Ivartalanítás pro vagy kontra?
A kutyák mások, kutyáért nem is aggódnék; azonban, ami a macskát illeti, nem levegőből kapom az elhízást s a "tompulást". A Marci mellett még van egy ivartalanított nöstény cicám, az ő példája aggaszt. Az a macska maga volt a vidámság, a játékosság, s amióta sterilizáltattuk, ahogy valaki találóan jellemezte, egy zombi lett belőle! Rengeteget foglalkozunk vele, próbáljuk játékra bírni, azelött állandóan játszott a Marcival, most csak prüszköl és fúj rá; egy ideges, ingerlékeny, morcos, traumatizált állat lett belőle. Egész nap csak gunnyaszt a fotelban. S ahogy hallottam, s személyesen is tapasztaltam ( közeli ismerőseim macskáinál), az elhízás és a fásultság a hím állatoknál sem annyira lehetetlen; két kandúrt is ismerek amikről a gazdájuk állítja, hogy a műtét után járkáló zaba-zombik lettek, kajálnak és alusznak, pont!
"Kihúnyt a fény a szemükből!", ahogy a gazda jellemezte; s valóban, ismerve a két állatot "azelőtt"-ről, mintha kicserélték volna őket...
Nem kételkedek abban, hogy az igazat írjátok a saját állataitokról, csak épp megjegyzem, hogy nekem, sajnos, veletek ellentétben, negatívak az eddigi tapasztalataim...
Köszi szépen a válaszokat!
13:50-es és 51 vagyok
elhiszem hogy kétségeid vannak a saját és ismerőseid rossz tapasztalatai által, de hidd el, én is rengeted cicát láttam már ivartalanítás előtt és után, és sokukkal semmi probléma nem volt, sőt van akit szerintem nyugisabbá tesz (ez alatt nem az eltompulást értem) az elhízás ellen pedig van kifejezetten ivartalanított cicáknak táp, ezt a Royal Canin gyártja, itt meg tudod nézni: [link]
szerintem hívjatok fel bátran egy állatorvost, mondjátok el neki a kétségeiteket, hátha ő meg tud győzni, vagy tud valami okosat mondani :)
20:13-nak
Köszönöm a tápajánlatot, megnéztem, s meglepődve olvastam, hogy alul pont arra figyelmeztet, amire sokan azt írják, hogy csak mese: -az ivartalanítás utáni elhízás veszélyeire; be is másolom ide:
"48 órával az ivartalanítást követően macskája napi táplálékfelvétele kb. 20%-kal növekszik, ugyanakkor az energiafelhasználás 30%-kal csökken. Az ivartalanítást követő két hónap a legkritikusabb időszak, mert macskája súlya akár 50%-kal is növekedhet."
Ezek szerint, ha csak nem pusztán reklámfogás,amit azért nem hinnék, akkor az elhízás igenis reális veszély!
Kérdező: amiről írsz, hogy a nőstény cicád eltompult, az néhány esetben valóban előfordulhat, de mégsem ez jellemzi a nagy általánosságot. Kandúrnál pedig még ritkább ez a jelenség, mint a nőstényeknél.
Ami fontos: nem mindegy, hogy az állatot mikor sterilizálják. A túl korán elvégzett műtét rossz hatással lehet az állat fejlődésére, ezért szoktuk azt javasolni, hogy a műtéttel várjuk meg, míg az állat biológiai érése befejeződik, és a hormonok addig hadd fejtsék ki jótékony hatásukat az állat növekedése során. Igaz, azok a kandúrok, akikről te írsz, már felnőtt korukban lettek ivartalanítva, de én úgy gondolom, sok múlik a gazdin is. A műtét után az állat rengeteg szeretetet és törődést igényel, és a gazdinak kell odafigyelnie arra, hogy az állat az újfajta örömöket ne az evésben és az alvásban találja meg. Az a cica, amelyik egész nap egyedül unatkozik odahaza, az természetes, hogy többet is fog aludni, hiszen ha már nem hajtja a vére, akkor nem járkál egész nap a lakásban nőstényt keresve. Akivel azonban foglalkoznak, játszanak, az nem lesz sem életunt, sem "zombi".
A nőstény cicád azért is fújhat a kandúrodra, mert ivartalanított cicaként már zavarhatja őt a kandúr "kandúrszaga", és az esetleges tolakodó viselkedése, aminek teljes jogú nőstényként esetleg még örült... :) Ha azonban ez megszűnik, újra javulhat a viszony kettőjük között. Az sem mindegy, hogy előzőleg volt-e a nőstény anya. Ha volt, esetleg hiányozhat neki az anyaság érzése, láttam már ilyet. Szeretettel, simogatással ez is kezelhető.
Az általam nevelt kiscicák felnőtt korukra 90%-ban szintén ivartalanítottak, és hidd el, én a legkisebb mértékben sem azt tapasztalom a gazdik visszajelzéséből, amiről te írsz. Ha nem engedik őket sokat enni, akkor nem is híznak el, és a legtöbbjük játékos, jókedvű cica marad.
A döntés a tiéd, de érdemes meggondolni, megéri-e, hogy a lakásod állandóan macskaszagú, hogy a bútorokon mindig ott a cica karmának nyoma, hogy éjjelente egy vernyogógép mászkál a házban fel-alá... Hidd el, tudom, miről beszélek, az én kandúrom is egy igazi pisálógép, rengeteget takarítok miatta, többet, mint a saját fiam után. Ha majd nyugdíjba küldöm a cicáimat, és nem tenyésztek többé, első dolgom lesz megműttetni őket. Nekik is, nekem is jobb lesz. Így az életük jó részét szegénykék külön csukva töltik (a nőstény most is tüzel, de most nem szeretnénk almot, így el van zárva az ő szerelmétől), éjjelente zeng a ház, az almot meg kétnaponta cserélem, hogy ne legyen büdös... Biztosan nem vállalnám be mindezt, ha nem lenne belőle az az öröm, amit az évenkénti egy csapat kiscica jelent... (Akiknek aztán szintén nem egyszerű jó gazdit találni, pedig fajtatiszta, törzskönyves, minőségi himalájacicákról beszélünk.)
Gondold meg, hiszen a döntés a tiéd, te vállalod magadra a nyűgöt, amit a folyamatosan szerelmes kandúr jelent, de szerintem inkább ivartalaníts, és azt az időt, amit most takarítással töltesz, fordítsd rá, és játssz vele sokat! Hidd el, akkor nem lesz se "zombi", se hájas szőrgolyó belőle! :)
Nem lehet hogy az ismerőseid cicáinál csaka korral járt ez eltompulás? :)
Nekem a kandúrom kicsit kezesebb lett ivartalanítás után, de játékos meg minden. A Lánycica pedig ugyan olyan maradt mint volt.
Az elhízás amúgy tényleg valós veszély, arra oda kell figyelni, máshogy kell etetni. Csak rajtad múlik hogy meghízik e a cica vagy sem. Normális adagban kell jó minőségű tápot adni, csökkenteni kell a jutalomfalat adagot, és sokat jétszani vele. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!