Mit csináljunk a macskával?
8 hetes korában fogadtunk örökbe egy kislány cicát. (1 hónapja van nálunk) Akkor nagyon félős volt az új hely miatt, gyakran összerezzent tőlünk, nem ismert meg és fújt, felborzolta a szőrét. De ahogy megismert bújt, játszott, dorombolt, egyből használta az almot, kaparófát. Azt hittük, hogy megütöttük a főnyereményt ezzel a cicával, bár ezek a fújások, szőrfelborzolások nem múltak el.
Teltek a napok és a macska teljesen átfordult egy másik irányba. Nagyon sokat játszunk vele, mert elég hiperaktív, de ha bepörög, akkor nem lehet leállítani. Rohangál össze vissza, felugrik a székekre, kanapéra és általában az a vége, hogy leesik vagy nekimegy valaminek. Nem lehet megsimogatni, mert egyből megharap vagy megpofozza a kezünket. Folyamatosan felborzolja a szőrét, és féloldalasan "támad", puffog. Ilyenkor simán csak otthagyom, vagy nem foglalkozok vele. Én már nem is próbálkozok a megsimogatással, mert úgyis tudom, hogy csak földhöz vágja magát, megharap vagy puffog aztán elszalad. Játszani ugyanúgy rengeteget játszunk vele, mint korábban, ez nem változott.
Amikor alszik olyankor oda lehet menni hozzá, lehet simogatni, még dorombol is, de ahogy magához tér, előjön a "másik személyisége".
Tudom, hogy kicsi még, és lehet, hogy változni fog jó irányba, de ezt az agresszív viselkedését nem tudom tolerálni. Hamar elvesztem az eszem és tudom, hogy ez nem jó, próbálok változtatni. Nem bántom vagy ilyesmi, de a vizespalack jóbarátom lett.
Érzem, hogy kezdem elveszíteni a türelmem, mert szörnyen hálátlannak gondolom. Tudom, hogy nem egy kutya, és a macskák ilyenek. De azt érzem, hogy mivel mindene megvolt mindigis, ezért abszolút nem hálás. Sosem bántottuk, de néha eljátszok a gondolattal, hogy neki nem való a lakás, és kirakom a szüleimhez az udvarra.
Újonnan azt csinálja, hogy miután használta az almot, rámegy a szőnyegre és egyszerűen végighúzza rajta a fenekét. Borzasztóan fel tud ezzel cseszni és ha lefújom vízzel, annál inkább csinálja. Nincs semmi baja, nem férges vagy ilyenek (állatorvosnál is volt már), szimplán lusta kitakarítani magának és ezt egyszerűbbnek látja. Párom szörnyen türelmes vele (legalábbis eddig az volt). Na neki itt lett elege.
Sok macskája volt már, nekem is. De ilyen agresszív kismacskát még nem láttunk.
Nagyon próbáljul szeretni, de nem hagyja és már nem tudunk mit kitalálni, hogy ne utáljon minket.
Van valami tanácsotok, hogyan tudnánk elérni valami változást? Tudom, hogy "kezes", bújós macska sosem lesz, de legalább ezt az agresszív viselkedését kinevelni belőle...
Nincsen hasmenése és nem is kakis. Megmostuk a fenekét kétszer is, hogy biztos nem ragadt-e bele a szőrébe. De miután használta az almot természetesen olyan lesz a feneke.
Tudtuk, hogy milyenek a macskák, csak az agressziójára nem számítottunk. Nekünk az elajándékozás lenne az utolsó dolog, amit csinálnánk. Szeretnénk ezt megoldani.
Köszönöm mindenkinek! Ment a zöld.🙂
Lakásban tartott macskák gyakran lesznek agresszívak, ingerlékenyek, mivel a macska alapvetően kinti állat, és egy átlagos házi macska nem bírja az állandó bezártságot! Mivel a macska szeret csavarogni, vadászni, felfedezni. Ezeket a hajlamot egy lakásban nem tudja kiélni, ezért az általad említett módokon próbálja levezetni az ösztöneit.
Az Animal Planeten szokott menni majdnem minden nap a Pokoli macskák. Szintén ilyen kezelhetetlen macskákhoz hívják ki a szakértőt. Szintén lakásban tartott macskákhoz...
A kinti - benti macska lenne még jó megoldás, de lakásban ez ugye kivitelezhetetlen...
Nekünk mindig kinti macskáink voltak, és hosszú boldog életet éltek! A legutolsó cicánk kinti - benti volt.
Add oda a cicát, mert csak bolondabb lesz! Vannak olyan macskafajták, amik nyugodt természetűek, és nem is akarnak kimenni. Igaz, meg is kell fizetni az árukat, de valamit valamiért!
Egy házi macskát bent tartani a lakásban állatkínzás! Tojok rá, hogy lepontoztok, de ez az igazság!
A kérdést nem is követem a továbbiakban, mert felidegesíteném magam a sok eszetlenen... Privát üzenetekre sem reagálok! Minden jót!
Nem agresszív, játszik. Hamarosan kamaszodni fog, az állatoknál is jellemző ilyenkor a dackorszak, azaz tesztelgeti a határait.
Az ignorálást jól teszed, tanulja csak meg, hogy ha nem viselkedik jól akkor nincs simi.
Jutalomfalattal próbáltad ösztönözni?
Milyen gyakran van babusgatva? Esetleg az etetést és a szeretgetést próbáld összekötni. Nekem nagyon sok macskám volt/van, és a teljesen vadat is képes voltam megszelidítani. Nem hiszem, hogy lenne lehetetlen.
