Elengedettség, támaszkodás, átengedősség, összeszedettség?
Üdv ki olvasod! :)
Első körben leszögezném, köszönöm van hozzá edzőm és megfelelően képzett ló is. Hogy miért mégis itt kérdezem meg, egy részt, hátha másnak is szüksége lehet a válaszra, más részt, mivel nem tartok még ott de elméleti szinten önigazolásként érdekel, azonban az edzővel még ismerkedési fázisban tartunk, nincs "arcom" ilyesmi dolgokat zúdítani rá... azt majd később.... :D
Szóval, én arra gondoltam, írok egy gondolat menetet és javítsatok ki kérlek, ahol tévedek. Tehát az egész iromány kérdőjelesnek vehető... :)
Szóval, tételezzük fel, hogy ülésileg és segítség adásilag megfelelő lovasról beszélünk ( nem én vagyok, egyszer talán leszek ). Van egy képzett lovunk, a körülmények adottak.
Az elengedettségnél értelmezzük, hogy a ló feszültség mentesen, izmait könnyedén használva közlekedik alattunk.
A megfelelő iram lényegében a haladási sebesség, míg az ütem a haladás egységes folytonossága ( nem bök, akadozik, lép bele stb. )
A lendület, az izommunkába bele fektetett energia. Ez az iramtól független, akár mondjuk rövid ügetésről vagy nyújtott ügetésről, munka vágtáról vagy nyújtott vágtáról beszélünk.
A támaszkodás a ló és a lovas közötti finom kontakt a zablán és szárakon keresztül, a szárra állítottságnál a ló minden esetben iram, ütem és egyensúly vesztés nélkül követi a szár kontaktot, akár mennyi keretet adunk vagy veszünk el.
Támaszkodást egy-egy oldali félfelvételek alkalmazásával kérjük, mind egyenesek, mind fordulatok lovaglásánál. ( Itt főként arra szeretnék kilikadni, hogy akkor ezek szerint mondjuk fordulatnál a "Belső szár játszik, a külső megtart." tulajdonképen a külső is ugyan úgy játszik, tehát a "megtart" nem a szár feszességre, hanem a szárak pozíciójára akar utalni? Teszem azt, közelebb zárom a nyakhoz a szárat és így tartom meg a vállát, avagy ténylegesen szárfeszességben fejeződik ki a "megtart" kifejezés? )
A feligazítás, a keret szűkítése, a tarkó kerül a legmagasabb pontba, a far lesüllyed, a súlypont a hátsó lábakra kerül. A helyesen támaszkodó és feligazított ló a keretet mindig rugalmasan követi.
Az átengedősség, a lovas által adott segítségek feszültség nélkül, gyorsan és pontosan haladnak át a lovon.
Egyenesség, a patanyomok tiszták.
Egy elengedett, ütemes, lendületesen mozgó, támaszkodó, átengedő lóra mondjuk, hogy összeszedett.
Elengedtető feladatok az egyszerű kör ívek, fordulatok lovaglása, a 2 patanyomos figurák.
A támaszkodást és átengedősséget elősegítő feladatok a 3-4 patanyomos hosszhajlítások, a combra való, a farat be, farat ki, vállat előre, vállat be, vállat ki, az eleje és hátulja körüli, a féloldalazás. A támaszkodást ellenőrző feladat pl. a szárakat kirágatni.
Még egyszer tehát, én ezeket innen-onnan szedtem össze, nagyja részt a saját elgondolásom alapján, ahogy én értelmeztem írtam le. Az egész kérdőjeles, tehát ha valahol rossz az értelmezésem, valahonnan valami hiányzik kérlek írjátok hozzá.
Főként a félfelvételek része érdekelne külön. Mert hát, pl. egy nagy kör lovaglásánál, ugye a külső csizma megtartja a farat, a belső a hevedernél a vállat, a csizma és csípő előrehajtó segítséget ad, míg a belső szár megadja az ívet, akkor a külső szárat ha szó szerint lezárom ( már nem lefele, hanem elhagyom a felvevő-engedő "játékot" ), oké, hogy megtartom a külső vállát, de azzal együtt a rugalmasságot is el veszem, nem? Vagy nem tudom... Ezt a részét nagyon nem értem. Úgy hogy, ha valaki tudna érdemben hozzá szólni, megköszönném. :)
Jajj igen, és még valami. Esetleg ha valaki a körben válts! -ot érthetően el tudná nekem magyarázni, azt is megköszönném. :D Az megvan, hogy 20 m átmérőjű nagy körben 2 10m-es félkört lovagolok, a nagykör x pontjánál átülök, át állítom, de arra van valami szabály, ha én mondjuk A-nál kezdek egy körben váltsot a nagykör melyik részénél kell kezdenem az S átváltást? Most ez nekem azért zavaró, mert ha mondjuk A-nál elkezdem a nagykört és valahol az F után fordulok be S-re, akkor ugye pont úgy jön ki az S vonal "vége", hogy tulajdonképen mehetnék tovább egyből a hosszú falon. Viszont akkor a nagykör csak egy nagyon kicsi töredékét csinálnám meg, a felét sem. Ilyenkor mehetek teljes lovardára tovább, vagy be kell fejezzem a nagykör lovaglását? Tudom, nagyon alap, de nem bírom értelmezni...
