Rossz szájú lónak jó a hackamore?
Először is szeretném leszögezni, hogy nem vagyok kezdő (nem nagyképűségből vagy ilyesmi, csak hogy elkerüljük a félreértéseket).
Az egyik lovamnak nagyon rossz a szája. Már rengeteg féle zablát kipróbáltunk, többféle kantárral. Pár működött egy ideig, de sosem támaszkodott rendesen, mindig dobálta magát, csapkodta a fejét. Ha edzőm felül rá, akkor sikerül neki kb háromnegyed óra alatt eredményt elérnie, de ez ugye nem megoldás. (Odáig fajult, hogy a múltkor nem tudtam vele versenyen pályát menni rendesen mert semmi kontaktus nem volt a szájával. Más lovakon nincs ilyen problémám. De azt sem mondom, hogy minden baj forrása csak ő, nehogy félreértsétek.)
Hallottam a hackamore kantárról, de őszintén, nem sok információm van róla. Szerintetek érdemes lenne kipróbálni, illetve megemlítenem az edzőmnek? (Először mindenképpen ő próbálná ki. De ha meg nem is jó ilyen helyzetekre, akkor inkább nem kérdezem meg, ne gondoljon hülyének aki beleokoskodik, közben nem is ért hozzá.)
Látom nem értetted meg rendesen, amit leírtam.
Azt nem mondom, hogy tökéletes a kezem, mert nem, de érdekes, hogy eddig 4-5 lóval versenyeztem 125-ön, és mindegyikkel el tudtam érni a támaszkodást. Érdekes, ha először ülök egy lovon, akkor sincs gondom vele. És mit csináljak, ha a rossz szájú jelzőt nem én adtam neki? Hanem mondjuk több kívülálló ember, az egyik volt válogatott (most már nyugdíjas), a másik Stelczer Viktor, és még sorolhatnám? Ha még ők sem tudták rendesen ellovagolni? Gyakorlom én, hidd el, nem keresek kerülőutakat, de így a lónak sem jó és nekem sem. (Ráadásul a csikózabla nem is jó minden lónak.) Én próbálok minden lehetőséget végignézni, hogy a ló is jobban érezze magát. Direkt írtam, hogy nem értek hozzá, de természetesen ki kell oktatni. Már elegem van, hogy minden héten másik zablát kell neki nézni, és mindig az edzőmnek kell felülnie rá. Rengeteg időt pocsékolunk el mindezzel, miközben a múltkor 120-on mentünk pocsék pályát, de neki nyáron 130-on kellene mennie Zágrábban...
Előre szólok, hogy én nem vagyok híve annak, hogy a lovat úgy "támaszkodtatjuk", hogy a megtartó kézbe belehajtjuk (amit valószínűsítem, hogy az edződnek sikerült vele elérnie), viszont az én lovam is ilyen volt, amikor megvettem.
Mivel én nem versenyzek a lóval, nem szorít az idő, így időt tudtam adni a lónak, hogy ő maga lépjen oda a kezemhez akkor, amikor ő akar - hónapok munkája volt. Akkor jöttem rá arra is, hogy a hajlékony gumizablát kedveli, azzal sokkal nagyobb mértékben támaszkodott (még ezt is nagyon finom kapcsolatnak mondják mások), mint az egyszer/kétszer tört fém zablával korábban.
Hosszú száron csináltunk mindent, terepre nem is jártunk egyáltalán, kb. soha nem nyúltam a szájához, csak félfelvétel szintjén és egyszercsak odalépett a kezemhez és az azóta csak kivételes alkalmakor jön fel a feje (amikor hisztizik/elfogy a türelme bizonyos feladatok miatt).
Ami fontos: át kell legyen nézve a ló eü-ileg (főleg a háta, fogai) és a nyereg (más nyerget próbáltatok már?), illetve magának a zablának is van némi jelentősége: pl. nem-e kedveli jobban az egyenes zablát (akár a pelhamot, kimblewicket, vagy más egyenes fém/gumi zablát), stb. Azt, hogy vékonyabb-vastagabb, nem is írom, mert nyilván próbáltátok már.
A hackamore illetve egyéb zabla nélküli kantárak szerintem nem jelentenek megoldást, csak kerülőutat. Ha azzal működik a ló, nem fél a kéztől, leszokik arról, hogy a kényelmetlenségtől való félelemtől felvágja a fejét, akkor meg lehet próbálni visszatenni a zablát.
De emellett fontos - számomra - hogy megtartó kézbe nem lovagoljuk a lovat, nem kérjük "be" a fejét, nem élünk vissza azzal, hogy odanyújtja nekünk a száját.
Nem. Ha teljesen egészséges, akkor próbálj kapcsolatot építeni fele szárral, zablával. Ha kezdetben nem megy, használj kapicánt pl. futószárazásnál, ha annál elkezd szép lassan megindulni előre-lefelé, akkor idővel a zablához is oda fog nyúlni.
A hackamore nagyon durva eszköz, nagyon puha és laza kézzel kell vele bánni, különben akár csúnya sérülés is lehet a vége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!