Lekölykezett a macskám, mit tegyek?
(1) Azonnal keress gazdát a kölyköknek. Nem lesz könnyű, kérdezz körbe minden ismerőst, osztályban stb.
(2) Nézz körül az anyamacska ivartalanítási lehetőségeiről, hogy több kölyke már ne legyen. Nagyon édesek, tudom, de fel is kell nevelni őket. Nem olcsó, de fontos. Ugyanitt kérdezd meg, hogy mikor kell a kicsiket féregteleníteni, beoltani.
(3) Az anyamacskának és a kölyköknek kell egy nagyobbacska doboz, benne valami rongy, hogy meleg legyen és puha. Mondjuk egy 60x50 centis karton doboz tökéletes szerintem. Mondjuk mikor mi kicsik voltunk, az anyamacskának nem tetszett a hely, ahova a dobozt raktuk és behordta a macsekokat az ágy mögé, a résbe. Ha olyan helyre viszi őket, ahol nem gond, ha vannak, vidd utánuk a dobozt.
(4) Alacsony szélű macskaalmos láda. Ha az anya ismeri a macskaalmot, a kicsik is meg fogják tanulni használni (legalábbis a mienk megtanította nekik). Mi egy nagy tálcára tettük almot a kicsiknek, de még jó darabig nem fogják használni (az anyamacska elintézi...)
Fogdosni még nem nagyon kéne őket szerintem, ezt is kérdezd meg az orvostól, hogy mikortól lehet, meg hogy mikor lehet elajándékozni őket.
Hogy lehet, hogy eddig észre sem vettétek, hogy terhes? Foglalkoztok a macskával egyáltalán? De ha már így alakult, csináljatok nekik a ház egyik nyugodt, csendes sarkában egy helyet, ahol az anyacica nyugodtan szoptathatja a kölykeit. Ilyenkor minden állat ösztönösen keresi ezt a helyet, ezért is hurcolássza a kicsiket. Egy nagyobb doboz, vagy láda is megteszi, amiben kényelmesen elnyújtózva elférnek mindannyian, és magas annyira, hogy a picik ne tudjanak kimászni, de az anya könnyen ki és beugorhasson hozzájuk bármikor. Ezt puha rongyokkal kell kibélelni (már nem használt pulóver, póló, törölköző megteszi). A lényeg, hogy ne zavarjátok sokat őket, a testvéreid se nyaggassák őket egyfolytában, mert ha nem érzi biztonságban a kölyköket, akkor elviszi őket máshová a lakásban.
Amikor már gond nélkül esznek rendesen szilárd táplálékot is a tej mellett, akkor örökbe lehet adni őket. Ez általában 6-8 hetes koruk körül történik, de minél tovább szophatnak tejet, annál jobb lesz az immunrendszerük később. Szerintem 8 hétig mindenképp maradjanak az anyjukkal, csak aztán válasszátok el őket. Próbáld meg ismerőseid között, vagy akár újságban hirdetve. Mozgass meg minden követ, hogy JÓ gazdihoz kerüljenek, mert ez a ti hibátokból fordult elő, a ti felelősségetek, hogy szegény állatoknak normális életet biztosítsatok, és ne az utcán halljanak meg valamilyen betegségtől, éhségtől, vagy egy menhelyen, csak mert elaltatják, ha nem találnak nekik gazdit.
Ha mégsem sikerül őket elajándékozni, akkor mindenképp menhelyre adjátok be őket, ne engedjétek el őket az utcán. Ez bűncselekmény is egyébként, az állatvédelmi törvényben is benne van. Előfordulhat, hogy néhány menhely tele van, és nem veszik be őket, úgyhogy mindegyiknél érdeklődni kell, előbb utóbb találtok olyat, ahol befogadják.
A legeslegfontosabb pedig, hogy az anyacicát azonnal elvigyétek egy állatorvoshoz, és ivartalaníttassátok. Évente akár 3-4 alkalommal is lekölykezhet ugyanis, az pedig akár 20-25 kiscicát is jelenthet. Gazdi nélkül. Jövő nélkül. Ezt nem teheted meg velük. Gondold csak el, milyen amikor egy gyereket beadnak az otthonra. Nagyon rossz. De egy állatnak még kevesebb esélye van az életre, mert két hét után akár végezhetnek is vele, de ha mégsem, akkor is rácsok mögött kell élnie akár évekig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!