Milyen macskatápot ajánlotok?
Száraztáp: 500 Ft/kg
Konzerv, alutasakos: 50 Ft/100g
Sajnos többre nem telik.
Van erről egy érthető, remek írás, amiből idézek, Mancsok rendelő, Dr Csikós Károly tollából. Érdemes azonban a teljes írást elolvasni!
"A takarmány, vagyis az állatok számára az ember által biztosított táplálék a háziállatok életében az egyik legfontosabb környezeti tényező, és az állatok etetése során elkövetett hibák jelentős következményekkel járhatnak. Az állati szervezet egy ideig általában károsodás nélkül képes elviselni a hiányosságokat, de ha ezek tartósan fennmaradnak, akkor előbb-utóbb kialakulnak a káros következményeik. Vagyis az állati szervezet a takarmányozási hibákat csak egy ideig képes tolerálni. Ez sokakat megtéveszt, hiszen ha azt látják, hogy valamit örömmel fogyaszt az állatuk, és az nem vezet azonnal problémák kialakulásához, akkor könnyen azt képzelhetik, hogy jó az állatnak. Azonban ez gyakran nem így van. Minden eltérésnek az igényektől következményei vannak,
Az állatok általában a nedves tápokat választanák, de a felsorolt előnyök és hátrányok miatt inkább a száraz tápok etetése javasolható. Ezekkel olcsóbban biztosíthat magasabb minőséget az állata számára. Egy prémium minőségű száraz táp etetése általában kisebb napi költséggel jár, mint a legolcsóbb konzervekkel való táplálás, márpedig a minőségből többet profitálnak az állatok, mint a formából.
Nedves (konzerv és tasakos) tápok: Sokak számára tűnnek természetesebbnek, mint a többi forma, pedig az összetételük – a vizet leszámítva - csaknem ugyanaz. Előnyük, hogy az állatok általában jobban szeretik, de ellenük szól az, hogy meglehetősen drágák, ugyanis nem csak a csomagolásuk költséges, de a tartalmuk legalább háromnegyede (70-90%-a) valójában víz, vagyis egy olyan anyag, ami sokkal olcsóbban a csapból is nyerhető. Emellett nehéz szállítani és raktározni őket, a szükségesnél nagyobb mennyiség felvételére hajlamosítanak, és kevesebbet kell rágni is, ezért a nedves tápot fogyasztó állatok gyakrabban híznak el és korábban szorulnak fogászati ellátásra, mint egy hasonló összetételű száraz tápon tartottak.
Félszáraz tápok: Mintegy 20-30% vizet tartalmaznak és általában nejlonba csomagolva, szalámira emlékeztető rudak formájában kaphatók. Ha felvágják, úgy néznek ki, mintha húsból készültek volna, ami sokak számára teszi vonzóvá őket. Sajnos ez nem így van, sőt, általában túl sok cukrot, sót, szóját, szénhidrátot, tartósítószert, mesterséges színezéket és ízesítőanyagot tartalmaznak, az állagukat pedig szerves savakkal állítják be.
Száraz tápok: Alacsonyabb (legfeljebb 10%) víztartalmuk a tartósságuk alapját is adja, de leginkább a hasznos tápanyagokra vetített olcsóbb áruk miatt közkedveltek. Általában extrudálással készülnek. Könnyebb szállítani és tárolni őket, általában rágásigényesebbek, ami erősíti a fogakat és az ínyt
a címkét minden esetben alaposan át kell tanulmányozni. Jó, ha az összetevők első vagy második helyén valamilyen hús szerepel, és az is, ha egy tápban nincsen mesterséges tartósítószer vagy színezék. Érdemes nagyon odafigyelni, mert a „bárány-rizses” tápról az összetevők áttanulmányozása során könnyen kiderülhet, hogy a legfőbb fehérje forrása a baromfi húspép és a szója. Sajnos a korábban már elmondottak miatt egy magas nyersfehérje tartalmúnak hirdetett táp is alulmúlhatja az állat igényeit, ha nehezen emészthető és alacsony biológiai értékű fehérjéket tartalmaz. Ez azonban nehezen vagy egyáltalán nem derül ki az analízisből.A tápok ára valamelyest jobban tájékoztat azok értékéről, de koránt sem biztos, hogy szoros összefüggésben állnak a minőséggel. Az olcsó tápok valóban nem lehetnek nagyon színvonalasak, az igazán jó tápok előállítási költsége ugyanis a drágább alapanyagok és technológia miatt magas. De a magas ár sem garantálja a jó minőséget. Ugyanakkor ma már sok tápnak és gyártónak van hosszú ideje jó hírneve, ami mindennél jobban szavatolja a minőséget, vagyis a jó alapanyagokat, a megfelelő receptúrát és a folyamatos odafigyelést a késztermékek minőségére. A legkisebb kockázatot az vállalja, aki ezek közül választ."
A macska tényleg kaphat csak száraztápot?
Mert úgy tudnék jobb minőségűt is venni, pl.: Smilla.
De én úgy tudom napi 2× kapnia kell mást a száraztápon kívűl.
Két cicával birkózom, ebből egy speciális igényű (húgyköves), így Royal Canin tápot ehet nagy részben. Az alussal szoktunk csalni, de abból csak napi felet kapnak. A másik egy ifjonc fiúcska bármit megeszik, amit elé teszek, de...
Évekig kapott a kislány olcsó, hiperes kaját (Kitekat, PreVital, Multifit a Fresshnapfból...) ami nagy eséllyel hozzájárult a húgykövességhez. Most a zooplusról rendelek nekik kéthavonta, két macska ellátása az elmúlt 8 hónapban így nézett ki:
29.000+15.000+12.000, ami az alábbiakat tartalmazta:
12kg RC gyógytáp, 12kg IAMS száraztáp, 4 havi (napi egy, két cica közt felezve) alus vagy konzerv nedves eledel, ezen kívül kb 3 havit helyben vettem meg, nagyjából 10.000ft-ért, mikor kifogytunk és SOS kellett. Még legalább 2 havi van mindkét szárazból. Ebben az árban benne volt múlt hónapban egy cicaalagút is, 1500ft-ért :)
Összesen kb. 66.000Ft volt a két cica az elmúlt 8 hónapban. Havi szinten ez 8250ft két cicára. Egy cicánál ez alig több, mint 4000ft, és közepes-magas kategóriás tápokról beszélünk.
A titok a nagy kiszerelés, MINDIG. Ha egyben nem megy, beszélj össze más cicásokkal, rendeljetek közösen és osszátok el havonta. Nem csak gagyi jön ki kevés pénzből.
Nézz utána, időnként főzhetsz neki csirkemájat (ahol besegítek cicagondozásban, néha azt kap a kolónia), olcsó és kiadós. A hagymafélék tilosak, nyomokban is TABU! Csak egy pici sóval fűszerezd.
De a száraztápot és is erősebben javaslom:
nem eszi mértéktelenül, jót tesz a fogainak, kevésbé hízik el. Ha egyszer-egyszer "gagyit" kap, nem lesz baj, de ha csak azon él, előbb utóbb a dokinak fizeted ki, amit megspóroltál. Menni fog az!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!