A feligazitottsag, osszeszedettseg es az osszeallitottaag kozt mi a kulonbseg?
Nem! aki arra tanít, hogy csak a nyak, a fej a fontos, az tévúton jár! Éppen ezért sokan lekötik a ló fejét, mert "lent kell lennie". Nem KELL lent lennie. Főleg, hogy ha rákérdezel, miért is kéne ott lennei, fingja nincs az illetőnek, csak mert úgy... Hát ott kéne lennie, na.
Valójában amiről most beszélünk, az az egész ló állapota, mozgása, súlypontja, belső és fizikai elengedettsége körül rendeződik, amit nem lehet elintézni azzal, hogy épp hol van a feje. Ahol neki jó, ott van - és maradjon is csak ott!
A támaszkodás alatt egy laza kapcsolatot értünk a ló szája és a lovas ekze között. A lovas a csizmával és a testsúllyal hajtja előre a lovat, lendületesen, ütemesen, a szár pedig finoman megtartó hatást fejt ki, ehhez va na ló hozzálovagolva. Ha a ló már képes ezt elfogadni, akkor magától keresi a támaszkodást (a támaszkodás próbája a szárakat kirágatni, a valódi támaszkodást felmutató ló a szár után nyúl, előre-lefelé, míg helytelen kiképzés eredményeként ilyen mozdulat nincs!), sőt, a szársegítségek hirtelen elvesztése esetén nem elrohanással reagál, hogy "juhú, szabafság", hanem akár rövidülni is fog!
Az összeszedettségnél ehhez képest már valami többről van szó. A ló elkezd maga alá lépni, a súlypontja hátrébb tolódik. A ló a segítségekre átengedő, és teljes elfogadással reagál, belsőleg és fizikailag is elengedett, laza (noha ez mindig fejleszthető). Az ilyen lónál figyelhető meg valódi összeszedettség, ekkor a ló marja megemelkedik, a fara pedig megsüllyed, mert a hátsó ízületei hajlításba kerülnek: azaz a hátsó lábpár többletsúlyt vesz fel. A helyesen összeszedett ló adott esetben magától hajlandóságot mutat az iskolajármódok használatára is.
Feligazítva akkor van a ló, ha a feje már nem előre-lefelé irányban van, hanem a tarkója a legmagasabb pontja (tehát nem a 2-3 csigolya tájéka!), orrháta merőleges a talajra, esetleg minimálisan előtte van. Mögötte optimális esetben nem lehet, mert, hogy csak egy okot emltísek, akkor a toroktájék beszűkül. Feligazított nyakkal azonban a ló konchajlításai, hátsó lábainak aktivitása sokszor nehezebben fenntartható, ezért célszerű nem ezzel nyitni, viszont az egyensúly javítására remekül szolgáló dolog (ellenben az előre-lefele gyakorlattal, ugyanis a mélyre lovaglás az izmok nyújtását, és az elengedettséget fokozza, ezért van jellemzően ez az edzés elején). Illetőleg azt is bele kell vennünk, hogy a keret szűkítése, bővítése nem elválasztható egymástól. Ha szárat engedek, a lónak azonnal utána kell nyúlnia, ha rövidítek a száron, akkor ellenkezés nélkül kell azt elfogadnia, és magától kitöltenie az általam felkínált újat keretet.
Összeállítottság alatt nem tudom, pontosan mit értesz, a ló már össze lett egyszer állítva, úgy születik, nem kellett összeszerelnie senkinek. :D ;)
Összeállítottság nem létezik. :)
A relatív és abszolút feligazítottság közötti különbség az, hogy csupán a ló nyakát igazíjuk-e fel, vagy valódi összeszedett állapotban van. Összeszedettségben nem különböztetünk meg relatívat és abszolútat.
A kiképzési skálában azért nem szerepel a feligazítás, mert önmagában nem egy kiképzésbeli cél, csak egy pillanatnyi formája a lónak. Bárki fel tudja egy ló nyakát igazítani, a fejét a függőlegesre állítani, de ez nem jelenti azt, hogy a ló össze van szedve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!