A macskák el vannak magukban?
Házba szeretnék macskát venni, de ne kövezzetek meg a kérdésekért, mert még nincs átgondolva a dolog.
Kérdések:
A macskák mennyire vannak el magukban? Veszek neki almot, kaparófát. Adok neki ételt, italt. Ezen kívül milyen törődést igényelnek még a simizáson és szőrkefélésen kívül? Nyilván nem az állatorvosi részére gondolok.
Mennyire jellemző a rombolás lakásban tartott macskáknál? Mikor karmolják meg az embert, ha egyáltalán megkarmolják?
Van valami idegesítő szokásuk, amivel számolni kell, ha macskát tart az ember?
Minden macska különálló személyiség, nehéz egy kalap alá venni. Van, amelyik rombol, ha unatkozik, van, amelyik meg kvázi olyan, mint egy szobanövény és egész nap alszik. Azonban alapvetően a macskák szociálisak, szóval ha nem tudsz eleget foglalkozni vele, akkor szerintem ne macskát válassz. Nekünk az egyik cicánkkal semmi gond nem volt ilyen téren, a másik viszont, annak ellenére, hogy én otthon voltam vele szinte egész nap, eltört két vázát, egy gyertyatartót és egy virágot többször is lelökött az ablakból. Plusz mellette néha kipofozta a kakät a macskaalomból és végigjátszotta a folyosón... :D Ezek elmúltak, ahogy felnőtt, de nem volt könnyű időszak.
Ha mindenképp macskát szeretnél, érdemes örökbefogadni egy felnőttet, akiről már a menhelyen tudják, hogy nagyon nyugodt és "el van magában".
hát..macskával ne nagyon tervezz :-) hiába veszel neki cuki párnát, ha ő a vasalt ruhákon akar szundikálni, akkor ott fog :-)
a kismacskák igen, tudnak rombolni, levernek ezt -azt, fölmásznak a polcokra, megcsócsálják a szobanövényt, esetleg elrágják a kábelt. de ha kinövik ezt a szeleburdi korszakot - pláne ha ivartalanítás után is lesznek-, akkor annyira nem vészes.
Nevelés kérdése minden. A mi cicánk baromira aktív és nem sokat foglalkoztunk vele eleinte. Emiatt hisztis volt, hiperaktív és 2x megtépte a függönyt. Aztán minden este beiktattunk neki 30 perc játékot és azóta ő is boldogabb és nekünk sem tett kárt semmiben.
Általában rendszer követő állatok, de időről időre megváltozik a rendszerben 1-1 elem.
A mi macsekunknak pl. 2-3 havonta változik a fix fekhelye ahol pihenni szokott. Erről jut eszembe, hogy mindenképp legyen valami kis zug, kuckó ahova félre tud vonulni. Ez eleinte szinte biztos, hogy az ágy alja, vagy valami sarok lesz. Olyankor sose járjatok a nyakára, elő fog jönni, ha dolga van.
A leges legelső dolgod viszont az legyen, hogy belerakod az alomba. Kicsit kaparsz a lábával, hogy érezze, hogy mi a dolga vele. Legalábbis nekünk ez működött. Soha életében nem pisilt/kakilt máshova, csak oda. Ha esetleg véletlen máshova csinálna, akkor érdemes azt az alomba betenni, hogy annak legyen pisi/kaki szaga és tudja, hogy annak ott a helye.
Az, hogy Titeket meg fog-e karmolni, az általában nevelés kérdése. Sose játsszatok vele úgy, hogy kezetekkel hergelitek, mert rá fog szokni. Ennek ellentmond egyik ismerősünk cicája, aki rendszeresen megtámadj a lábakat. :D Nem karmolja őket véresre persze, csak nekik ugrik, ha épp játékos. De akkor venni kell a lapot és foglalkozni vele kicsit. A cicapecákat szokták szeretni, illetve a csörgő-zörgő dolgokat. A műanyagos hangos játékokat a legtöbb cica nem szereti, de ha van olyan plüssös egér aminek a hasában celofán van belül és recseg, vagy valami picike golyó, azt általában szeretik. Nálunk nagy kedvenc a papírgalacsin és az üdítős kupak is.
Mi egyébként hetente vágjuk a karmai végét (csak a végét, erre nagyon figyelni kell, mert ha belevág az ember, akkor iszonyatos fájdalmat okozol neki és orvoshoz kell vinni, mert vérezni fog) így amikor jókedvében dagaszt, akkor sem tesz kárt a bútorokban.
Ha mindenképp fegyelmezni kell - mert egyébként elég öntörvényűek -, például ha kajáért hisztizik amit nem kap meg, mert teszem azt már a napi adagot megkapta, akkor végső esetben érdemes vízipisztollyal, vagy ilyen virág fújókával lefújni.
Vagy ami nekünk még bevált trükk volt arra, hogy leszoktassuk arról, hogy megrágja a kábeleket (valamiért ez volt a heppje kiscica korában) az az volt, hogy sós vagy citromos vízzel enyhén végigtöröltem a kábeleket. Így már nem volt jó íze (mintha előtte az lett volna...) és le is szokott róla hamar.
Szóval a lényeg, hogy bántani nem szabad az állatot. Nem csak azért, mert ő a kisebb és nem szép dolog, hanem mert félni fog tőled és sosem fog rád gazdiként tekinteni, ennél fogva szabályozni is nehezebb lesz.
Dióhéjban ennyi. (jó nagy dióhéj)
Az enyém, ha nem játszok vele, szétunja a fejét (pedig kijárós). Magától nem játszik soha, és igényli, hogy én mozgassam neki a játékait. Most, hogy online oktatás van, egész nap ott van körülöttem, ha egy pillanatra is felállok a gépem mellől, már nyávogva fut utánam, hogy ő már bizony játszani szeretne (és szoktam is vele, amikor ráérek).
De macskája válogatja.
Lakáscicákat le kell fárasztani, mert ha nem teszed, akkor rombol. Állatkereskedésben vegyél vagy 10 féle játékot és cserélgesd őket, hogy meg ne unja. Kislabda, kisegér, tollas zsákmány, zsineges zsákmány, sima zsineg. :) Játszani kell velük. Amúgy igen elvannak magukban is, főleg a nagyok, 16 órát alszanak/nap. A kicsik nagyon aktívak, azzal számolni kell, hogy nehéz velük tartani az iramot :D de nyugi, el fog lustulni.
Szép cicás éveket!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!