Körülbelül mikor számíthatok arra, hogy könnyebb, vagy legalább elviselhetőbb lesz a helyzet?
2 éve találtunk egy kb 3 hetes kiscicát. Rögtön állatorvoshoz vittük, ő mondta, hogy etetni kell még tápszerrel, 2 óránként ennie kell és hogy hívjuk fel a helyi menhelyet, vigyük ki, majd ott a gondját viselik. Egy borzasztóan lepukkant és túlterhelt helyet képzeljetek el, úgy voltam vele, hogy ott biztosan nem hagyjuk a cicát...
Mi neveltük fel, már 2 éves "nagylány". Viszont a napjaink még ugyanolyan szörnyűek, mint amikor picike volt. Sőt, rosszabbak, mert akkor legalább csak evett, játszott és aludt. Most felmászik mindenhová, de sok helyről nem tud lejönni, olyankor én mászok utána (pl. szekrények teteje, függöny teteje). Ha esetleg 10 percig másra figyelnék, mert főznék, sütnék, esetleg mosdóba mennék, fürdenék, vagy olyan "luxusra" fordítanám az időt, mint az olvasás, tanulás, Netflixezés, akkor mászik fel rám és közben ordít, mintha nyúzná valaki. Amíg picike volt, vagy 1-1,5 kg, ez nem volt akkora baj, mert nem is fájt annyira, meg simán tudtam úgy csinálni a dolgomat, hogy az egyik kezemben ott volt ő. De már 4,5 kg, ezért mikor elindul a lábam szárán, eléggé megérzem és már egy kezemben sem fér el, nem tudom fogni fél órán át pl.
Alvás ugyanez, csak akkor hajlandó aludni, ha én is ott fekszem vele. Mászik rám, a nyakamba, arcomra. Ha megmozdulok, ő is azonnal felkel. Napközben ezért nagyon keveset alszik, de éjszaka pótolja általában 9-10-től hajnali 4-5-ig alszik. Ez a másik, hogy este, elalvás előtt készítek neki ki a konyhába és a szobánkba is enni, inni, hogy kiszolgálhassa magát. Mégis minden hajnalban ébreszt minket, általában először nyomogatja a férjem és az én szememet is, utána a hajunkat piszkálja, majd ha erre sem mozdulunk, elkezd vigasztalhatatlanul nyávogni, amíg legalább egyikünk fel nem kel hozzá. Utána minden jó, elkezd enni, hozza a játékait, nincs gond. Amíg el nem kezdjük a reggeli készülődést, akkor ismét egy 20 perces hisztiroham következik részéről.
Amíg pici volt, ráfogtam arra, hogy azért ilyen, mert csak minket ismer, mi vagyunk neki a család. Utána elkezdett tüzelni, gondoltam azért is ilyen. De már 1 éve meg lett műtve, és még mindig... Ne értsetek félre, nagyon szeretjük és sosem tudnánk bántani, vagy lemondani róla. De jó lenne már egy olyan reggel, amikor magamtól ébredek 6-7 körül, vagy ha úgy tudok megfőzni egy ebédet, hogy közben nem bontja le rám a konyhát azért, mert nem tudom a kezemben tartani végig.
Ezeknek a jeleknek a nagy része szerintem azért van, mert a macska tudja, hogy reagáltok rá. Meg kell tanítani a macskának is, hogy nem lehet mindig mindent, és néha ki kell csukni egy adott helyiségből, ha olyan van. Az alapján, amit írsz, nekem úgy tűnik, hogy nem lettek elég egyértelműen meghúzva a határok. Az, hogy felkeltek neki hajnalban, az nem oké. Ha nem hagy aludni, csukjátok ki a szobából. Ha piszkál téged, miközben csinálnál valamit, ne kezdj vele foglalkozni, hanem vonulj át egy másik helyiségbe, esetleg ismét zárd ki. Valószínűleg eleinte "ordítani" fog, de a legjobb, ha ezt ignoráljátok ilyenkor. AKár egy hisztisebb gyereknél, itt is megtanulja, hogy nem kap rá reakciót, akkor később nem fogja strapálni magát. Ez hosszas folyamat lesz, következetesnek kell lennetek és kitartónak! Ha már kiskorától ebben a szellemben van nevelve a macska, akkor könnyebb, de most sem helyrehozhatatlan.
Az, hogy mindenre felmászik: van macskabútorja? Célszerű magasabb, stabil macskabútort szerezni, mert ha nagyobb a mozgásigénye, biztosan fogja használni. Nekünk a kamasz bengálinknak az egy emeletes kaparófa már nem volt elég, ő is ment minden bútorra, függönyre. Vettünk egy nagyobbat, nagyon élvezte, és annál kevésbé mászkált föl minden egyébre. Néha most is bekattan nála valami és a szekrény tetején találjuk meg, de már nem "tombol". A macskabútorok mellett van lehetőség más játéktér építésére is, esetleg másfajta lemozgatásra. Tudok tippeket adni, ha szeretnél, akár személyre szabottan is. Ilyenek akkor csinálnak a macskák, ha nagyobb a mozgásigényük, de ez sem ördögtől való dolog.
Van neki bútor, 150x180 cm-es a nappaliban, a szobánkban egy kisebb, 120x50 cm-es. A földszint és az emelet is tele van neki játékokkal, 3 helyen gyűjtjük őket. Tudja, hogy hol vannak, mert mindig megtalálja őket, de játszani csak úgy játszik, ha mi is ott vagyunk vele. Amúgy addig hozza utánunk, amíg "észre nem vesszük".
A férjem arra is gondolt, hogy egy másik cica jó lenne mellé, talán akkor vele foglalkozna helyettünk... De én ettől is tartok, mert mi van, ha rosszul fogadja (nem látott még másik macskát, vagy bármilyen állatot közelről). Vagy ha ugyanilyen lesz, és akkor már két macska fog a lábamnál topogni 0-24.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!