Ridegtartott (nem nyírt), idős lovat hogyan takarózzam télen?
A ló egy vékony testalkatú, lassan 22 éves Magyar félvér herélt, és az elmúlt 1-2 évben látványosan megindult nála a testi leépülés. Télen sokat fogy, és nyáron sem tudja már visszaszedni. 2 éve október végétől márciusig (szőrnövesztés, vedlés) Pavo Podo Lac (vemhes kanca)tápot kap kis mennyiségben, hogy megtámogassuk kicsit ebben a hideg időben. Mellé 2 éve vettem neki egy full nyakas 250 denes téli takarót, mivel olyan rossz minőségű téli szőrt növeszt az utóbbi időben, amin a legapróbb szellő is átfúj. (Nagyon hosszú szálú, viszont ritka.)
Kérdésem az lenne, hogy ti hány fok alatt raknátok rá a helyembe?
Valamint egész nap rajtahagynátok, vagy csak éjjel tennétek fel?
(Tudom legtöbben azt mondanátok, hogy irány az istálló, de kehes, így az kilőve, mert csak a legkritikusabb -30 fokban jobb a fulladozó köhögés.)
Ridegtartott lovat soha nem takarózunk, kivéve ha munka után leizzad, akkor is csak a száradás idejére. A problémád meg etetés okozza, tehát ha csak nem kezdett elhalni a bele és nincs tápanyag felszívási gondja -márpedig ilyen nem nagyon fordul elő- akkor egyzerűen túl rossz ésvagy kevés élelmet kap, de inkább előbbi a valószínű abból következtetve, hogy nyáron sem hízik. És nem ilyen tápos marhaságora kell elverni a pénzt, hanem támogatni mondjuk kukoricával szokás, abban annyi a szénhidrát, hogy pont még vigyázni kell vele, hízlalja és fűti mint atom. A zab mennyiségét és lehet növelni, és az sem mérvadó, hogy előtte 20 évig beérte kevesebbel, ha most már nem éri be. Vagy a rossz minőségű szőr vitaminhiányra utalhat, biotinnal pl elég jól lehet serkenteni a növekedését, a lenmag is hasznos stb.
Másrészt honnan veszed, hogy fázik? Annak ugynis jelei vannak, pl bevonul egy szélvédett sarokba, összebújik a másik lóval stb. ŰAz, hogy a fedőszőrök hosszúak egyálatlán nem jelenti, hogy fáznia kell.
Jó nagy baromságokat írt az előző... Természetesen van olyan, hogy ridegtartott lovat takarózunk, szerintem a ti esetetek pont az, amikor nagyon is kell a takaró. A ló - pláne az idősebb lovak - nagyon sok energiát használnak el fűtésre, így segíthetsz neki a takaróval.
A takaró mindenképp vízhatlan legyen, különben nagyon nagy bajt csinálsz a pacinak! Én elkezdeném takarózni egy vékonyabb, vízhatlan takaróval már most a nagy esők alatt is (legalábbis nálunk elég komoly esők voltak az utóbbi napokban), novembertől mindenképp takarnám márciusig, de annak függvényében, hogy mennyire van hideg, valószínűleg a tél elején és a tavasz elején vékonyabb takaróval.
Nekem tavaly konkrétan minden ridegtartott lovam takaróban volt, bajuk nem lett, de láthatóan jól érezték magukat.
Abrakolás terén annyiban egyetértek az előttem szólóval, hogy felejtsd el a méregdrága lótápokat, jól kell abrakolni - lehet nyugodtan kukoricázni (hozzá kell szoktatni!), kaphat több zabot, árpát, keverj az abrakjához korpát, kis búzacsírát (ezzel figyelj, mert robban tőle, nagyon komoly energiatartalékokat mozgósít a búzacsíra etetése), hideg téli napokon langyos vízzel áztasd az abrakját, hadd melegítse át.
Kaphat nyugodtan lucernát is, csak figyelj, nehogy sok legyen a fehérje, kukoricával, búzacsírával együtt már nagyon ésszel kell adni, nehogy baj legyen.
Még sok, boldog évet a pacidnak! :-)
Köszi a tanácsokat! Kerabolt kap, amiben biotin van ugye nagy koncentrációban. Az állatorvossal (Révy Dénes) már többször ellenőriztettem a fogait, de azokkal minden rendben volt eddig hál istennek. :D Kukoricát/lucernát viszont sajnos állatorvosi utasításra nem kaphat...így maradt a tápolás.
A takaró abszolút víz, és szélálló, de mégis légáteresztő, így nem izzad be alá.
Igazán nem hiszem, hogy rossz gazdája lennék, csak öreg lovam még nekem se volt...
Mellesleg nem könnyíti meg a dolgomat a kis lovacska se, hogy ennyi baja van. :)))
(A legelső kommentelőnek köszönöm a "szép" hangvételű irományt! Nem mindenki hülye, aki valamilyen kérdést tesz fel...csak jelzem, bár mindenki magából indul ki!)
Miért nem javasolja az állatdokid a lucernát, kukoricát? Problémás a fehérjefeldolgozás a pacidnak? Vannak lovak, akik nehezen bírják a túlzott fehérjét, hasmenést kapnak tőle, savós patairhagyulladás kialakulásában is "segít" az arra érzékeny egyedeknél, nálunk is van olyan paci, akit emiatt külön kell etetni a többiektől. De őt a korlátlan legeléstől is óvni kell, annyira érzékeny, meg gesztenyeport kap hasmenés ellen.
Ha nincs ilyen gondja a lónak, én tuti adnék neki kis mennyiséget, mert ezek azok a takarmányok, amelyek komoly energia- és zsírtartalék felhalmozást csinálnak. Persze ha gondot okoz a lónak, akkor el kell felejteni, de ha jól bírja, akkor egy keveset én adnék neki, sokat számít.
Kukoricát mi nem is morzsolva adjuk, hanem csövön száradtan (emiatt törjük kézzel a kukoricájukat) mert abban marad meg leginkább minden vitamin. Imádják egyébként a lovaink "lemorzsolni". :-)
Sajnos pont a savós patairha gyulladásra való hajlama miatt nem kaphat sem kukoricát, sem lucernát. Ráadásul nagyon rossz minőségű szarut állít elő, így ha nem lenne rajta gombapatkó + szilikonbetét, akkor folyamatosan végighasad pártaszélről a patája. Sajnos pont az ilyen hizlalós dolgokat nem tudom neki adni.
De egyébként nagyon jól van, most volt "nyaralni" egy 120 hektáros kis birtokon. 22 éves kora ellenére legyorsulja a csikókat ha elborul az agya (távló volt, nem viseli el, ha nem ő megy elöl). :D
De tényleg...a haskörmérete növekedését már nagyon nehéz előidézni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!