Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovas iskolaval kapcsolatban...

Lovas iskolaval kapcsolatban szeretnem kerni a temaban jartas/szakkepzett emberek velemenyet?

Figyelt kérdés

Igazabol evek ota gondolgodok rajta, hogy velemenyem szerint jo befektetes lenne a tersegunkben lovas iskolat nyitni.40km-es korzetben nincs lovaglasra lehetoseg.

Nekem idegenforgalmi vegzettsegem es tobb eves tapasztalatom van,a kornyeken pedig kiemelkedo a turizmus(tengerparton elunk).

Nem akarok hazudni, semmit nem tudok a lovakrol, az idegenforgalomrol viszont annal tobbet.

Az otletem 3 retu szolgaltatasokrol szolna. Kis csoportos lovas kirandulas turistaknak(foleg delelottonkent a csoportok programjanak ismereteben),lovaglas delutanonkent gyermekek szamara,valamint igeny szerint lovas terapia.

Termeszetesen olvasgattam mar rola kriteriumokat, de a gyakorlati megvalositashoz jo lenne tudni, hogy hany fo szakkepzett szemelyzetre lenne szuksegem.Kezdetnek kb 10 lora gondoltam, aztan ha van ra igeny, akkor novelnem a lovak szamat es ezzel aranyosan a telek meretet.

A kirandulasokat termeszetesen en vezetnem(idegenvezetesben,utazas szervezesben jartas vagyok) de nem tudom,hogy szukseg van-e ekkor is szakkepzett oktato jelenletere.Foleg a gyerekek oktatasa es terapia vegett erdekelne, hogy egy oktato hany gyermekkel tud foglakozni egyszerre,valamint hogy hany gondozora lenne szukseg 10 lo ellatasahoz?Szivesen kivennem en is a reszem kis utbaigazitassal barmilyen jellegu tevekenysegbol,de mint mondtam egyenlore csak az otletgazda vagyok, a lovakkal kapcsolatban nincs tapasztalatom.

Tehat mielott komolyabban belevagnek a tervezesbe, orulnek ha el tudnatok latni nehany hasznos informacioval,ami segitene a koltsegek kalkulalasaban.

Ami jelenleg rendelkezesemre all, az egy 6.5 hektaros elkeritett telek,egy palyazati lehetoseg, es remelhetoleg elegendo onresz.



2014. febr. 4. 09:30
 1/6 anonim ***** válasza:

10 éve lovagolok hobbi szinten, ennek fényében szólok hozzá.

1-2 dolog szemet szúrt: ahhoz, hogy te vezess egy ilyen lovas kirándulást, hogy felelősséget tudj vállalni az emberek biztonságáért, iszonyatosan jól kell tudnod lovagolni. Nálunk (ha jól tudom), ehhez képesítés kell, lovastúra vezető a neve. Az adott országban nézz utána ilyen szabályoknak.

Tapasztalataimból 10 lovat egy ember el tud látni, de mivel valakinek mindig ott kell lennie, ezért jó, ha vannak ketten rájuk.

A lovasterápia még nagyobb szakértelmet igényel, oda már valamilyen szintű gyógytornász ismeret sem árt. Terápiás lovagoltatásnál 1 oktató 1 emberrel tud egyszerre foglalkozni.

2014. febr. 4. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt.Helyi szabalyozast ezzel kapcsolatban nem talaltam.Nyilvan az lenne a legegyszerubb, ha sikerulne olyan oktatot talalni, aki mellette 3 nyelven idegenvezeto is egyben, de ennek kicsi a valoszinusege.

Ezert gondoltam, hogy az idegenvezetest/turavezetest atvallalnam, ezzel csokkentve az oktato iranyaban tamasztott elvarasokat.Ha mast nem,szakkepzett szemely kisereteben.

