Nincs már ötletünk a bolhákra, nektek van?
A nőstények petéiket kizárólag a gazdaállaton rakják le, és nem a környezetben. A környezetben nagy számban található peték a gazdaállatról hullanak le. A peték oválisak, kb. 0,5 mm-esek, szürkésfehérek. A nősténybolha naponta 40–50 db petét rak le, petetermelése a teljes életciklusa folyamán néhány ezer darab. Egy 25 felnőtt nősténybolhából álló populáció egyedszámát 30 nap alatt negyedmillióra képes növelni.
A peték környezetük hőmérséklete és nedvességtartalma függvényében 2–16 nap alatt alakulnak át lárvákká. A féregszerű, erősen szőrözött, rágószájszervekkel rendelkező lárvák szövettörmelékkel, de főként az imágók emésztetlen vért tartalmazó bélsarával táplálkoznak. Érzékenyek a fényre, ezért résekbe, hasadékokba, szőnyegek szövetrostjai közé húzódnak.
A lárva kb. 10 nap alatt kétszer vedlik miközben mérete egyre nagyobb lesz, majd selyemszerű gubót képez (kokon), és eléri a báb állapotot. Erre a stádiumra jellemző, hogy hossza a környezeti feltételektől függően 1–2 héttől akár 1 évig is tarthat. Ebben az állapotban a bolhák képesek az alacsonyabb hőmérséklet átvészelésére is, és ez az az életszakaszuk, melyben leginkább ellenállnak a rovarirtószerek hatásának.
Az imágó bizonyos stimuláló környezeti hatásokra fejlődik ki a bábból. Ha a báb érzékeli az ember illetve az állatok közelsége okozta rezgést, nyomást, a testmeleget, a kilélegzett széndioxidot, megtörténik az átalakulás. A kifejlett egyed azonnal fölkeresi a gazdaszervezetet, és vért szív. Az első vérszívás után a felnőtt rovarok rögtön szaporodni kezdenek. A kifejlett nősténybolhák minden vérszívás után petéket raknak. Idejüket teljes egészében a gazdaállaton, táplálkozással töltik. Előfordul, hogy a gazdaállat mozgásának, vakarózásának következtében a környezetbe hullanak. Átlagos élettartamuk 4–12 hónap. Jól bírják az alacsonyabb hőmérsékletet és az éhezést is. A bolhapopulációnak csak kb. 5%-a van kifejlett stádiumban.
A bolhák szaporodásának kedvez a magas nedvességtartalom, magas hőmérsékleten viszont szaporodásuk mérséklődik. Érthető tehát, hogy a bolhapopuláció robbanásszerű növekedésének időszaka a tavasz. A bolhák elszaporodásának bizonyos környezeti tényezők különösen kedveznek. Ilyenek az állatok búvóhelyei, bokros, nedves területek, a kennel és környéke, az állatok alvóhelye és környéke, védett, szőnyeggel borított pihenőhelyek.
vagyis véglegesen elpusztitani őket csak a rendszeres bolha elleni szerek használatával tudjátok kiirtani őket: pl spot ont rendszeres használata vagy minőségibb bolha nyakörv használata (kutyán)
A saját állatokat folyamatosan kell bolha ellenes szerrel kezelni leginkább a kemény fagyok kivételével állandóan.A kutya és a cica is nem csak a szomszéd macskájától lehet bolhás. Simán összeszedi őket bárhol lakáson kívül.Mindenféle bolha elleni szer akkor használ, ha előtte bolhairtó folyadékkal le van fürdetve az állat. Sajnos, a kevés jövedelemre nincsenek tekintettel a bolhák.
A lakást érdemes lesz még legalább kétszer hetente átfújni pl Neostomosannal. Hogy a kikelt petéket is elpusztítsátok.
Ajánlatos egy féreghajtás is a kutyának, cicának, mert ahol bolha van, ott féreg is van általában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!