Hogy érjem el? Mit csináljak?
szimplán a lovaglásból megélni nagyon nagyon keveseknek adatik meg, ők is többnyire "beleszületnek a jóba", ha neked még csak lehetőséged sincs komoly edzőktől tanulni, akkor azt az utat el kéne felejteni, hogy majd jársz edzésre, egyre nagyobb versenyekre és abból fogsz megélni.
Tanulj szépen és orientálódhatsz a felsőoktatásban a lovak felé, pl. lehetsz testnevelési egyetemen lovas oktató, akkor már "nagy" leszel, mehetsz kollégiumba és majd ott nyilván lesz rendes edződ is. Nem tudom Romániában milyen egyetemek vannak. Én ezt javasolnám, mert a felsőoktatásban ez az egyetlen út, hogy jó edzőkhöz eljuss és lovagolhass is.
Ezen kívül lehetsz állattenyésztő (de abból soha nem fogsz megélni).
A versenyzés egyébként a millimosok sajátja, iszonyú pénz, eleve egy versenyre alkalmas ló is több tízmilliós tétel, a szállítás, licenc díj, stb.
Inkább keress magadnak egy jól fizető szakmát és ha majd felnőtt leszel tudod finanszírozni ezt a drága hobbit.
Sok hasonló kérdés volt már itt és sokan leírták, hogy nekik hogy volt ez, velem is ez volt, a szüleim nem támogatták a lovaglást anyagilag (pedig tehették volna) aztán 17-20 éves koromig jobban is érdekelt sok minden más, tanulás, bulizás, fiúk, aztán felnőttem, lett szakmám, állásom és végül saját lovam. Kamasz koromban nagyon rossz volt, de megérte várni!
A szüleidnek igazuk van abban,hogy ebből megélni nem lehet.Mint az előbbi hozzászóló írta,ez egy költséges hobby.Ha kicsi a súlyod,esetleg elmehetsz zsokénak,de nagyon nehéz és veszélyes hivatás az.Azt nem tudom,Romániában milyen szinten van,van-e egyáltalán lóversenyzés,de ahhoz,hogy jól kereső zsoké lehess,minimum egy nyugati országig el kell menned.
Ha nem versenyzésen,hanem simán lovászkodáson gondolkodsz,el kell keserítselek.Erdélyből idejönnek Magyarországra melózni lovak mellé nagyon sokan.Fillérekért,és borzasztó körülmények között(értsd:lakhatás,ellátás)dolgoznak napi 12-14 órát,minden áldott nap,szabadnap nélkül.
Tehát a szüleid csak óvni akarnak attól,hogy ilyen életed legyen,mint egy csövesnek.
Valóban, mint ahogy előttem is írták, ebből megélni nem fogsz. Sem a sportból, sem a lovászkodásból. Ha megnézed mondjuk a magyar lovas sportolókat, a versenyek mellett szinte egytől egyig mindegyikük edző is. Magyarországon a lovasokat szinte egyáltalán nem támogatják. Nem tudom, Erdélyben hogy van, de szerintem ott se túl más a helyzet. A lovászkodással pedig valóban az a baj, hogy rengeteget kell dolgozni nagyon minimális pénzért.
Azt kell hogy mondjam, a tanulással jobban jársz. Ahogy az első írta, elmehetsz testnevelő edzőire, szakosodhatsz lovasedzőnek, vagy elmehetsz gyógytornásznak vagy gyógypedagógusnak, akkor elérhető a lovasterápia is. Ezekkel mindkettővel lovagolhatsz, lovakról tanulhatsz, akár külföldi tapasztalatokat is szerezhetsz. És nem mellesleg jövedelmező álláslehetőségek, amiből később akár saját lovat is vehetsz :)
A lovaglás tudásban nincsenek éles határok, ráadásul ezen a területen főleg érvényes a holtig való tanulás. Leírásból meg nem igazán lehet megállapítani, hogy valaki "kezdő" vagy "haladó". Az, hogy van olyan ló, amelyikkel megy, az nem azt jelenti, hogy másiknál nem lesz probléma, de azt se, hogy lesz. Minden ló más, sőt egy lónak és a lovasnak is minden napja más. Az, hogy tudod a három jármódot, megint csak nem döntő, hisz ez nagyon tág. Ha a ló égnek álló fejjel körbe-körbe megy a karámba, az tulajdonképpen utazgatás. Ha már szárra tudod lovagolni, íveken hajlítva, egyeneseken egyenesen megy, a hátát föladja, különböző alakzatokat helyesen le tudsz lovagolni, akkor már tartasz valamerre. Az ugrás is ilyen. Ha a lovat rávezeted egy akadályra, az valahogy megugorja. Gondolom nem 1 m vagy fölötti akadályt ugrottatok, csak piciket, azok előtt nem igen fog megállni egy ló. Úgyhogy nem tudom, hogy kezdő vagy-e vagy haladó, de ne is ezzel foglalkozz. Én sohasem soroltam magam kategóriákba. Ha úgy érzed, hogy a ló jól dolgozik, ha ezt kívülről is megerősítik, akkor haladsz és kész. Tanulni meg mindig lesz mit, arról tesznek a lovak :)
Az esésed valóban vicces, én is jártam így még az elején, azóta is ha szóba jön, jókat nevetünk rajta. :) Az azonban, hogy mennyit esel meg hogy hogyan, nem mutatja meg, hogy milyen lovas vagy. Én az első 8 évben összesen 2 alkalommal estem, abból az egyik a nyereglefordulós volt. Ekkor hetente, kéthetente jártam lovagolni. Azóta napi rendszerességgel, sikerült egy nagyon jó helyre bekerülnöm, és kaptam olyan lovakat, hogy volt nap, hogy kétszer is úgy értem földet, ahogy nem szerettem volna. Az, hogy esel vagy nem, az nem mérvadó, szokták mondani, "aki fölül, le is ér valahogy". De azt azért jó, ha tudod, hogy nem elegendő csak lovagolni ahhoz, hogy igazi lovas legyél. Meg kell tanulni mindent, amit csak lehet, olvass könyveket, nézz videókat. Ha a szüleid látják az igyekezetet, az sem hátrány! ;)
A szüleidet talán úgy tudnád meggyőzni, hogy megkéred, hogy adjanak neked "próbaidőt". Engedjenek lovagolni, támogassanak mondjuk 1-2 hónapig, és figyeljék, hogy nem megy a tanulás rovására. Akkor te is lovagolhatsz és az ő kívánságuk is teljesül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!