2014. febr. 4. 10:36
 3/6 anonim ***** válasza:

a szabályok országonként változnak itt pl. csak akkor nyithatsz lovas létesítményt, ha van legalább egy alkalmazottadnak lovastúra vezető engedélye. pár éve a követelmény még a lovasoktatói papír volt. szóval ez itthon is változik folyamatosan, más országokban meg pláne.


amit én tanácsként mondanék, hogy nem kéne keverni a szezont a fazonnal. :) mármint amiket írsz az túl sok féle tevékenység, nem kell mindent csinálni, meg kéne találni (vagy ki kéne találni) az irányt.


ha sok turista jár arra, szép a környezet (egyáltalán lehet lovagolni csak úgy a szabadban? a legtöbb országban nem lehet, csak kijelölt lovas ösvényen), akkor érdemes inkább sétalovaglást csinálni, bamba, egymás után kullogó lovakkal, csak lépés, ez nem tudom ott helyben milyen papírt igényel, de akkor nem kell "oktatni", tehát nem oktató kell, hanem lovas túra vezető, az jelen esetben is kizárva, hogy te legyél az, ha nem tudsz lovagolni, mert ha valami baj van (pl megijed egy ló és lovasával elvágtázik és neked utána kell menned megfogni) azt csak több éve lovastudással tudod megoldani.

emellett persze lehet mondjuk 2 ló, ami kicsit komolyabban képzett és pár környékbeli ügyes lovas tanítvány, de akkor az elsődleges irány a lovagolni nem tudó turisták séta lovagoltatása.


a legnehezebb falat a terápiás lovaglás, oda külön szakképzett terapeuta kell és arra alkalmas ló, ez igen drága mulatság, bár gondolom a legjobb pályázati pénzeket erre lehet felvenni.


vagy lehet csinálni sima lovardát lovas oktatással,

2014. febr. 4. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem fogod tudni vezetni a túrát, hiszen nem hogy lovagolni nem tudsz, hanem egyáltalán semmit nem tudsz a lovakról. A lovastúra nem olyan, mint a kerékpártúra és nem is lehet egy év alatt megtanulni.


Hogy milyen engedélyekre, képesítésekre van szüksége a személyzetnek, azt az adott ország jogszabályai határozzák meg. Én mindenesetre óva intek mindenkit attól, hogy szakértelem nélkül vágjon bele olyan vállakozásba, amihez nem ért - és itt nem csak arról van szó, hogy esetleg nem fog működni, hanem élő állatokról, amiket ismerni kell ahhoz, hogy tudd, mire van szükségük, mit lehet velük megcsinálni és mit nem. Mivel nem értesz hozzá, nem lehetsz döntéshozó.


Tehát egy tapasztalt lovardavezetőre biztosan szükséged lesz, aki neked is segít a szakmai dolgokban és irányítja a személyzet munkáját (mivel nem értesz hozzá, vakon meg kell benne bíznod és azt sem fogod észrevenni, ha nem jó irányba mennek a dolgok), adott esetben végezheti az oktatást és viheti a terepet, de ő sem dolgozik non-stop, szóval kell mellé egy megbízható, szakképzett oktató, aztán kell egy tapasztalt lovász, aki 24/7 ellátja a lovak körüli teendőket. Ez kapásból három fő, plusz:

- megépíteni az istállót

- karámokat

- takarmány- és trágya tarolásra alkalmas helyeket

- lovaglópályát

- plusz "apróságok": kikötő, mosó, szerszámos, wc, stb.

- plusz a lovak ára

- ellátásuk költsége: takarmány, kovács, állatorvos

- felszerelések 10 lóra

És csak ezután kezdhetsz imádkozni, hogy a három fős személyzetet, a lovak ellátását, a karbantartást, plusz a te hasznodat a lovasok visszahozzák. Arra számíts, hogy szeszonon kívül a turisták nem jönnek, az átlaglovas meg nem szeret rossz időben lovagolni, ha nincs fedelesed, ne számíts sok jóra, de van van, az sem garancia semmire.


Ha terápiázni is szeretnél, ahhoz speciálisan képzett személyzetet kell alkalmaznod (Magyarországon lovaterapeutának képzett gyógypedagógust, plusz egy fő, aki vezeti a lovat és még egy segítő, aki kísér), tehát egy alkalomra három főt kell kifizened.


A másik: a lovasiskola és a lovagolni nem tudó turisták "lovagoltatása" két külön dolog. Az előbbi egy szakmai tevékenység, az utóbbi pedig nem az. Egyrészt óriási a balesetveszély, másrészt gyomor kell hozzá, hogy a lovaidon megtűrd a lovat csak képről látott, de "mindenhez értő" fizető vendégeket. Igazából ha csak a pénz a lényeg, működhet, de hogy a lovak isszák meg a levét, az 100%.

