Lovarda működtetése?
A lovas szolgáltató tevékenység folytatásának feltételei
Vonatkozó jogszabályok:
2009. évi LXXVI. törvény, 2005. évi CLXIV. törvény, valamint a lovas szolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelet előírásai.
A tevékenység gyakorlásának feltételei.
2a) A bejelentés
A lovas szolgáltató tevékenység megkezdése és gyakorlása nincs engedélyhez kötve, ám a szolgáltató azonban köteles az erre irányuló szándékát a kereskedelmi hatóságnak (Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal – 1024 Budapest, Margit krt. 85.) bejelenteni, amely ellenőrzi a következő tárgyi és személyi feltételek meglétét:
- a lovak számára kialakított istálló belmagassága legalább 2,5 méter magas, az egyes boxok alapterülete pedig legalább 9 m2 legyen, amelynek rövidebb fala nem lehet kevesebb 2,5 méternél. Ehhez csatlakozzék egy legalább 150 m2 alapterületű pihentető karám.
vagy:
- a lovak félnomád tartása esetén legyen a lovak számára lovanként legalább 1000 m2 alapterületű legelő, rajta legalább három oldalról borított, min 2,5 méter magas, lovanként 8 m2 alapterületű szárnyék.
Állásos tartás nem engedélyezett.
- a szolgáltatónak legalább 5 db, egyenként legalább 4 éve kiváltott lóútlevéllel rendelkező lóval kell rendelkeznie)
- a telephely rendelkezzék rögzített korláttal körülvett, egyenletes talajú, legalább 800 m2 alapterületű lovas pályával,
- a telephely rendelkezzék a vendégek részére szolgáló öltözővel, valamint a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletben előírt számú fűthető előtérből nyíló, min 0,90 x 1,20 m-es, fűthető, önálló szellőzésű stb. WC- és mosdóhelyiséggel (külön női, férfi)
- lovasterápia szolgáltatás esetén rendelkezzék legalább egy mozgássérült klotyóval, és foglalkoztasson egy, a rehabilitált betegek fogyatékossága típusának megfelelő gyógypedagógust (terapeutát)
- minden egyes lónak saját nyereg és egyéb szerszámzat
- ha a vendég lóra is ül, akkor kell legalább egy személy, a csapatba, aki rendelkezik lovas-túravezető szakképesítéssel, lovas sportágban szerzett középfokú sportedzői képesítéssel, lovas sportágban szerzett felsőfokú szakedzői vagy okleveles szakedzői képesítéssel,
lovas-kultúra oktató felsőfokú szakirányú továbbképzést igazoló képesítéssel, vagy lovas sportágban nemzetközi sportszövetség által akkreditált edzőképzésben szerzett végzettséggel
Ha ezen feltétek bármelyike nem teljesül, a szolgáltatót tevékenység folytatásától a hatóság eltiltja.
Szé, szép a jogszabály, amit az utolsó válaszoló leírt, de ha ezeknek csak a felét betartatnák, nagyítóval kéne keresni a lovardákat Magyarországon, mert nem sok lenne, az tuti. Ezeket a szabályokat megalkották, de gyakorlatilag senki sem tartja be (tulajdonképpen még én sem, mert pl. a három lovamnak két nyerge van).
Elvileg lovardát bárki csinálhat, bértartani is lehet, főleg, ha még hivatalosan is csinálod, tehát számlát adsz, adózol stb. , a lovagoltatáshoz kell csak minimum oktatói végzettség, sajnos még ezt sem veszik elég komolyan, pedig ez tényleg fontos lenne.
Arra is van szabály, hogy pl. állásban tilos lovat tartani, én ezzel sem értek egyet teljesen, ugyanis van nekem ismerősöm, aki három lovat tart, állásban, otthon, de csak éjjel, mert napközben kinn vannak karámban. Naponta lovagolja őket, gyönyörű, ápolt, jól tartott lovai vannak. És ismerek olyat is, akinél ugyan bokszban van a ló, de szeretne az a ló helyet cserélni a másik ismerősöm állásban tartott, agyonszeretgetett lovaival....
Légy nyugodt: betartatják:
Na persze egy darabig lehet sunyin lapítani, de előbb-utóbb lesz egy rossz szomszéd vagy egy sértődött ügyfél vagy egy önjelölt állatvédő, aki feljelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!