Hogyan kell a lovat vágtában hajtani?
sziasztok !
Most kezdtem el a vágtázni és nem igazán értem hogy hogyan kell hajtani a lovat . És nagyon meg köszönném ha valaki elmagyarázná nekem . nem tudom hogy ha ülve vagyunk vágtánál hogy úgy hogy kell hajtani meg amikor kikönnyítünk akkor hogyan hajtsam ....
Válaszotokat előre is köszönöm
Miért nem kérsz segítséget az oktatótól? Sokkal könnyebben tud neked élőben segíteni, mint mi látatlanban.
Na de mindegy, először is ahhoz, hogy vágtában tudd a lovat irányítani biztos ülés kell és kellő egyensúly. Enélkül csak kalimpálni tudsz meg rugdosni szerencsétlen lovat.
Egyébként arra vagy kíváncsi, hogy hogy kell beugratni vágtába, vagy arra, hogy hogyan irányítod? Mindegy, leírom mindkettőt aztán majd kiválogatod ami érdekel. Úgy tudod elindítani vágtába, hogy leülsz tanügetésbe, térddel szorítasz. A külső lábad a heveder mögött van, a belső lábaddal pedig az előrehajtó segítséget adod (kb hevedernél ugye..). A belső szárat picit húzod.
Na most ugye amikor beugrik a ló vágtába, vágtázni kétféleképpen tudsz, vagy végig ülsz a nyeregben, vagy kikönnyítesz. Ha nem megy a tanvágta, pattogsz a nyeregben és nem tudsz benne maradni, akkor inkább könnyíts ki, mert a ló hátának nem használ, ha pattogsz. Mindkét esetben a legfontosabb szerepe a derekadnak illetve a kezednek van. Akár ülsz a nyeregben, akár kikönnyítesz, a derekad mindig követi a ló mozgását (először nem könnyű, de kis gyakorlással automatikusan menni fog), ezzel tartod iramban és ezzel szabályozod a vágta gyorsaságát. A kezeddel is ugyanígy működik a dolog, folyamatosan hintázik a ló nyaka fölött, a ló mozgását követve. Fontos, hogy ebben legyen egy ritmus, szóval ha a ló szépen vágtázik alattad, akkor tulajdonképpen semmit nem kell csinálnod. Idővel megtanulod érezni a lovat,a ritmusát, és már nem kell rá annyira odafigyelned. Ezen kívül még esetleg a fordulást tudom elmondani, de azt már lépésben és ügetésben is használtad. Belső szárat finoman húzod, vállal fordulsz picit a kívánt irányba. (A ló ezt is érzékeli, mert a súlypontod áthelyeződik.)
Fordulatnál mondjuk a külső szár megtart, különben ha csak a belső szár húz, akkor a ló a vállára esik, vagy ha nem tudja, most mi van, akkor oldaljárást, tolódást csinál. Ezen kívül a belső láb szintén fordít, a külső megtartja a farát.
A vágta beugratásnál először is leülsz, akár lépésből, álljból, vagy ügetésből (esetleg hátralépésből) ugratod. Eztán félfelvétellel jelzel a lónak, hogy feladat jön, ez általánosságban minden előtt elvégzendő. Hátrahozod kicsit a vállaid (sokan a vágta tanulásánál, a beugratáshoz előredőlnek, ezt nem szabad), enyhe belső állítást kérsz a lótól (belső szemboltot látnod kell), külső láb heveder mögé kerül, belső láb a heveder helyén zár, a külső szár megtart, minimálisan jobban terhelheted a belső oldalt, a belső enyhén engedő, a beugratás pillanatában megtol a derék. Eztán folyamatosan követed a ló mozgását, tolod előre csípővel, először célszerű az idomítóülést elsajátítani, az nem lehetőség, hogy ha nem megy, majd kikönnyítesz, mert akkor soha nem tanulod meg, mert mindig kikönnyítesz, ugye... A lábad folyamatosan hajtja előre, a lábszár stabil, nem mozdulhat el, a vállak még mindig hátul vannak, szinte azt érezheted, hogy hátradőlsz. A kéz rugalmas és puha, a szármértéket tekintve a keret vágtánál a legszűkebb, lépésben a legtágabb. A felvételhez meghúzod a derekad, ha eddig kikönnyítettél, előtte leülsz, beleterhelsz a hátába, a szár kitart (de nem húz!), a lábszár (angol stílus esetén) nem csúszhat előre, és amint a ló megcsinálta az átmenetet, zár is a csizma, hogy ütemesen haladjon tovább, ne törjön ketté a mozgása, mint, ahogyan megállításnál is oda kell zárjon a csizma, hogy a ló négy lábra terhelően, zártan álljon meg.
Lovat csak ülve( tanügetésbe) lehet fel venni vágtába.
1.Nem hajszolod bele.
2.Érdemesebb sarokba felvenni, ha nem vagy haladó, mert ott nem megy farson.
3.Nos leülsz tanügetésbe.A belső oldalon a lábadat előre tolod a hevederhez, míg a másikat hátrébb egy kicsit.
4.Miután elkezdett vágtázni, nézd le nem megy-e farson(külső lábon vágtázik)
5.Ne rohanjon,de ne is lassuljon le rögtön.
6.Válasz ki magadnak egy neked tetsző tempót.A szárral tudod kompenzálni, de sose ne legyen túl laza(mert fog rohanni) és sose legyen túl erős(mert akkor lassulni fog). Legyen feszes, amivel fogod érezni a feje mozgását.
A 3. válaszolót sürgősen felejtsd el, olyan nincs, hogy könnyűügtésben leülés pillanatában elkezded addig rúgni, míg szerencsétlen bele nem menekül a vágtába, azzal csak elrontod a lovat... Az az ilyen igazi láttam már képeslapon lovat virtus, rúgjad' aztán majd megy az, utána meg szárral megrángatod, majdcsak megáll valahol... Arról nem is beszélve, hogy a segítségek nem léteznek külön-külön, amit ő írt, magában a csizmasegítséget, azzal kitörölheted. Abban igaza van, hogy az előrehajtó csizmasegítségek túlsúlya a kívánatos a lovaglás alatt.
Tényleg érdemes először sarokban ugratni, mert nagyobb eséllyel ugrik jó lábra, idővel olyan szinten fogsz állni, hogy akárhol neked tetsző lábra tudod ugratni a lovat, ha a ló is elég képzett ehhez persze.
Egyébként kihagytam, a jól idomított ló nem elrohan, ha laza a szár, hanem épp, hogy akkor lassul, mert megszűnik a támaszkodás. Vágtában is érvényes, hogy pár dekát érez a lovas a kezében, semmiképpen sem kilókat.
A szár végig feszes, azaz nem löttyenhet meg, az összeköttetés a ló szája és a lovas keze között folyamatos, de rugalmas és puha egyúttal, a lónak már az egyszerű kitartó kézre is reagálnia kell, tehát folyamatosan megtartó se lehet az a szár...
Nagyon szépen köszönöm a válaszotokat !
És majd következő alkalommal mikor megyek lovagolni alkalmazni is fogom .
Nagyon köszönöm !!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!