Amelyik cica minőségi étellel van táplálva és megkapja az orvosi kezeléseket, annak a kölyke egészségesebb lesz, mint akit soha nem lát orvos és tescos tápot vagy házikoszt maradékot kap?
Nem feltétlen a kaján múlik. Az orvosi ellátás már inkább fontos kezdetektől, de ha utcán összeszed valaki egy fél éves macskát, ami kukabúvárkodásból tartotta el magát és nem látta orvos soha, az is egészséges, hosszú életet élhet.
(Persze egy pl. 8 éves ivaros kandúrnál nagyobb a lehetőség a betegségre, mert szegény tele harci sebbel, fogkővel, szervi elégtelenséggel.)
Az más kérdés, hogy a kiscicák könnyen elkapnak mindent, pl. herpeszt az anyjuktól, de erre mondtam, hogy kell az orvosi kezelés. Egy extrább kaján nevelt mama cicától is elkaphatják a betegségeket, ha nem kezelik.
A kaja is számít valamennyire, mivel befolyásolja az anya egészségét, ami kihat a kölykökre. De szerintem fontosabb az orvosi ellátás, mind az anyjuknál, de legfőképp a kölyköknél, és a genetika.
A falusi fél kóbor, túlszaporított macskák, akik a legalja kajákon élnek, sőt gyakran kukabúvárkodásból tartják fent magukat, tapasztalataim szerint szívósabbak. Miért? Mert amelyik macska gyomra nem bírja a szemetet az elpusztul, amelyik nem elég gyors, vagy okos azt elüti az autó, amelyik lebetegszik, az gyakran elpusztul, és így csak az erősek tudnak szaporodni. Én is próbálok ellene tenni valamit, az ilyen körülmények ellen, de sajnos ez a magyar valóság. Sokkal szívósabb, erősebb kölykök születhetnek a kukabúvár, félkóbor macskáktól, genetikai szűrés nélkül. Persze köztük is vannak olyanok, akik normálisabb helyen születtek, és félkóbor macskaként túl sem élnék, de emberi segítséggel szerencsére életben maradtak. Ez még így is lutri, de megfigyeléseim szerint a falusi utcákon élő macskák elég szívósak.
Aztán vannak a szaporított fajtajellegű macskák, akik nagyrészt bent élnek, lehet hogy nem jó a kaja, de azért nem a fertőző egereken élnek, és benti macskaként nem is üti el őket az autó. Genetikai szűrés nélkül a fajtajellegű cicák, nem annyira szívósak gyakran, ha csak rejtett is, de genetikai betegségeik vannak.
Mindkettő szaporított, de a fajtajellegű macskákra átlagban jobban vigyáznak, ezért nem kell annyira szívósnak lenniük a túléléshez.
Sajnos a menhelyeken nagy átlagban ez a két lehetőség van, tenyésztőtől nagyon ritkán kerül oda macska. Viszont egy menhelynek tájékoztatnia kellene téged a meglévő betegségekről, jelenlegi egészségügyi állapotról.
Ez így tényleg igaz. Akkor nem félek majd olyan cicát örökbe fogadni, akinek a szülei "kukabúvárok" voltak :D Köszi:)
Nem tenyésztős cicát akarok, semmiképp. Csak arra gondoltam, fontos, hogy a szülők rendben legyen ahhoz, hogy a kicsi is egészséges legyen, de végülis tényleg, a harcedzettek a legegészségesebbek, ez így van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!