Kocsis lóval ugratni?
Sziasztok. Van egy lovam aki 11 éves. 4 éve van nálunk. Mielőtt hozzánk került kocsizott.
Mostanában elkezdtem vele cavalettizni, sajnos elég ügyetlen benne. Egy rúdon még át megy, de ha több is le van téve akkor sorra leveri az összeset. A másik meg mindig megáll az akadály előtt. Előre hajtom mindig, de megáll. Ügetésből megyünk mert ha vágtából is ez lesz akkor az akadály másik végén fogok kikötni.
Leginkább olyanok véleményére lennék kíváncsi akiknek sikerült ugratni a kocsis lóval. Személyes vélemények érdekelnek. Fontos : Nem díjugró akarok lenni, csak hobbi szinten lovagolok és csak kisebb akadályokat szeretnék vele átugrani.
Arra is írhatok hogy a cavalettizést mivel kellene fejleszteni, hogy az is jobban menjen.
Először azt kell elérned, hogy földön tudjon dolgozni egyensúlyban. Eleje szabaduljon fel, hátuljából dolgozzon, kerüljön hátrébb az egész testsúlya. Ezt futószáras munkával és nyeregből vegyesen érdemes elérni, fokozott hátizom és farizom építő feladatokkal.
Utána csak földön rudak, menjen át, ahogy már előttem is írták. Körön, futószáron, tanulja meg a saját súlyát kezelni, az egyensúlyi helyzeteket elérni. Aztán mehet nyeregből, de közben ugyanúgy a kezdetektől alkalmazott módszereket is használni, hogy az izomrendszere épüljön.
Aztán csak utána szépen fokozatosan a cavaletti, először alul a rúd, aztán negyedet fordítva, aztán a legmagasabb pontba, de csak egy. Elé tehetsz neki rudat, hogy segítsd a távolság felmérését. Nagyon fontos, hogy te is tudd, hogy mit és miért csinálsz, az ugrás egy nagyon összetett dolog, nem csak ráhajtom a lovat és megoldja, neked is tudni kell a távolságokat felmérni, irányítani a lovat, nyújtani, rövidíteni, korrigálni... Ha ezekkel nem vagy tisztában, akkor az alapok elsajátításával mindenképp keress egy edzőt, ne maszekolj, benned is rosszul rögzül, lóban is, senkinek nem használ. Még akkor is tartozunk annyival a lovaknak és a lovas kultúrának, hogy szabályosan dolgozunk, ha nem a versenyzés a cél, csak hobbi, hisz a helytelen munka eredménye akár végzetes baleset is lehet.
Amikor azt mondják az okosok, hogy a tehén is ugrik, az nem csak poén. Az hogy te meg tudod-e tanítani ugrani, az más kérdés.
Sok lovam ment kocsiba, mielőtt be lett ugratva, volt ami ügyesebb volt, volt amelyik nem szerette és nem is erőltettem, de mind megtanulta valamilyen szinten. Nem találkoztam még lóval, ami 1m magas és széles oxert ne ugrana meg, pedig nagyon sokféle lovat lovagoltam.
Ha nem vagy hajlandó edzővel dolgozni, aki ért az ugrómunkához, akkor olvasd ki egy netes cikkből a cavaletti akadályok távolságait, kezd el nagyon kicsi ugrásokon(40-50 cm) csak beosztórúddal, ügetésből. Sokat jutalmazz, akár kajával. Esetleg ugorj kézen is a lóval, így nem tudod akaratlanul büntetni az üléseddel, de tudod jutalmazni.
Ha van hozzá hely és segítség, akár szabadonugróban is ki lehet próbálni a lovat, hogy a lovas nélkül, saját egyensúlyában és tempójában tudjon gyakorolni, nyilván nem nagy akadályokon, és nem túlkövetelve.
A cavaletti jó gyakorlás.
Ha van a közelben tapasztaltabb, ügyesebb lovas, akár őt is meg lehet kérni, hogy tartson neked pár edzést, vagy csak nézze meg kívülről, mit csinálsz, és mi nem jó, esetleg párszor üljön fel a lóra, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!