2014. febr. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Valletta előttem jól leírta, csak csatlakozni tudok a gondolatmenetéhez. Ha te magad nem értesz a lovakhoz, majdnem biztos, hogy bukta a dolog. Annyit nem fognak hozni a konyhára, hogy megfizess egy magasan képzett lovasembert úgy, hogy tényleg a magáénak érezze a dolgot és úgy csinálja, mint a sajátját. Márpedig enélkül tuti bukta és ha van egy baleset, akkor bizony rád húzzák a vizes lepedőt rendesen.

Azt nem tudom, külföldön hogy van (azt se tudom, te melyik országban élsz) de itthon nagyon komoly szabályozásokat vezettek be és folyamatosan szigorítják is a lovardákkal, lovagoltatással kapcsolatos dolgokat.

Jelenleg itthon túrát csak túravezető végzettséggel vezethetsz, a lovaknak vizsgázniuk kell évente, ezek csak az alapok és még van kismillió dolog.

Lovasterápiát pedig nyugodtan felejtsd el. Egyrészt nem akármilyen ló kell hozzá, ezt a lovat másra nem is használhatod, amikor nem terápiázik, akkor képzett lovasnak kell őt lovagolnia, nem turistának szétnyúznia. Egy terápiához kell egy ember a lóhoz és egy, aki magát a terápiát végzi, neki minimum gyógytornász plusz lovasterapeuta végzettség kell (nagyon szigorúan veszik), speciális eszközigénye is van a terápiának. Sérültekkel pedig még óvatosabban kell bánni, mint az egészséges vendéglovasokkal, nem engedheted meg magadnak, hogy bármi baj történjen.

Egyébként mielőtt bármibe belefognál, ajánlom figyelmedbe Győrffi-Villám András: A lovasturizmus kézikönyve c. könyvét (Lovasakadémia sorozat kötetei között is megjelent), a legkorrektebb és abszolút tapasztalatokra épülő könyv, ha azt mindet átolvasod, képbe kerülsz, mi is kell a lovasturisztikához. De a könyv sem fog téged lovasemberré tenni, enélkül pedig szinte elképzelhetetlen, hogy sikerüljön a dolog.

Ahogy Valletta is írta, nagyon jó szakemberre van szükséged hozzá, de hogyan fogod kiválasztani a nagyon jó szakembert, ha nem értesz ahhoz, amire kiválasztod?

2014. febr. 5. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Nagyon jól hangzik...elsőre igen,de kell a tapasztalat is,ahogy előttem ezt már valaki elmagyarázta.A lovaglást egy életen át kell tanulni.Én haladó (most már országos versenyekre fogok menni) de én nem vállalnám a lovastúrákat..igazából tök jó egy csendes,nyugodt helyen.

Nos ha lenne egy alap lovaglás tudásod az nagyon sokat számítana,de tudod nekem az tetszik hogyelszánt vagy!Ha ebbe bele mersz vágni,akkor a lovaglást minnél előbb tanuld meg!Elsőre nem a legkönnyebb sport a lovaglás,de ha valakinek saját lovardája van sokkal könnyebb a tanulás..mivel akár egy nap 3 órát is tudsz lovagolni.

Egy oktató (ha osztály lovaglást vezet közben tud vezetni futószáras lovaglást is) általában 3-4 gyerekre/felnőttre tud figyelmet fordítani.

Nos a terápiás lovaglás azt ha elkezdi az ember nem tudja abba hagyni és nem is szabad! Ez az amit nem szabad abba hagyni,mert evvel nagy csalódást okozhatsz annak a családnak akiknek segítesz.Én mindig segítek a terápiás lovaglás lebonyolításában,mert egyszerűen szeretek segíteni másokon,és látom nagyon sokat fejlődnek azok akik részt vesznek ebben.Erről kérdezhetsz tőlem nyugodtan,mert ezt tudom.

Csak szólj,és segítek ez ügyben.

2014. máj. 10. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!