A csődör vagy a kanca lenne-e "jobb" ló kezdőnek? Hány éves kortól 'felnőtt' a ló?
Egyetértek az előzővel.
Egy-két dolgot hozzátennék: ha van melletted egy profi, hozzáértő lovasember, aki segít mindenben, akkor inkább csikót vegyetek, mert egy kezdőnek tényleg nehéz vele boldogulni, de akkor legalább kiskora óta Te vagy vele, Téged szok meg, és könnyebb lesz vele később foglakozni. Ha nincs melletted senki, akkor meg talán jobb volna nem is venni először, hanem apránként megtanulni bánni a lovakkal. Nem szabad tudatlanul belevágni ebbe, mert a ló is érző lény, és nagy tudás, türelem kell hozzá. Ha mégis mindenáron venni akarsz lovat, akkor sem 6-7 éveset ajánlok, hanem inkább 16-17 éves "nyugdíjas" lovat. Ezek már szelídek, megszokták a tapasztalatlan lovasokat, pontosabban nem biztos, hogy megszokták, de sok mindent átéltek már, és hozzászoktak bizonyos dolgokhoz. De ha més lovat venni, akkor legalább oda vigyél magaddal valami tapasztalt és szakértő lovasembert, hogy megnézze ő is a lovat.
Hogy milyen cuccok kellenek? Hát ez függ egy-két dologtól, de ha lovagolni akarsz rajta, elég evidens a nyereg, kantár, a nyereggel együtt a heveder is (sőt, ha most tanulod a lovaglást, nagyon nagy segítség a voltizsheveder). Pokróc nem tudom, minek, szerintem az nem létfontosságú. Ha azt veszem, a sztyeppén élő vadlovaknak sem volt pokrócuk, mégis túlélték a telet.
Kellenek ápolásra alkalmas cuccok, elsősorban vakaró, kefe, patakaparó, szivacs, egy rongy... Az mindenképpen fontos, hogyha pucolod a lovat, a szemeit például ne azzal ápold, amivel a ló többi (főleg a farrészét) testtájékát takarítod. Kell neki eledel, kell alá alom, kell egy vödör, szerintem ezek is elég alapdolgok, amiket az ember józan paraszti ésszel is tud. A futószár sem rossz, meg a kötőfék sem. A nyalósó is elég hasznos dolog.
És egyébként tényleg a herélt lenne a legjobb választás, egy kezdőnek mindenképpen. A mén, vagy csődör lovak elég szilajak tudnak lenni, egyszer egy kancával is megjártam, mikor sárlott, akkor különösen érzékeny, le is estem, teljesen bedilizett a ló. Egy herélt ideális, mert nyugodt, nem idegeskedik.
Na, ha nem tudod, hogy mi az a sárlás, akkor talán még tényleg nincs itt az ideje, hogy lovat vegyél...
A sárlás a kancáknál történik, mikor "tüzelnek". Párzási időszak, peteérés. Ilyenkor intenzív illatot árasztanak, ami vonzza a mén lovakat.
Kezdőnek szakértő segítséggel sem ajánlanék csikót, mert sokkalta nehezebb dolga lesz vele, az meg egyetemes baromság, hogy így megszokja az adott embert. Megvesz egy 8-12 éves lovat, és ugyanúgy két hónap alatt összeszoknak, a ló gyorsan megszokja a változásokat, az új embereket, nyitott az ilyesmire. (lásd: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__lovak__4790877-surgos.. )
Csődör kezdőnek nem való, kanca vagy herélt az ideális választás, inkább 8-12 éves kor közötti egyed, stabil tudással.
Pokróc tipikusan nem kell amúgy a lótartáshoz, esetleg távlovaglásban, nagyobb túrák alkalmával hasznos lehet. Ami viszont kell:
- a ló hátára tökéletesen illeszkedő nyereg (ha minden nélkül teszed fel, átlátsz alatta, 2-3 ujjad befér a mar és a markamra közé, a nyeregpárnák jól, megfelelő helyen fekszenek fel a ló hátára, és a nyereg az utolsó bordacsont előtt véget ér - épp ezért előre nyerget ne vegyél), hozzá megfelelő hosszúságú heveder, kengyelszíj, kengyel, legalább 1 megfelelő nyeregalátét. Opcionálisan vehetsz nyeregemelőt, vagy a súlyt jobban eloszlató zselét még. Nyárra a rovarok miatt egy megfelelő méretű fülvédő, vagy ha kell, légymaszk szükséges lehet. A bőr cuccokhoz szükséges bőrápoló, és nyeregszappan.
- megfelelő méretű (pony, cob, full) kantár, hozzá szár és megfelelő méretű zabla (alapesetben csikó vagy olív)
- megfelelő méretű kötőfék, vezetőszárral, szükség esetén borjúkötél
- szükség esetén segédszárak (martingál, gumikarikás kikötő, veiroter, stb... De csak ami tényleg kell).
- futószár, futószárazó ostor, opcionálisan futószárazó heveder és kapicán. Ha csikót akarsz, akkor ez viszont nem csak lehetőség, hanem kell.
- igény esetén (terephez, ugráshoz): megfelelő méretű ínvédő, bokavédő
- alapvető ápolóeszközök: patakaparó, vakaró, szőrkefe, gyökérkefe, tajtékvonó, 3-4 szivacs, rongy, patazsír. Opcionálisan sörényfésű (jobb gyökér-, vagy szőrkefével áthúzni a sörényét, úgy nem téped ki a felét), stb...
- alapvető "házipatika": fásli, hámosító kenőcs, fertőtlenítő, 2-3 tekercs géz, 2-3 tekercs széles, a fáslinál rugalmasabb pólya, 10×10-es mull lapok, vatta, olló, lázmérő, kés, tiszta szivacs és rongy, esetlegesen csipesz, fecskendő. Jól jöhet a hűtő-, fűtőzselé is.
- legyenek meg a saját cuccaid is, cipő, nadrág, kobak, kesztyű, pálca, igény esetén sarkantyú, gerincvédő, stb.
- ha nyírod a lovad télire, akkor kell rá lótakaró, másképp szükségtelen. Szállításhoz vehetsz kamáslit, de ha nem szállítod túl gyakran, értelmetlen, elég a laza, rugalmas fásli, alátéttel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!