Miért szeretnek a macskáim a tiszafa alatt tanyázni?
A tiszafának a közelsége, kipárolgása nem mérgező, csak lenyelve bármely része (kivéve a piros bogyót, de a benne levő mag halálos méreg).
Viszont nagyon sűrű, sötét a lombja, az ágai pedig a földig hajolnak, és gyakran esőben is száraz alatta a talaj a sűrű lomb miatt. A lehullott tűlevelek puha szőnyeget képeznek, nem olyan szúrós, mint a fenyőké. Szerintem ezért szeretik a cicák. :) Jó búvóhely, ahonnan szemmel tarthatják a környéket úgy, hogy maguk közben láthatatlanok maradnak.
Ezt a két sort a Wikipédiából másoltam ide:
" A levelek igen mérgezőek, és a magköpeny kivételével a növény minden része mérgező.[1][2]"
Szóval mérgező a javából! Ha valaki alatta alszik, nagy valószínűséggel többet nem ébred fel, akárcsak a liliom melletti alvás esetébn. Ezért sem értem a macskákat.
Igen, értem, teljesen igazad van és a Wikipédiának is, iszonyúan mérgező, de ha a puszta érintése is életveszélyes lenne, nem terjedt volna el dísznövényként.
Le kell nyelni ahhoz, hogy hasson a méreg. A liliomnak az intenzív illata, vagyis az illatanyagok lehetnek bódítóak, de a tiszafa csak szájon át öl. Ha esetleg péppé zúznád a leveleket/magokat, és az egész testedet bekennéd vele, talán úgy is felszívódna valamennyi, de elsődlegesen a tápcsatornán át kerül be a véráramba. A méreganyagai tudtommal nem illékonyak, tehát nem lehet őket belélegezni.
A húsos magköpenyből még lekvárt is főznek egyes helyeken, a fája kedvelt bútorfa, régen íjakat és egyéb fegyvereket is készítettek belőle, a leveles gallyait pedig virágkötéshez használják. Csak szájon át mérgező, bár ezt valóban nem emeli ki a Wikipédia sem (elég helytelenül).
Nem kekeckedni akarok, ne érts félre, csak azért mondom ezt el, hogy ugyan óvatosan kell bánni a tiszafával, de nem kell félni a közelébe menni.
Ezt is a Wikipédiából "loptam" röviden,lényegre türően:
A magköpenyt kivéve a fa minden része mérgező. Taxán típusú mérgező alkaloidok, diterpének, cianogén glikozidok (taxifillin), biflavonoidok (szkiadopitizin és ginkgetin) találhatók benne. Az elhervadt vagy szárított levelek is mérgezőek. Lovak számára a legmérgezőbbek, 200–400 mg/testsúlykg a halálos adag számukra, de a szarvasmarhák, sertések és más háziállatok számára sem sokkal kevésbé mérgező.[7] A tünetek közé tartozik a támolygás, izomremegés, görcsök, ájulás, nehéz légzés és végül a szívelégtelenség. A halál gyors beállta miatt azonban sokszor nem minden tünet figyelhető meg.
Mérgező volta ellenére korábban felhasználták férgesség kezelésére, szívgyógyszerként, menstruáció megindítására. A homeopátiában emésztési panaszok és bőrkiütés ellen adják.
Az igen ritka amerikai tiszafa (Taxus brevifolia) kérgéből sikerült paclitaxelt, egy sejtosztódást gátló anyagot (egy kemoterápiás gyógyszer előanyagát) előállítani. Az újabb kutatások alapján ezt és a docetaxelt már elő lehet állítani a közönséges tiszafa leveleiből (tehát egy könnyebben újratermelődő forrásból) nyert előanyagok félszintetikus átalakításával is. Emlő- és petefészek-daganatok kezelésében engedélyezett használata.
Ööö... az ájulásra és a légzési elégtelenségre gondolsz? Igazad van, félreérthetően írták, de NEM, nem belélegezve hat, hanem a lenyelése és felszívódása után lesz szívelégtelenséged, görcseid meg a többi.
Ismét csak azt mondom: biztos nem lenne kedvelt dísznövény parkokban, kertekben, ha valami Zyklon-B-hez hasonló hatása lenne.
Ne haragudj, igazán nem kukacoskodni akarok...
Ezt találtam:
"Annyira mérgező növény, hogy már az ókoriak is AZT TARTOTTÁK FELŐLE, hogy még az is mérgezést kaphat tőle, aki az árnyékában tartózkodik." [link]
"A taxin tartalmú tűlevelek és a kéreg FOGYASZTÁSA minden állatra nézve mérgező: a halálos dózis embernél 1g pro kg testsúly, lónál 2g, marhánál 10g, üregi nyúlnál 20g, stb." [link]
Tehát egy 60 kilós embernek 6 deka hatóanyagot meg kell enni belőle, hogy meghaljon.
De annyiban igazad van: ha porrá őrlöd (pl. fűrészpor) és úgy lélegzed be, ugyanúgy mérgező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!