Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan neveljem meg a túlontúl...

Hogyan neveljem meg a túlontúl vad cicám?

Figyelt kérdés
Van egy kb féléves félperzsa fiú cicánk. Tucatnyi bútort és tapétát meg kezet karmolt már össze, virágokat döntöget le szinte naponta, futkos és elég agresszívan viselkedik, alig dorombol és alig simogathatod, elég sokat alszik. Teljesen benti cica. Vannak játékai és játszunk is vele. Ráadásul hobbi szinten az alom mellé koszol. Hogyan nevelhetném meg, legalább a szelídségre és a kevesebb rombolásra? Majd szeretnénk ivartalanítatni, de előbb is szükség lenne segítségre.
2011. febr. 15. 20:50
 1/6 anonim ***** válasza:
A segítséget csak az ivartalanítástól várhatod.Nem tudod előbbre hozni a tervezettől?
2011. febr. 15. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A kaparófa csodákra képes! Végső esetben több is a ház különböző pontjain, hogy tudjon tombolni, ha éppen rájön az ötperc. Ami biztosan hatékony, ha annyira kifárasztjátok játékkal, amennyire csak győzitek, utána se ereje, se kedve nem lesz rongálni, valószínűleg azért alszik annyit, mert kimeríti a rosszalkodás. Plusz az ivartalanítás, az mindenképpen szükséges, ha ilyen agresszív.
2011. febr. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Egyem meg!Azért az alom mellé kaksi már durva.Kis huligán.Kaparófa talán jó ötlet,bár az enyéim soha ne azt kaparják,nehogy már jó legyen.A virágokat lehet stabilizálni.Aztán ha ivartalanítva lesz lenyugszik.
2011. febr. 15. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Rohangálás:

Ivartalanítás után is rohangálni fog. Játszik, levezeti a felgyűlemlett energiáit. Ezt amíg él, csinálni fogja, úgyhogy szokj hozzá. Ennyi.


Virág-ledöntögetés:

Ahol macska van, ott értelemszerűen elpakoljuk a leverhető tárgyakat, nem hagyunk elöl ételt, stb. És akkor nem lesz virág-leverés sem.


Bútor, tapéta karmolás:

A kaparófára minden macskát rá lehet szoktatni türelemmel és kitartással. Ahányszor mást kapar, rászólni, felvenni, odavinni a kaparófához. A mancsát megfogva meg lehet kapargatni, vagy mi magunk is megkapargathatjuk, sok macskánál már a kaparás hangja kiváltja a karomélesítési reflexet.

Ha egy-két héten belül ez se vezet eredményre, akkor amit kapar (pl bútor) kétoldalú ragasztószalaggal, vagy műanyag fóliával lefedni (a ragasztószalag jobb).

Ha a tapéta valahol megindul, azt azonnal visszaragasztani vagy levágni, mert a lógó tapétadarab ellenálhatatlanul vonzza a cicát.

Macskarisztó, és tárgyhozszoktató sprayket is ki lehet próbálni. Valakinél működik, valakinél nem, egy próbát megér.


Kéz-karmolás, agresszió:

Normális körülmények között a kiscicák a testvéreikkel verekednek, és így gyakorolják a küzdelmet, így készülnek fel a későbbi hiearchia-harcokra. Ez fontos a fejlődésük szempontjából, veleszületett öszötnük, tehát természetes viselkedés. Nos, mivel ti kiragadtátok a testvérei közül, ezért ezeket a "harcokat" veletek próbálja lefolytatni. Ezért szoktam mindenkinek tanácsolni, hogy lehetőleg két cicát vegyenek már a kezdetek kezdetén magukhoz, negyed annyi gondd nincs velük, mint egy egykével.

De ha már így alakult: két dolgot tehettek. 1. belementek a játékába, és idővel ki fog nőni ebből a korszakból, vagy 2. fegyelmezéssel leszoktatjátok arról, hogy veletek próbáljon bunyózni. A fegyelmezés soha ne legyen ordibálás, vagy ütés. Jó eszközök a virágspriccelő, összetekert újságpapír, esetleg az a fogás, amikor a macskát a "grabancánál" fogva elkapod, kicsit megemeled (de a lába a földön legyen!) és így tartod pár másodpercig. Ezzel mintegy kifejezed a dominanciádat, és egyben le is nyugtatod az állatot. Az anyaállat szokta a tarkóbőrnél fogva vinni a kicsiket egyébként.

