Ma arra mentem ki, hogy fekszik a lovam. Néha hempergett, de általában csak feküdt, felemelte a fejét, majd visszatette a földre. Mi lehet a baja, ha egyáltalán baja van?
Tegnap vágtuk a füvet a nyaralónk területén, és ma egy egy kis zsák füvet kiborítottunk a lovaknak .( 2 ló)
Ezzel semmi baj nem lett volna,de az ablakból láttam, hogy a lovam hempereg. Ez se lett volna gond, de elment a másik ló, és nem követte, csak feküdt, és néha felemelte a fejét, majd vissza tette a földre.
Kimentem, de nem tudtam felállítani.
Húztam a kötőféket, zabbal csalogattam, de semmi.
Aztán elszaladtam vezető szárért, hogy azzal állítsam fel.
Ekkor utánam jött, de 3 m utána megint lefeküdt. Kihívtam apát, ő felállította, elkezdtem sétáltatni, még ügetett is( földről). 2x le akart feküdni, de nem engedtem, mer akkor megint nem tudom felállítani.
Aztán visszahoztam oda ahol először lefeküdt.
Meglátta a hempergőzési nyomokat, és megint lefeküdt.
Nagy nehezen felállítottam, majd kihoztam a házból a nővérem által kapott sztetoszkópot. Ez az a tölcséres valami amit az orvosok használnak szívdobogás meg légzés vizsgálatakor. A belei fortyogtak, tehát nem kólika, mert akkor le állt volna a bélműködés. Meg kupacolt is a szemem láttára. Nem volt se hígabb se keményebb.
Azóta nem csinált semmi lyet.
Fűnyírózott füvet soha nem adunk a lónak! Ennek okai:
a) a kisebb szálak a tüdejére mehetnek, ebbe belepusztulhat
b) nem tudja kiválogatni, így simán megehet számára mérgező dolgokat is
A ló amúgy kólikás tüneteket mutatott, ilyenkor nem gyakorira írjuk ki, hogy vajon mi lehet, hanem orvost hívunk, és nem várjuk ki, hogy esetleg mégse áll fel magától... Ugyanis a kólikába a ló simán belepusztulhat, és tévhit, hogy mindig az a jó, ha mozgatjuk. Ahogyan az sem mindig jó, ha hagyjuk feküdni, hemperegni, stb.
Szóval ja, ne adjatok nekik ilyesmit, mert az életükkel szórakoztok.
Fűnyírózott füvet nem szabad a lónak adni. Viszont ha ilyen van, ne apádat hívd, hanem az állatorvost, mert ez bizony kólika volt és ebbe bele is pusztulhat. Van hogy kis mozgás hatására elmúlik magától, de a legtöbb esetben orvosi segítség kell, legrosszabb esetben akár meg is kell műteni, ami viszont több százezres tétel.
A helyedben jobban utána járnék, hogy takarmányozás téren mit szabad és mit nem és az ilyen esetek könnyen megelőzhetőek.
Köszi a válaszokat. Tudom, hogy milyen a kólika, mert a másik lovunk 3x is kólikázott. ( karórágó, és ezért)
Egyébként rosszul írtam,mert nem fűnyírózott, hanem fűkaszázott, és ott nagyobbak a szálak, de azért most már azt se fogok nekik adni.
Tudod, az a baj a kólikával, hogy ez egy baromi nagy gyűjtőnév arra az esetre, mikor a lónak a gyomra és a segge között valami nem stimmel... Ezer és egy formában jelentkezhet. Úgyhogy amíg nem láttál még 998-at, addig nem tudod, hogy milyen a kólika. És a többi sunyi, rejtőzködő, lappangó betegségről nem is beszéltünk.
A fentiekben leírtak mellett azért nem adunk így füvet a lónak, mert a kaszálás, levágás pillanatában beindul egy száradási reakció, aminek a köztes terméke a kumarin. Ettől van a száradó szénának/fűnek remek illata, és ez mérgező! Amint a fű megszáradt (széna), a kumarin mennyisége annyira lecsökken, hogy a ló ad. lib. is ehet szénát. Ezért van pl, hogy friss bálával egy hónapot várni kell. Akármilyen szép és akármilyen jó illata van, és akármennyire tekereg a ló, hogy ő azt a jó illatút akarja enni és nem a régit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!