Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Most akkor tud hízni a ló a...

Most akkor tud hízni a ló a szénától, vagy sem?

Figyelt kérdés

Az egyik kérdés hozzászólásainál olvastam, hogy egy versenyző azt írta csak az abraktól és a lucernától tud hízni a ló, ez közismert tény. Volt, aki ezzel nem értett egyet.

Most akkor mi az igazság? A lovak etetéséhez nem értek, de érdekel a téma. Az ismerőseimnél, akiknél néha lovagolni szoktam a lovak nyáron egyáltalán nem kapnak abrakot és télen is csak egy olyan serpákkal és szerintem teljesen jól néznek ki, nincs széna hasuk, mint amit ez a versenyző írt, hogy ha csak szénát kapnak szénahasuk lesz.


2014. dec. 9. 23:05
 1/6 A kérdező kommentje:

És mielőtt megírnátok, hogy nem értek a lovakhoz és biztos pocakosak, mutatok egy képet, ez egy friss kép, ez a ló egyáltalán nem kap abrakot most se, bár lucernát igen, de csak mutatóba, amolyan hab a tortán jelleggel, amúgy csak szénát kap. Én se soványnak, se szénahasúnak nem látom.

[link]

2014. dec. 9. 23:11
 2/6 anonim ***** válasza:
Pedig ha dolgozik,mégpedig sokat,akkor kell hogy kapjon valami energiadúsabb táplálékot is, a széna az csak kvázi illatos,száraz "fű".
2014. dec. 10. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A megfelelő mennyiségű szénával, munka nélkül tartott ló általában nem soványodik és nem hízik. A dolgozó ló széna mellett kifejezetten fogy. A korlátlan szénaetetés mellett egy kajálósabb ló, főleg ha nem dolgozik, szénahasat növeszt.

A képen, amit feltöltöttél, a ló egészen biztosan nem csak szénázik. Jó eséllyel nyáron legel (a legelő nem egyenlő szénával, hasznosulást és beltartalmat tekintve!, jó legelőn kifejezetten ki tud kerekedni a ló) ilyenkor meg a lucernamennyiség, amit kap, elegendő pluszot nyújt neki. Ez is egyedfüggő egyébként, mert van olyan ló, amelyik hatalmas adag lucernákat kebelez be és nem nagyon látszik rajta, de olyan is, aki egy-egy marék lucernán szépen hízik.

Amúgy én volnék a versenyző, aki állítja, hogy szénától nem hízik a ló. Jelenleg 24 lovam van, volt már jóval több is, kisgyerekkorom óta rengeteg ló között vagyok, láttam már egyet s mást. A lovaim tavasztól őszig reggel-este abrakolnak, plusz legelnek, szénát nem is látnak. Baromi jól néznek ki egyébként. Ugyanezt szénázás mellett soha nem tapasztaltam, ha szénázik, akár korlátlanul, de nem legel, akkor azonos mennyiségű abrak mellett soványabb a ló.

Nem dolgozó lovat szívesebben tartok egy-egy kis adag plusz lucernával a széna mellett, mint abrakkal. A lucerna kifejezetten hizlal, bár hozzá kell szoktatni a lovat és figyelni kell az etetésére, magas fehérjetartalom miatt. Versenyző lovaim a szénahas elkerülése végett kevesebbet szénáznak, kapnak kevés lucernát és többet abrakolnak.

2014. dec. 10. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Hízni nyilván egy sovány ló tud, egy jó kondiban lévő ló legfeljebb csak elhízni tud.


Nem sportlovakra gondoltam, bár ez nincs a kérdésben, de az gondolom evidencia, hogy a sportlovaknak kell abrak, nem is kevés.


De akkor úgy kérdezem, hogy szerinted elképzelhetetlen, hogy:


- egy sovány ló csak szénán jó kondiba kerüljön és felhízzon?

- egy heti pár alkalommal hobbi szinten használt ló úgy nézzen ki jól, vagy akár legyen túlsúlyos, hogy egyáltalán nem, vagy csak alig kap abrakot és a jól kinézés alatt azt értem, hogy megáll a hátán a víz, de nem csüng a hasa?

2014. dec. 10. 13:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a takarmányozás sikeressége attól függ elsősorban, hogy mire használjuk a lovat! - mindig ennek függvényében kell kiválasztani, hogy mit, és mennyit adsz a jószágodnak.


Télen nálunk pl zárva tart a lovarda, a lovaink ridegben tartottak. Semmiféle abrakot nem kapnak, csak szénát, azt viszont egy egész bálát, és annyit esznek belőle, amennyit akarnak. Ha elfogy, kapnak újat. Gyönyörűen kigömbölyödnek tőle, és nem a hasuk. DE! Emellett egy percet sem dolgoznak.

2014. dec. 11. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A másik pedig még, hogy a munka mellett vedd figyelembe az egyed igényeit is. Mint már írták, előfordulhat, hogy ami az egyik lónál bevált, az a másiknál fabatkát sem ér. Ezt el kell fogadni, és figyelembe kell venni, hogy az a jószág kevésbé hízékony/gyengébb/már öreg/stb/, és emiatt nagyobb tápértékű takarmányra is szüksége lesz.

Nálunk is volt olyan, hogy kifejezetten egy ló miatt tartottunk magunknál lótápot, mert neki szüksége volt egy kis pluszra, míg a többiek vígan elvoltak az alap takarmányozási tervünkkel is.


Első voltam.

2014. dec. 11. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!