Hogy különböztethető meg a tenyésztő a szaporítótól? Olvasom, hogy tenyésztőtől biztonságosabb venni, és kerüljük el a szaporítót, de honnan tudjam, hogy melyik-melyik?
Az különbözteti meg, hogy a tenyésztőnek van tenyésztő engedélye, bizonyítottan fajtatiszta macskái és számlát is ad és nagyon drága. Azt viszont már nem muszáj elhinni, hogy a tenyésztő mindenképp jobb és biztosan pöpec egészséges cicát kapsz tőle.. Horrorsztori van bőven többszázezres gombafertőzéses kismacskáról és egyéb problémákról, amik normális tartás mellett nem jelentkeznének. Ezenkívül nekünk a tenyészetből vásárolt cicánk a legbetegesebb.
Szóval nem tudod csak a tenyésztő-szaporító név alapján kiszűrni, hogy melyik a jobb. Az áruk biztosan más, mert a tenyésztőtől kapsz törzskönyvet, a szaporítótól nem.
A tenyésztő:
- mindig ad törzskönyvet
- a macskákat rendszeres állatorvosi kontrollra viszi
- a tenyészállatokat és a kölyköket szűrik a fajtára jellemző betegségekre
- nem teljesen egészséges, vagy a fajtastandardnak nem megfelelő állatokat nem von be a tenyésztésbe
- 12 hetes kor alatt nem ad oda kölyköt
- nem tenyésztésre szánt kismacskát csak ivartalanítási kötelezettséggel ad el
- szelektálja a vevőket, nem ad bárkinek állatot
Hát első körben már az árakból.
Lehet lepontozni, de attól még tény marad, hogy normális, hivatásos tenyésztő nem fog fele meg negyedannyiért adni kiscicát, mint amennyiért mások teszik. Magyarul pl egy Maine Coon ára sajnos 140-150 ezertől kezdődik, az 50 ezres az nem fajtatiszta Maine Coon. Esetleg tenyésztésből kivont felnőtt macskàk lehetnek olcsóbbak kicsit.
Valódi tenyésztő elvégeztet mindenféle egészségügyi szűrést (amik drágák, ezért is kerül sokba a kiscica), ezekről meg is mutatja a papírokat. Nem csak a kölyöknek, a szülőknek is megvannak ezek, természetesen a oltásokkal együtt. Egészségügyi garanciát is vállal. Törzskönyv alap, nincs olyan, hogy anélkül “olcsóbban” adja a kölyköt, az akkor kamu. Rendes szakembernek ugyanis van kemény 8 ezer Ft-ja ezt kiváltani.
Érdeklődésre válaszol, lehet tőle kérdezni. Ha elmész meglátogatni, a cicák nem soványak, nem kövérek, jól szocializáltak, a körülmények is rendezettek, kulturáltak. Nem koszban, kupiban, kis helyen tart 10 macskát meg ilyenek.
Végül, de nem utolsósorban szerintem nem elhanyagolható a marketing sem. Na nem óriásplakátokon kell hirdetni, de azért egy normális, igényes, nem helyesírási hibáktól hemzsegő, nem évekkel korábbi tartalommal teli, rendszeresen frissített honlap nem egy nagy elvárás. Na meg legyen valami platform, ahol el lehet érni, vegye fel a telefont vagy válaszoljon az emailekre. Nem két percen belül persze, de azért ne is hetek múlva.
“ Az áruk biztosan más, mert a tenyésztőtől kapsz törzskönyvet, a szaporítótól nem.”
Szaporítónál is van elég gyakran. Sok a kiskapu.
Nincs, és itt is hiába kérdezed, mert itt mindenkinek az az a tenyésztő, aki az ő haverja, ismerőse, a többi mind szaporító.
A legjobb, ha elmész többször látogatni, és megnézed milyen körülmények közt tartja az állatokat.
Ha ezt nem nagyon szeretné, és csak akkor zavard, amikor elviszed a kicsit, az már gyanús.
Nem azért de elég sok tenyésztőről olvasni hogy nem ad törzskönyvet, héba-hóba átbaxxák az embert..vagy éppen beteg macskákat árulnak. Pl jokercats, krisz brit kennel amikről sok rosszat olvastam.