Alapjáraton jók az elgondolásaid, innen már csak gyakorlatban kell alkalmaznod. "csak"
Ha A-ban kezded a körben váltsot, akkor A-ban már el is kezded a 10 méteres kört, fél körív után a középpontban átállsz, másik kézre kiskör fele, és A-val szemben a középvonalon lukadsz ki, onnan nagykör fele az A-ig az új kézen, ahova váltottál. Fogj egy kockás lapot, és rajzold le, sokkal könnyebb..
A külső szárnak meg nem kell folyamatosan mozogni, inkább az érvényes, hogy amíg a ló elengedetten, szépen megy, addig nem vegzálod, de az első jeleknél segítesz neki a szárakkal. Ez nyilván érvényes a körre is. Ott a külső láb, külső szár gyakorlatilag a körív külső fala.
Hát igen, a "csak" a gyakorlatba átvinni-vel lesznek némi problémák, úgy gondolom... :D
Tehát akkor amikor teljes lovardán lovagolva meghallom hogy Körben válts! akkor ahol kezdem a nagykört, egyből csinálom az S váltást is? Nem kell "beljebb" menjek úgy mond a körbe? Teszem azt B-nél ugyan így, C-nél stb. illetve mivel egyébként nem szabvány négyszögben ( ugró pályán, nem tudom pontosan hány méter... ) lovagolunk, a nagykör kezdeti ( fali ) pontján egyből kezdhetem is a váltást?
Értem, Köszönöm! :)
Ez annál jóval bonyolultabb, még rendesen tapogatjuk egymást.
Egyébként nagyon jó fej, következetes, szigorú és pontos, de finoman szedi ki azt a csekély tudást... Nekem eléggé kevés van, neki meg nagyon sok. :D
A problémát a kommunikációs részről főként az jelenti, hogy én jártam már azért itt-ott. Ültem már jó pár lovon. De többet szerettem volna és szeretnék most is tudni. Jóval többet. Vele párhuzamosan REV-et le szeretném tenni ( díjugratás ). Én úgy mentem oda hozzá, hogy én előtte helyen már készültem a REV-re... tudja.
S például egyik alkalommal szólt, hogy ütem alatt lép a ló, csizmával kicsit noszogassam jobban, "Egyik-másik, egyik másik." Először azt gondoltam, talán arra mondja, hogy ilyen ütemben lépjen a ló. Aztán megint mondta. Nem mertem rá kérdezni. Haza jöttem, rá kerestem. X év lovaglás után, most tudtam meg, hogy lépésben a csizmasegítségeket felváltva adjuk, mivel ennél a jármódnál a ló oldala oldal irányú mozgást végez, míg ügetés-vágta felfele irányuló mozgás. Én lazán 2 csizmával rá fogtam, mind az eddigi x évig.
Na ebből csak azt szeretném ki hozni, hogy ennyi lovaglás után, REV-re készüléssel, amíg a nagyon alapok is csúszósak... nem gondolnám, hogy rá vágná, várjunk még azzal, pedig joggal tenné... rám mosolyogna és elmondaná... de nekem nincs hozzá arcom. Érted a "problémát"? Viszont elméleti szinten ha elmélyítem, ha logikai alapon értem, hogy mi hogyan van pontosan, akkor utána könnyebb lesz, majd ha már össze rak annyira, hogy... Tudom, hogy fogja mondani és azt is tudom, hogy bármi van, max. sóhajt egyet és addig magyarázza, mondja, csináltatja, míg meg nem értem, míg jó nem lesz, de könnyebben fog menni ( szerintem ), ha értem, hogy mit vár tőlem, s "csak" át kell vinni majd gyakorlatba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!