Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Az olyan szinten érzéketlen...

Az olyan szinten érzéketlen lóval, hogy a pálcára sem reagál, mit lehet/kell kezdeni?

Figyelt kérdés

2014. jan. 4. 21:30
 1/7 anonim ***** válasza:
És mit csinál azon kívül, hogy a pálcára nem reagál?
2014. jan. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ebből nem tudtunk meg semmit sem a lóról. Mennyi idős? Hol tart a kiképzése? Milyen előélete volt (pl. iskolaló)? Csizmára reagál? Jármódváltások mennek neki (lépés-ügetés-vágta)? Mindenkivel csinálja vagy csak egy-két emberrel?

Annyit tudok mondani, hogy végső esetben vissza kell térni a futószáras alapkiképzéshez (vagy fel kell eleveníteni). Ezt nem úgy értem hogy kergesd meg egyet futószáron, hanem igenis tanulja meg a jármódváltásokat (akár lépésből vágtát), iramfokozásokat... még mielőtt lovas ülne a hátára.

2014. jan. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
lókolbász.
2014. jan. 4. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Fokozatosság. Meg türelem. Ha ennél több segítség kéne, akkor meg pontosan írd le, mit csinál, meg mit nem az a ló.
2014. jan. 5. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Egy 12(?) éves lipicai félvérről(?) van szó. Most érkezett hozzánk, egy kb. két hete, iskola ló is volt, az utolsó gazdája főként terepre járt vele, ilyen fél napos terepekre. Alapból a ló nagyon lassú, nem csak lovaglás közben hanem úgy alapból, lassan eszik, lassan megy ki a legelőre stb. Lovas alatt meg végképp, ő felőle agyon is rúghatod, de nem fog elindulni. Pálca + csettegés + erős csizma, és esetleg, talán egy fél kör ügetést ki lehet belőle passzírozni, de többet ne várj. Terepen is nagyon nehézkesen indul meg, viszont nem áll vissza ha csak azt nem kéred tőle. Pályán még nagyon jó lovasok alatt is csak akkor hajlandó elindul ha már olyanokat kap, hogy nézni is fáj. Futószáron ha nincs "elfáradva" akkor hangra elindul, viszont pár kör után már csak ostorral lehet ügetettni. Alapjáraton egy nagyon képzetlen vagy inkább elrontott, motiválatlan idős lóról van szó, viszont aki most megvette a lovat, nem akarja átlovagolni, (pedig meglenne hozzá a belovagló szakmája) hanem azonnal elvárja tőle hogy minden lovas alatt mint a kis angyal úgy dolgozzon... Szeretnék segíteni a lónak, de nem tudom hogy kezdjek hozzá. Elég ha csak csizmára érzékennyé teszem vagy teljesen újra kell kezdeni a kiképzését? Na de hogyan lehet csizmára érzékenyíteni egy lovat, ami már a pálcára is teljesen érzéketlen? vagy már mivel elég idős, hagyni kell a fenébe? (Gondolom nem véletlenül nem foglalkozik vele a gazdája, átlovaglás terén.)
2014. jan. 6. 13:31
 6/7 anonim ***** válasza:

A 12 éves még nem egy idős ló, bő 10-15 évig még lehet lovagolni, sőt versenyezni is, ha az egészsége megengedi.

Elsőnek fizikailag nézd át a testét: lábai és patái rendben vannak, nincs kitüremkedés, a háta és a heveder helyén nem érzékeny. A szájába is nézz bele, mert lehet hogy kiélesedtek a fogai és reszelni kell - emiatt lehet hogy óvatosabban és lassabban eszik, illetve nem tud rátámaszkodni a zablára, ezért visszatartja a lendületét.

Az eltompult iskolalovaknál előfordulhat, hogy annyira befásulnak hogy nem reagálnak az elindító segítségekre. Ez azt jelenti hogy minnél inkább rugdosod és pálcázod, annál inkább hozzászokik és megnől a fájdalomküszöbe. Főleg a szakszerűtlen, nem elég határozott kezdő lovasoknál fordulhat elő hogy ha a ló nem indul el, akkor feladják, a ló pedig megtanulja ezt kihasználni (ez nem az ő hibájuk, hanem az oktatóé, aki nem lovagolja át időnként a lovakat és nem magyaráz rendesen a lovasoknak).

Azt tudom mondani hogy a lovaglás ne abból álljon, hogy folyamatosan veszekedni kell a lóval, mert ennek nincs értelme hiszen ő az erősebb. Az embernek az eszét kell használnia: járj túl az agyán, csinálj vele olyan dolgokat amire nem számít és nincs bent a napi iskolaló-rutinban. Például hátraléptetés (ezt a lovak általában nem szeretik, de ha megcsinálja neked akkor te győztél), eleje-hátulja körüli fordulat, kiskör, nagykör, jármódváltások (először amelyiket könnyen megcsinálja: lépés-állj-lépés-ügetés-állj...). A pálcát csak akkor használd ha nagyon muszáj, a legjobb ha nincs is rá szükséged.

A lényeg a változatosság, menjen terepre is legalább heti egyszer.

2014. jan. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ajánlom az elrontott ló utókiképzése c. könyvet, mert a témáról könyvnyi terjedelemben lehetne írni... De minek, ha már valaki megtette, és elég jól.

Az ilyen lovat amúgy nem szabad iskolalónak használni, mert nem áll rá készen mentálisan (és lehet, fizikailag is van valami gond vele). Komoly átképzésre szorul, az idős kortól meg messze van, ha most 12, még nagyjából ennyi ideje van az aktív munkából - iskolalóként, ismeretlen előélettel talán kevesebb, de még van azért épp elég ideje. A kulcs a fokozatosságban rejlik: leheletfinom segítségekkel kezdj, észre se vegye, hogy van valami, majd egyre erősebb, és egészen addig erősödjön ez a segítség, amíg a ló nem reagál: amint reagál, a segítség megszűnik. A ló nem hülye: rá fog jönni, hogy ez működik ám, ha kevesebbre reagál, akkor nem lesz fájdalmasabb az a segítség, hanem amint reagál, megszűnik. Így a ló egészen minimális segítségekre lovagolható, mert rájön, hogy az neki jobb.

A másik fontos dolog a menőkedv felébresztése, hiába ismeri a segítségeket, ha fásult, és monotonon csinálja a magáét, rutinszerűen. Ismertem olyan lovat, amin rendszerint díjlovas REV-et tettek, hogy akkor is végigvitt az E8 programon onnantól, hogy csináltál vele egy középbőlt, ha amúgy nem akartad... Olyasmit csinálj vele, amit ritkán szokott. Heti 1-2 terep, bent edzésekkor a bemelegítés során hosszú száron legyen a ló, és hagyd, hogy a nyaka előre-lefelé menjen, változatos patanyomfigurákat kérj tőle, csináltass vele tolódást, oldaljárást, kígyóvonalakat (ne csak 1-3 ívűt, lehet öt ívet is beiktatni, stb), eleje-hátulja körüli fordulatokat (ezek amúgy is jól érzékenyítenek a csizmára), sok kézváltást és átmenetet - ne csak jármódok közt, de azon belül is: legyen iramfokozás, rövidítés, és ne hagyd, hogy ráálljon a lovarda ívére, és menjen, amerre lát. Ahogy haladsz előre a napi edzésben, egyre sűrűbbek legyenek a feladatok, követeld meg, hogy figyelnie és gondolkodnia kelljen.

2014. jan. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!