De amit mindenképpen meg kell tennetek: lehetőséget biztosítani a cicának a "vadászós" játékokra, ahol kiélheti az ösztöneit.

Nyugtalan cicáknak jót szokott tenni a Feliway párologtató is (google, keress rá).

A kézkaromláshoz még annyit hozzáfűznék hogy a macska harapással-karmolással jelezheti végső esetben azt ha elege van a simogatásból, vagy épp rossz helyen simogatjátok. Persze előtte jeleket ad, csak egy kezdő macskatartó ezeket nem mindig veszi észre (vagy nem akarja észrevenni). Ilyenek pl. a farok remegése, rángatása, hátracsapott fül, de a macska arckifejezése is határozottan megváltozik, szemei tágra nyílnak, pupillája kitágul. Ezekre a jelekre mindig figyelni kell, és amennyiben észleled, abba kell hagyni a macska simogatását. A legtöbb macska gyűlöli ha a hasához érnek, és erre az érintésre gondolkodás nélkül harap, rúg.


Alom mellé piszkítás:

Lehet azért mert nem elég nagy a cica számára az alomtálca (ez a legvalószínűbb), túl forgalmas helyen van, nem elég tiszta (ez is sanszos).

Ha túl kicsi, vagy túl piszkos az alom, a cica próbálja a legtisztább helyet megkeresni, ami rendszerint az alom szélénél van, és miközben oda próbál csinálni, sokszor véletlenül kilóg a feneke a tálból. Biztos lehetsz benne hogy nem "hobbiból" csinálja. Vegyél nagyobb alomtálat (mondjuk egy 60x30asat), és naponta kétszer takarítsd ki.


Alig dorombol és alig lehet simogatni:

Vannak ilyen típusú macskák. Ez van. Sőt, mondok jobbat: sok macska ahogy öregszig, egyre zsémbesebb lesz, mint az emberek is. Az egyik 14 éves öreglányom pl ráüt a lábamra és rámfúj néha mikor elmegyek mellette. Ez van. Ők is önálló személyiségek, élőlények, és nem plüssállatok.


Elég sokat alszik:

Hát a macskák már csak ilyenek. Sokat alszanak, így lettek összerakva (nem csak a házimacska, hanem az összes macskaféle, sőt, a ragadozók többsége). Főleg amíg még "gyerekek" (a gyerekek is többet alszanak, mint a felnőttek). Az egészen picik a játék kellős közepén, sőt, két lépés között képesek fejjel előre beledőlni a szőnyegbe, és ott helyben elaludni. Ahogy nőni fog, az alvásigénye is kisebb lesz.


Remélem segítettem.

2011. febr. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, nagyon hasznosak voltak! Igen, már próbálkoztam gombolyoggal és egyéb játékokkal is, de a kaparófát is kipróbálom. Igazából nem nekem, hanem az édesanyámnak vannak ezzel gondjai, viszont ő is dönti el, mi lesz a továbbiakban a cica sorsa, tehát sürgősen nevelnem kell. Az alom mindig tisztítva van, de igazad lehet, rendben nagyobbra cserélem (olyan helyre tettük, ahová szívesen járt és elég zárt, tehát ezzel nem lehetett gondja:)). Simogatás terén viszont tényleg az a durva, hogy bárhol, bárhogyan simogatnád vagy azonnal vagy pár másodperc múlva támadna, naponta egyszer-kétszer jön rá, hogy hagyja magát kényeztetni. Pedig nagyon szeretjük a húgaimmal:(
2011. febr. 16. 20:29
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia!

Vannak ilyen cicák, sőt, a legtöbb cica ilyen, nem akkor simogathatja az ember, amikor akarja, hanem amikor a cica akarja. Az én egyik macskám egész nap elhúzódik a simitől, és percre pontosan éjjel 1kor jön rá a szeretetroham, akkor jön dorombolva, dagasztva, és addig nem hagy békén, amíg a hátamra nem fordulok, és nem tud elnyúlni a hasamon. Egyébként meg felém se szagol napközben:) De így imádnivaló, igazi kis egyéniség.


Kaparófát muszáj biztosítani, a macska alapvető szükséglete a karomélesítés, teljesen érthető hogy kaparófa híján egyébb alkalmas dolgokon elégíti ki eme szükségletét.


23:12-as voltam

2011. febr. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!