2 ló eltartása otthon, nem bértartásban, mennyibe kerül havonta?
Ááá,nem otthon sokkal olcsóbb, kaja lovanként kb.15 Ft/hó.Nekem ezt küldte egy felhasználó,akinek van lova otthon,amikor én is ezt kérdeztem:
Szia!
Mi egy lovat tartunk nagy területen, legelőn, beállóval.
Ha jót akarsz magadnak, akkor most nyáron beszerzed az egész évre való szénádat, mert télen drága lesz. Nálunk az 1 ló 2-3 hét alatt eszik meg egy 150-es körbála szénát. Ennek ára 5-7000Ft/db, szóval egy jó 20 db-al érdemes számolni, és akkor nem lesz szénaproblémád (télen is bátran etethetsz ebből a mennyiségből).
Szóval ez a költséged nem havi szinten jelentkezik, hanem szezonálisan egyszerre. + ugye a szállítás
Télen a széna ára akár 10-20 ezer Ft is lehet bálánként, ez attól függ, hogy mennyire volt aszályos az év, hányszor lehetett kaszálni.
Ugye szénatárolásra nem árt egy fedett tároló, illetve alulról sem ázhat fel, szóval egy téglákra fektetett farácsra kell tenni.
A szemestakarmánnyal ugyanez a taktika, mert nyáron olcsóbb a zab is, olyan 6-7000/mázsa áron számolhatsz vele. Ezt is érdemes egy évre előre megvenni, mert télen ez is megdrágulhat. Mi szoktuk figyelni, hogy hol aratnak, mert ha odamész a kombájnoshoz és jó fej, akkor zsebbe fizetve leenged neked pár zsákkal (így olcsóbb).
Tehát nyáron lesz a legtöbb kiadás a takarmány miatt, viszont ezzel egész évre meg vagy oldva kajaügyileg.
Amivel számolhatsz az 6-8 hetente kovács, ha vasaltatsz akkor 12-16 ezer a 4 láb új patkóval, ha nincs annyira elkopva akkor olcsóbban visszaüti a régit, ha csak körmölni kell, akkor max 6-8000-ből megvan az is.
Oltásokra kell számolni, nálunk a Resequint-t 7000ért adta be a doki kiszállással együtt, meg féreghajtózni kell évi 3-4 alkalommal, az kb 2500Ft/alkalom.
Itt egy oltási program mintája:
Évente egyszer tetanusz elleni védőoltás (elméletileg két évig hat)
Negyedévente kell herpesz és influenza elleni oltás, de ennek ellenére sokan csak fél évente adják. (pl Resequin ezekre egy kombinált oltás)
Veszettség ellen évente kelloltani, főleg a karámban vagy legelőn tartott lovakat érdemes, melyekhez veszett róka vagy kutya is bejuthat.
Vérvétel: Évente egyszeri vizsgálat szükséges fertőző kevésvérűségre, fertőző tenyészbénaságra és takonykórra.
Az hogy a doki mennyiért jön ki az orvosfüggő.
A víz árával nem nagyon számolok, mert fúrt kút van, egyedül az áram az ami plusz a villanypásztor miatt, de az sem vészes.
Én nem havi szinten számolom a költségeket, mert lesznek olcsóbb és drágák hónapok, pl ha jön a doki é a kovács is és tél van, az nyilván húzósabb.
A 80e az szerintem nagyon sok.
Felénk a 150es körbála 5.000 Ft (de vettem tavaly 2-3.000-ért is, jó sok szerencsével :D), amiből havi 2-t megeszik egy ló. Tehát minimum 24 bála. Ez szállítással együtt (20-25 km-ről) ~170.000Ft.
A szalmát kis kockaként veszem többnyire, 300 Ft-os darab áron. Ebből évi szinten 200 db-ot szoktam rendelni (ha nem elég veszek még), ami szállítással ~75.000Ft.
Körmölés két havonta 5.000Ft, tehát 30.000Ft.
Oltások és féreghajtások 15-20.000Ft körül évente.
Víz és áram 1-2.000Ft max havonta.
Plusz én ide számolom a trágyaszállítást is. Ismerősök által kb. évi 12.000Ft.
Ha összeadod, akkor ~300.000Ft jön ki, ez leosztva 12 részre 25.000Ft, ergó két ló is simán megvalósítható 50-60.000Ft-ból. De zártam már olyan évet is, amiben nem érte a kiadás/ló/hó el a 15.000Ft-ot sem.
Sok sok szerencse és jó üzleti érzék is kell hozzá. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!