nem táppal etetek, hanem BARF-ozunk, ezért ez mindenféle nyers hús, hal, zöldség, gyümölcs, tejtermék, amit el lehet képzelni. Ez nagyon jól működik, de van amikor mást adok nekik, pl. virslit, sajtot, párizsit, mindenképpen valami olyat, amit nem igazán rágnak, könnyen lecsúszik, ez által nem vonják el a figyelmüket a tanulásról.
A hat éves macskusz jó sok mindent tud már, pl. ül, fekszik, áll, marad, forog, villanyt kapcsol, kisebb fiókot kihúz, ajtót csuk, meghajol, pacsit ad (mindkét lábbal),lábkeresztezést is mindkét lábbal csinálja, tolat, betakarózik, a két hátsó lábán ugrál/pörög, a két mellső lábán jár, szégyelli magát, labdát gurít, kúszik, szlalomozik a lábam között, gördeszkázik, pitizik, rááll a lábamra és úgy sétálunk, célhoz is tudom küldeni... most agilityzni tanulunk:D A négy éves nemrég került hozzám menhelyről, vele nehezebb dolgom lesz, még csak hozzászoktattam a klikkerhez, már az sem volt könnyű. A két és fél éves tesókkal feltűnően egyszerűbb, mivel ők három hónaposan érkeztek, és már ekkor el tudtam velük kezdeni a klikkerképzést. Ők is sok trükköt elsajátítottak már.
Azt nem tudom pontosan, hogy mennyi egy trükköt megtanítani, sosem néztem annyira, de gyorsan megy, főleg, ha már gyakorlott a páros, mint mi Zoommal (ő a hat éves cicám). Az egyszerűbbekre rájönnek 5-10-20 perc alatt, de a bonyolultakat is megbízhatóan tudják kb. két nap után, csak naponta többször kell gyakorolni és fokozatosan haladni. Plusz a macskák nem falkaállatok, de én azt vettem észre, hogy nálunk működik ez a "lessük el a másiktól, hogy mit hogyan kell" dolog, ez is gyorsítja a tempót. Zoomnak, Bonnie-nak és Clyde-nak (Bonnie és Clyde a tesók:D) egyszerre tanítottam az ajtócsukást, és nagyon jó volt nézni, ahogy nemcsak tőlem, hanem Zoomtól is tanul a fiatalság :)
Egyébként a klikkerképzés egy baromi jó módszer arra, hogy megismerjük a cicáinkat, és ők is minket, és megkönnyíti a köztünk lévő kommunikációt, növeli a kötődést. Sokan leszólnak, merthogy "kutyaként" tartom a macskáimat -trükkökre tanítom, és sétálni viszem őket-, de ez szerintem nem így van. Teljes mértékben tisztelem a macska mivoltukat:) Szerintem csak sokan nem ismerik a különböző képzési és nevelési módszereket, meg nem nyíltak rájuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!