Mekkorának kell lenni egy boxnak?
Testvérem már régen lovagol, én mostanában kezdtem de nagyon tetszik és szeretném komolyabban űzni ezt a sportot ezért venni szeretnénk egy lovat, a takarmányozásával nem lenne gond mivel mezőgazdasággal foglalkozunk takarmány mindig van, alom szintén. Viszont még nincs box, mivel csak egy lóról van szó, nem szeretnénk egy egész istálót építeni, csak egy boxot. arra lennnék kíváncsi, hogy mekkorának kellene ennek lennie illetve, hogy milyen alapanyagokból tudnám a leg költséghatékonyabban megoldani?
Bármilyen anyaggal tudok dolgozni, sok tapasztalatom van már különböző építőanyagokkal, tapasztalt vagyok kőműves szakmában, asztalos/ács szakmában, valamint építettem már kisebb könnyűszerkezetes épületeket is, jól dolgozok fával, vassal téglával. miből lenne a legjobb és legolcsóbb megépíteni egy egylovas boxot a szabad ég alatt, valamint mi a jobb a beton padló, vagy ha hagyom a földet alatta?
Min 3*4m,de jobb ha 4*4m-esre csinálod, az jó tágas lesz.
Az aljzatra van egy jó ötletem: csinálj fa padozatot, ami enyhén lejt, és tegyél rá gumiszalagot. Ez jó, mert a levegő is szigetel alulról, ráadásul a gumiszalag jól tisztítható, a lejtés miatt pedig a vizelet is lefolyik. Mi nyaranta hetente 1x slaggal kimossuk.
Csinálhatod fából is, de azt nehéz szigetelni.
A lovak számára kialakított istálló belmagassága legalább 2,5 méter magas, az egyes boxok alapterülete pedig legalább 9 m2 legyen, amelynek rövidebb fala nem lehet kevesebb 2,5 méternél.
Szerintem a legocsóbbal bontott kisméretű tömör téglából tudod felépíteni. Azzal az alját is lerakhatod. Bár szerencsésebb hajópadlót csinálni. A beton felporzik, a döngölt földet pedig rendszeresen egyengetni kell, mert gidres-gödrös lesz és nem lehet felseperni.
Az ajtót minimum 1"-os deszkából csináld, különben ha netán meghülyül és belerug, beakadhat a lába! Nem szép, de praktikus vas keretet csinálni neki és laposvasakkal megerősíteni. Az ajtó zárjának kialakításakor vedd figyelembe, hogy okosabb lovak az egyszerű retesz kezelésére simán rájönnek, szóval vagy valami furfangosabbat kell kitalálni, vagy úgy elhelyezni, hogy ne érje el belülről.
Ha csatornázni kívánod az épületet, ami egészségügyi szempontból jó és helyes döntés volna, akkor annak a fedele öntöttvasból készüljön, és legyen oly sűrű rácsozatú, hogy ha rááll, véletlenül se szakadjon be! Az utcai víznyelő rácsozat pl. kitünő. Érdemes már az alapásáskor odavezetni a vizet, a villanyt, esetleg egy UTP kábelt is (megfigyelő kamerának, telefonnak, tűzjelzőnek vagy más, előre nem látható célokra). Ha önitatót akarsz építeni, azt úgy alakítsd ki, hogy kívülről elzárható legyen, hogy ha netán a munkában felhevüld lovat beraknád a boxába, akkor meg tudd akadályozni, hogy azonnal a hideg vizet szlapálja, és tüdőgyulladást kapjon. (Feledékeny személyek számára ez kialakítható mágnesszeleppel és elektromos kapcsolóórával is, amely mondjuk fél óra múltán automatikusan megnyitja a vizet. Természetesen a mágnesszelepnek fordított működésűnek kell lennie, tehát áramtalanított állapotban kell nyitva lennie.)
A fapadlóval egyáltalán nem értek egyet. Elrohad a vizelettől és csúszik. A döngölt föld vagy agyag természetes, nem hideg, igaz, időnként után kell tölteni. Még ha gidres-gödrös is ki lehet söpörni, ezt tapasztalatból mondom.
Az élére állított tégla viszont egy jó megoldás, ha mindenképp le szeretnél rakni valamit. Betont viszont soha, semmilyen körülmények között, nem jó a lónak.
Ezt olvasd át, illetve találsz még bőven istállóépítésről, lótartásról szóló cikkeket az interneten: [link]
A nyilakkal hozzáférsz a kapcsolódó anyagokhoz is.
Még annyit fűznék hozzá, hogy lovat nem illik egyedül tartani. Ahogy nekünk, embereknek, nekik is szükségük van a fajtársakkal való kapcsolatra. Legalább egy kis pónit tervezzetek mellé, nem kerül sokba a tartásuk.
Ha vannak más állatok körötte, kecske, birka, macska, az is jó. csak tök egyedül lenni nem szeret. Olyankor fél.
Ha mégis egyedül tartod, bizonyos esetekben segíthet egy tükör. (Természetesen valami törhetetlen kivitel.)
A box méreteit leírták, nagyjából az anyagokat is, én még hozzátennék annyit, hogy a komplett boxnak ugye rúgásállónak kell lennie, ezt vagy 40mm-nél vastagabb keményfa deszkából tudod elérni, vagy téglafallal, vagy, ami szerintem nagyon jó a szendvicspanel. Két acéllemez réteg között lévő szigetelőhab. Ezt tuti rúgásálló, tekintve, hogy az acéllemez szakítószilárdsága, 1100 Mpa körül mozog, és még szigetel is.
Padlónak, amit nagyon jónak tartok, az a talpára állított keményfa kuglik, a fugáit marosi homokkal kitöltve. Ha kicsit jobban el vagy eresztve anyagilag, betonozd le az alját és dobj rá gumiőrleményes szőnyeget. Csak ugye ennek 10000 HUF felett van négyzetmétere.
Úgy 1,60-1,70m-ig érdemes. Persze az ablakokról és a szellőzésről se feledkezz el. A nyílászárónak jó, ha le van szigetelve, mert télen eléggé tud húzni.
Nálunk a fa nem közvetlenül a földön van, hanem meg van emelve és úgy van rajta olcsóbb gumiszalag. Ha frankón van összeillesztve, akkor a fának semmi baja nem lesz.
Nálunk az ajtó 2 részes nyíló, az alsó rész 1,5m-ig tart, van rajta 3 retesz, így ha a legfelsőt ki is piszkálja, még 2 tart. A felső nyílórész kerete kicsit rálóg az alsóra, így az alsót nem lehet kinyitni, csak akkor ha a felsőt már kinyitottad, azon csak 1 retesz van.
A falnak kell olyan erősnek lennie, hogy kikötési lehetőséget létesíthess, mert hiába box előfordulhat olyan eset, hogy ki kell kötnöd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!