Bengális csoportban is panaszkodtak egy pasira,nem tudom már annak mi a neve.
Tehát a tenyésztőnek is alaposan utána kell érdeklődni, mert közöttük is vannak aljadékok.
A tenyésztőnek szakmája is van, látszik rajta hogy hivatásból csinálja, ugyanis ez egy hivatalos szakma, vállalkozó is egyben, ergo számlát is tud adni. Illetve, van saját bejegyzett honlapja, tudatosan tervezi az almokat, és a tenyészpárokat sem a helyi piacról vette, hanem fajtagyőztes szülők almaiból választotta ki őket. Vannak engedélyei, tud adni törzskönyvet, orvosi papírok is vannak, pl. dysplasia mentes a kutyái és a kölykök is, illetve fajtára jellemző betegségektől mentes szűrővizsgálati eredmény lapot fel tud mutatni, orvos nevével feltüntetve. A tenyésztő kiállításra vagy versenyekre is viszi a kutyáit, a kutyái fajtatiszták. Munkavizsgákat is fel tud mutatni, ha olyan a fajta, pl. terelővizsga. Bejegyzett kennel száma van a MEOE-nél. Nyilvántartva van. Korszerűen fel van szerelve, minden eszköze és anyagi forrása meg van a tenyésztéshez, és nem csak egy tenyészpárja van, illetve nem eszetlenül tenyészti őket, minden tervezett. A fajtatiszta kutyáinál mérvadó a fajtára jellemző színek, tehát nem található nem fajtatiszta kutya a tenyészetében. Az ő szájából is fogod érzékelni a nincs szót, de az a betegségekre vonatkozó nincsen lesz. Illetve ha valaki állatkínzásból venne magának tőle egy ilyen kutyát akkor is fogja mondani, hogy nincsen, ugyanis azért van egy rosta náluk is kinek adnak kutyát, mert ezek a kutyák nem szimpla kutyák. Pl. aki ugy megy oda, hogy csak azért akar olyan kutyát, mert olyan cuki, és a kérdéseire nem megfelelő választ adnak akkor már rosta van. Egy igen nívós tenyésztő aki hivatásból tenyésztő ott van egy kapcsolati köre akik szintén szakmai berkekben mozognak, pl. hivatásos vadászok, vagy Skóciában nívós birkatenyésztők, vagy munkakutyákkal dogloznak együtt, vagy kiállítási versenyzők és lehetne sorolni, és ezek közül vannak bőven vevői. Illetve van még egy indok amiért valaki kutyatenyésztő lesz, az őshonos fajták fennmaradásáért küzd.
Szaporító:
Hirdetéseit gyakran a jófogáson találod, nincs honlapja, nem tud törzskönyvet adni, és párt se tud választani szakmailag, igazából fogalma sincs mit jelent az,hogy hivatásos kutyatenyésztő. Gyakran nem is fajtatiszták a kutyák, csak épphogy hasonlítanak az adott fajtára, de ha fajtatiszta is akkor csak elégedj meg a fajtajelleggel, törzskönyvről ne is álmodj, vagy mint a lókupecek megkérdi milyet adjon.A tenéyszpároknak nincsenek verseny sem kiállítás eredményei, mert soha nem is vitte őket, se törzskönyve. Eszetlenül szaporít egy szuka kutyát állatorvosi kontroll nélkül, oltások kérdéses, nemhogy ha komplikált dolgok merülnek fel arra már nincs pénze. Egy évbe többször is szaporít egy szukát. Leginkább divatszíneket preferálnak, mert hogy abba milyen nagy pénz van, ha épp az a divat szín, de az igazi kutyatenyésztéshez nincs köze. Nincsenek se orvosi szűrőlapjai,se nem vitte állatorvoshoz a kutyát, gyakran a táplálásához sem ért az illető, ebből adódóan nem csak a vemhes kutyának lesz tápanyag vagy vitamin, ásványianyag hiánya, hanem a kölyköknek is, ha élve megszületnek. Gyakran fogod azt a szót a szájukból érzékelni, hogy azt mondják nincsen, ha alapvető dolgokat kérdezel tőlük, pl. okj-s szakmai bizonyítványt se tud felmutatni, nemhogy vállalkozói adószámot, és lehetne sorolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!