Igaz az, hogy a lovaknál a sárga szín rejtve öröklődik? Miért?
Miért pont a sárga? Miért nem egy másik szín? Ezt szelekciós tenyésztéssel sem tudják kiküszöbölni a tenyésztők?
Ha pl. a kanca és a mén is koromfekete, akkor a csikójuk lehet sárga?
Ezt nem lehet tenyésztéssel megváltoztatni, ilyen a genetika. A rejtve öröklődő tulajdonságok olyan kisebb, minőségi hibát jelentenek(ebben az esetben a pigmentek előállításában), amit egy helyes génváltozat képes kijavítani. Így ha a "hibás" sárga színt okozó génváltozat mellett ott áll egy "helyes", nem sárgát okozó, akkor a sárga nem fog megjelenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy sárga csikó bármilyen színű szülőtől születhez. Például még a koromfekete színre szelektált frízben is előfordul nagy ritkán.
De egyébként nem csak a sárga ilyen. A domináns-recesszív öröklődésmenetnél mindig van egy tulajdonság, ami képes elbújni a másik alatt. Így a fekete is a pej mögött, a pej a fakó mögött, minden egyéb a szürke mögött. Épp csak a sárga színhez kell a legtöbb feltételnek teljesülnie, ezért azt szokták példának hozni.
Tenyésztéssel nem korrigálható a dolog, mert rejtve öröklődik. Pl. van két fekete lovam, ennyit látok. Összehozva őket a csikó lehet, hogym égiscsak sárga lesz. Ennek oka ott keresendő, hogy a ló 2 szülőtől örököl, és a sárga mivel teljesen recesszív, így remekül megbújik minden mögött.
Tehát ha pl. a két említett szülő közül az egyik a sárgát örökíti, a másik a feketét, a csikónk fekete lesz. Igen ám, de nekünk meg lövésünk sincs, csak így, ránzéésre, hogy a csikó hordozza-e a sárgát (hiszen örökölhetett volna mindekttőtől feketét is!), csak annyit tudunk, hogy elvben hordozhatja. Na pont ezért nem sikerült még eltüntetni a frízből sem például, bár ott a fedméneket ma már szűrik, és amelyik hordozza a sárga gént, az nem kap fedengedélyt.
Ezzel szemben például a szürke mindent elnyom. Pontosan ezért van az, hogy szürke ló csak akkor születhet, ha az egyik közvetlen felmeő is szürke. Ha a szülők között nincsen szürke, akkor ő sem lehet az, mert már a szülőknél jelentkeznie kellett volna a dolognak.
Sárgánál pedig azt mondhatjuk ki, hogy két sárga esetében a csikó mindenképp sárga lesz, mert bennük nincs dominánsabb gén, ugyanis akkor az megjelent volna.
Egyébként a sárga és a szürke is "evolúciós hiba".
(A fakó pedig simán jelentkezik a pejjel egyszerre).
Minden szín genetikai értelemben vett hiba. Ellenben evolúciósan lehet előnyös.
Egy egérfakóhoz képes nyilván látszik hogy a sima fakóban ott a pej. Azonban ez már egy bonyolultabb példa(gének közötti kölcsönhatás, nem allélok közötti). Ha nagyon pontos akarok lenni, akkor a fakó alatt rejtve öröklődik a nem fakó, mivel a fakó domináns. És ha semmi más mutációt nem akarok figyelembe venni, akkor a "nem fakó" pej lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!