A kisbéri félvér miért halt ki majdnem, ha annyira jó
fajta?
Figyelt kérdés
Előre leírom, hogy nem nagyon értek a lovakhoz. De most olvastam egy cikket, ami elgondolkodtatott.
www.lovasok.hu/index.php?i=15805
Magyarországról ugyan elvitték a jobb lovakat, alig maradt, de azokat a lovakat nem elpusztították, hanem Oroszországba, Romániába, Amerikába vitték. Sok másik országban is volt már akkor kisbéri, hiszen a cikk szerint népszerű volt, sokat vásároltak belőle. Azokat miért nem tenyésztették tovább? Ha olyan jó fajta, ez lett volna a logikus lépés. Ehhez képest a rendszerváltáskor úgy kellett Magyarország eldugott vidékeiről összevadászni a megmaradt lovakat. Ma ritka fajtának számít. Lovas példa most nem.jut eszembe, de kutyáknál ott van pl az afgán vagy a perzsa agár. Egyik fajta származási helyén sincs most komoly kutyatenyésztés, a kutyatartást ma leginkább a félvad állatoknak odavetett maradék jelenti. A két fajta mégis él és virul.
Ne értsetek félre, nem akarom leszólni a kisbérit, csak nem értem.
Ez eredetileg katonai könnyű hátas (magyarul huszár) ló volt. Na most ez a fegyvernem az első világháború után eléggé elvesztette a jelentőségét, és a második világháború után pedig véglegesen meg is szüntették Europa összes hadseregében. Ugyanez egybeesett az urbanizáció megindulásával és az automobilizmus előretörésével, ugye trabant meg egyebek... Egy ilyen mértékű piacvesztést nem csoda, ha nehezen vészel át egy tenyészet... nem csak a Kisbéri járt így, pl. a Muraközi ménest is felszámolták 1984-ben. A többi vagy úgy úszta meg, hogy védett műemléknek nyilváníttata magát (mint a Hortobágyi ÁG), vagy megpróbálták átformálni a fajtákat különböző sportlovakká - több-kevesebb sikerrel.
2013. dec. 25. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! És mi lett azzal a rengeteg lóval, akik külföldre kerültek? Voltak, akik tisztán tenyésztették őket tovább? Megvannak még valahol pl az ellopott lovak leszármazottjai, vagy már össze-vissza vannak keverve más fajtákkal?
2013. dec. 25. 18:58
3/11 A kérdező kommentje:
És a rendőrség nem tudná használni a fajtát? Ugye lovasrendőrök még ma is vannak.
2013. dec. 25. 18:59
4/11 anonim válasza:
Bizonyára minimális szinten tovább tenyésztették más országokban is a fajtát (román méntelepen legalábbis láttam), de egyrészt az állomány nagyon kicsi, másrészt a kisbéri nem rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek egy-egy szakág elvárásainak maximálisan megfelelnének. Tehát jó mindenes fajta, de sem sport, sem hobbi tekintetében nem rendelkezik jobb adottságokkal, mint egy kifejezett sport- vagy hobbi fajtájú ló. Természetesen azért vannak eredményes egyedek is. Az amerikai állomány ehhez az egyesülethez tartozik, ha érdekel, olvass utána: [link]
2013. dec. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
5/11 A kérdező kommentje:
Köszi, ez érdekes!
2013. dec. 25. 22:52
6/11 anonim válasza:
Amivel még kiegészíteném az előttem szólókat: csak Magyarországon divat más nemzeteket majmolni, a többiek a saját dolgaikra büszkék. Vagyis: a kisbéri lovat nem tenyésztették tovább pl. a németek, hanem a segítségével kialakították a saját lótenyészetüket. A német tenyészetek alapító lovai között sok a kisbéri.
2013. dec. 26. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
7/11 anonim válasza:
A lóiparban az a fajta fajtatiszta tenyésztés, ami mondjuk a kutyáknál van, ismeretlen. Minden ménesgazda tetszése szerinti véreket visz be az állományába, és a saját szájíze (meg az aktuális divat) szerint formálja a fajtákat. Ez mindig is így volt, száz-kétszáz évvel ezelőtt is. Ennek megfelelően fajtastandard sincsen, az aktuálisan sorozatgyártott egyedek leírása korról-korra változik, régebbi lovas könyvekben ez szépen követhető.
2013. dec. 26. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, nagyon érdekes dolgokat írtok.
2013. dec. 26. 17:50
9/11 anonim válasza:
Természetesen van fajtastandard és normális, hogy idővel változik. Az igények is változnak, így a fajták is változnak. Szép is lenne, ha csak olyan fajták lennének a világon, amiket százévekkel ezelőtt kezdtek tenyészteni, amikor még nem létezett se hobbilovaglás, se a mai értelemben vett versenysport...
2013. dec. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 anonim válasza:
Hát szerintem meg nem kellene minden fajtából idegbeteg, puha patájú, használhatatlan magasfélvéreket csinálni. Márpedig a kisbéri igencsak így járt. :-( Én értem, hogy a tenyészetek a túlélésért küzdenek, de szerintem alapvetően hibásan pozicionálják a marketingjüket, amikor az ATV-t akarják kiszorítani a saját piacáról a saját technológiájával. Közben meg lassan lámpással kell keresni egy normális hobbylovat, amire egy gyengébb képességű lovast fel lehet ültetni vagy ami a speniterkocsit elvonszolja, és nem csapkodja fel a fejét meg nem zizeg össze-vissza, mint ezek a ma már csak nevükben magyar najmódi csodatenyésztvények. :-p
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!