Ha félálomban lehet simogatni, akkor pröbálkozzatok. Mindig többet és többet.
A fenékhúzás nem lehet attól, hogy sebes a popsija? Nem nyalogatja? Lehet irritált a terület. Erre dokinál kérdezz rá.
Másik cica örökbefogadása mellett csak akkor döntsetek ha őt is felelősséggel tudjátok vállalni.
Hol simogatod, amikor támad? Esetleg próbáld meg a hátát, a lapockájától a farka tövéig. Akkor talán nem érzi úgy, hogy te most megtámadtad (játékból) és védekeznie kell. Beszélj közben halkan, nyugodtan hozzá, és ne tégy hirtelen mozdulatokat (pl. ne rántsd el a kezed, ha rámozdul) mert az ingerlően hat rá - mint a mozgó zsákmány.
Az is működhet, hogy amikor épp hagyja simogatni magát, akkor duruzsolsz neki valamit - fontos, hogy mindig ugyanazt. Mint valami mantrát :D
Akkor talán összeköti, hogy a "szép cica, puha cica, szép cica..." (vagy bármi más) azt jelenti, hogy most nem játékidő van, hanem simogatás :)
Köszönöm Nektek is a tanácsokat ezeket is megpróbáljuk majd!😃
Babusgatnánk gyakran ha hagyná😅 így csak alváskor tudjuk simizni. Jutalomfalatot még nem próbáltuk, de felírom a listára.
Fenekét nem nagyon tiszogatja, csak amikor már sokadszorra szólunk rá, hogy ne menjen a szőnyegre, akkor nyalja magának. Sebet pedig nem látok rajta.
Amikor simogatom akkor leginkább a hátát, mert a fejére egyből "ideges" lesz. A farka tövét nagyon rövid ideig még talán élvezi is, de utána egyből harapni kezd.
De tetszik ez a duruzsolós ötlet!😃
Szerintem nagyon félreérted, és rosszkor rosszul kezeled a reakcióit. Ráadásul a macskák makacsok, szignifikánsan könnyebb úgy nevelni, ha azt a viselkedést jutalmazod, ami helyes, és nem bünteted a rosszat. Főleg, hogy nem is mindig érthető számára, hogy miért kapja a büntetést, hiába teljesen logikus az emberi logikádnak.
Kicsi macska még, életkorának megfelelő az "agresszió", mert a vadászathoz és a harchoz szükséges készségeit most sajátítja el. Ha lenne testvére, akkor azzal verekedne egész nap. Ez nem nektek szól, tök normális, az én macskám is pont ilyen volt. Véletlenül se közelíts ilyenkor a kezeddel felé, mert a kezed nem lehet játék alapja, egyszerűbb egy, az ő méretével azonos, téphető plüss. Ha harcos kedvében van, add neki oda a plüsst, ha pedig rátámad a kezedre, óvatosan csípd össze a bőrt a tarkóján és állítsd le. Az anya macska ezzel a módszerrel nevelné.
A macska kakijának akkor van egészséges állaga, ha nem tud ráragadni a bundájára. Ha minden kakilás után olyan lesz, akkor hasmenésnek számít. Orvossal beszélj vele, lehet más tápot kéne neki adni. A feneküket a földön akkor szokták ugyanis végighúzni ha a) megy a hasuk és számára túl sok végterméket kéne onnan lenyalni b) férges és viszket tőle a feneke. Semmilyen egyéb esetben sincs bennük ez az ösztönös mozdulat (szánkózásnak is hívják), mivel ezzel maga mögött hagyja a saját szagát, amivel a természetben felfedné a saját jelenlétét és ez nem szokása a macskának (ezért szeretnek kaparni az alomban). Tehát nem bosszú, ez az emberi logikád, hanem ösztönös kényszer, aminek a kiváltó oka vagy a hasmenés vagy férgek, esetleg valami fenék körüli probléma/irritáció, amihez kéne orvos. Az, hogy közben vízzel spricceled, nem fog javítani a helyzeten, mert a macska egyáltalán nem érti miért spricceled le.
Harmadik, célszerű megtanítani neki egy napi ritmust, ami igazodik a biológiailag adott igényeihez. Erről jackson galaxy több videót is csinált, nekem nagyon hasznos volt. A lényeg, hogy a macskák általában a nagymacskákhoz hasonló ciklus szerint élnek, vadásznak, esznek, alszanak. A vadászat náluk kiskorban megfelel a játéknak, idősebb korban akár az is, hogy nézegetik a madarakat az ablakból. A lényeg, hogy minden fizikai és szellemi fárasztás ekkor történjen, ekkor kezdeményezz játékot, szórakozást, bohóckodást. Ezt kövesse az etetés, mert utána rövid időn belül aludni fog. Alvás közben pedig hagyd békén, ne verd fel, ne zavard meg benne, az elején alvás közben se simogasd, mert gyorsan átcsaphat játékba a dolog, és akkor borul a ritmus. Minél későbbre tolod az etetést, annál könnyebben áll át az éjszakai alvásra.
Idővel mindenképp szelídülni fog, de egy kismacskát közel sem egyszerű nevelni, hálás viselkedést pedig általában nem szoktak tanúsítani, mert továbbra sem emberi logikával gondolkoznak, hanem macskával. Ha szeretnél vele békésen együtt élni, javaslom a neten elérhető viselkedésre vonatkozó oktató anyagokat, mert sokkal könnyebb úgy tanítgatni, ha legalább tudod, hogy miért csinálja, amit csinál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!