Hogyan tisztítsam a lovam?
Milyen felszereléseket kell használni a ló tisztításánál? Arra is kíváncsi lennék, hogy milyen sorrendben használjam őket és melyiket hogyan kell helyesen használni?
Ezt a kérdést feltettem már egy másik oldalon is, de ott azt a választ kaptam, hogy ugye ez csak vicc? Ezek szerint én hibásan születtem mert nem tudom ezt fejből.
Köszönöm a válaszokat.
Abban az esetben, ha saját lovad van, akkor a kérdés valóban vicc kategória, ugyanis már ezzel régen tisztában kellene lenned, és borzasztó szomorú, ha úgy vettek neked lovat, hogy ezt nem tudod. Nálunk a lovardában, ahol lovagolni tanultam, az volt az első, hogy a lóápolással megismerkedtünk, csak utána ülhettünk fel.
Úgyhogy kérdezz, figyelj tapasztalt, jó lovasokat ÉLŐBEN, lesd el a mozdulataikat, kérdezd meg, mit miért csinálnak, stb.
Tessék beszerezni néhány lovas könyvet is, abban minden le van írva.
A legegyszerűbb, hogy fogod magad és kimész egy lovardába, ahol megmutatják. :)
De, röviden. Fogsz egy vakaró kefét és előlről hátra felé haladva kör körös mozgással leszeded róla a koszt, sarat, stb. Akár közben vagy utána veszel egy szőr kefét, amivel a port és a kihullott szőrt lesöpröd. A csontosabb részeket (láb, mar,stb.) egy gyökér kefével is átvakarhatod, jót tesz neki.
Felkéred a lábát és a patakaparó nevű eszközzel kiszeded a benne lévő szennyeződéseket 8sár,kavics,stb.).
Ha mosod (csak melegben 25-30 C+) akkor ahhoz jól jön egy szivacs amivel átdörgölöd, akár samponnal, majd a végén egy tajték vonóval áthúzod a nagyja vizet róla.
Ha nagyon akarod használhatsz még sörényfésűt is...
Most pedig kérlek mond, hogy nincs egy otthon tartott lovad?! Mert ilyen kérdés mellett, nem csodálom, hogy lehurrogtak, ha mégis van...
"Sose voltam még akkor ott..." tipikus alkalmi lovas megszólalás. Nyergelt lóra fel, zötyögünk, lóról le, csá. Bocs. :D
Ha komolyan érdekel a lovaglás, akkor menj oda előbb és utána is jól esik szerencsétlen állatnak, ha átvakarod, ha már nem ülnek rá később. :)
#3 voltam
Szia! Azt tudom leírni, amit én szoktam csinálni, ez nem szentírás.
Elsőnek patakaparó. Felkéred a lábát, és kikaparod belőle, amit találsz, remélhetőleg ez csak sár, némi trágya, alom, stb. Ha kő volt benne, vezesd meg, nem sántult-e le tőle, bár az ritka, de előfordulhat. A ló nyírja miatt egy V alakú bemélyedés van a ló patájában, elsősorban erre kell koncentrálni, a nyírbarázdára, illetve közel a sarkához van mégegy, kisebb háromszög.
Ha az egyik kész, leteszed, és mész tovább a másik lábához, amíg mind a 4 készen nincs.
Eztán vakaró és szőrkefe a kézbe. Vakaró van a ló fara felőli kezedben, a szőrkefe a ló feje felőliben. A ló nyakától indulj a fara felé, először a vakaróval fellazítod a szőrt, körkörös mozgással, növekedési iránnyal ellentétesen, majd a kefével lesepred, növekedési iránnyal megegyezően. Néhány ilyen mozdulat után a vakaróból kiütögeted a koszt, majd összedörzsölöd a kefével, hogy abból is kijöjjön a por. Figyelj rá, hogy a ló lábát csak egy pontig csinálhatod, a nagyon csontos részeket már hagyd ki - kb. lábtőig, csánkig mehetsz!
Ha készen vagy, átmész a másik oldalára, megcseréled a kezedben lévő eszközöket, és jöhet a másik oldala is, ne hagyd ki a szügyét se.
Ok, készen vagy, eztán én gyökérkefével folytatom. Átkefélem vele a ló sörényét és farkát, majd a lábaiból korábban kihagyott részeket. A hosszúszőrökre használhatsz más típusú keféket is, annak hosszúságától is függ. A sörényfésű rengeteg szőrszálat kitép, ezért én csak ritkásan használom.
Eztánha van valamilyen rongy, akor azzal áttörlöm a lovat, hogy szép fényes, csillogó legyen, a fejét is csak ezzel húzom át legtöbbször, esetleg enyhén vizes szivaccsal. Sörényfényt, meg ilyeneket nem használok.
Ezen kívül van egy szivacsom a ló orrához, és egy másik a szeméhez, ha szükséges, használom, ha nem, nem.
Fürdetni csak nyáron szoktam, a teljes nyár alatt samponnal kb. 2×, ehhez sima WU2-t használok, nem ártalmas a lóra, és olcsón kapok sokat belőle. Fürdetéshez sima slag, és jónapot, lentről felfelé haladva, sokat időzve a lábaknál, nehogy hirtelen kapd oldalba, hason a hideg vízzel! És soha ne munka után, mert aztán meg meglehet lepődni, hogy mitől kehes...
Ha nagyon ganés a farka, akkor esetleg azt kimoshatod rosszabb időben is.
3-4 naponta, munka után lemosom a patáját vízzel, és átkenem zsírral, ezt én szoktam magamnak csinálni, diszózsír és étolaj keveréke, néha teszek bele illóolajat, így a patája nem tud berothadni, mert antibakteriális. Kívül-belül le szoktam vele kenni, hogy ne száradjon ki, ne töredezzen.
Nem ítélkezem, csak tudod annyi emberrel találkoztam már az évek során, akik úgy tartanak tudást igénylő állatokat, hogy a legalapabb dolgokról sincs gőzük. Csak azt nem értem akkor minek...
Nem bántani akartalak vele. De mint már írtam célszerű ott helyben megkérni valakit, az a legbiztosabb. :)
Ja és nyugi, ha csak nincs szét rohadva a patája nem fogod tudni felsérteni a patáját a kaparóval. :) Kivéve, ha egy vagy orosz gyúró bajnok vagy. :D
De, hogy ne én legyen a csúnya gonosz bácsi adok még több segítséget.
Ezt nézd meg: http://www.youtube.com/watch?v=W1LZV_TKZ2s
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!