Melyik lofajta a legeredmenyesebb a military versenyzesben? Honnan tudom hogy egy lo alkalmas erre a sportagra?
Én versenyeztem egyszer egy gidránnal és utána hosszabb ideig egy kisbérivel.
Kitartó legyen, pörgős, erős, jó ugróképessége legyen, és bátor.
Elég kemény versenyág. Ott az első baleset az előfordulhat hogy az utolsó is. A lónak és a lovasnak tökéletes összhangban kell lennie, hisz amíg a díjugratásnál levered a rudat, itt ez fix. Átesik rajta a ló mert mondjuk figyelmetlen, az nem lehet.
Én nagyon tisztelem a militarysokat, hiszen nagyon jó a lovas tudásuk, meg hát Dallos Gyula is az volt régen :)
De az is biztos hogy őrültek! :D
Militaryra hagyományosan az arab telivért viszik magasabb szinten, de igazság szerint a shagya arab ma már lazán elpüföli, mert magasabb, tömegesebb, jóagyú, gyors paci, szépen ugrik, stb.
A military, mint a neve is mutatja, hadászatból fejlődött ki versenyággá, így a tradicionális magyar fajták remekül teljesítenek rajta, melyeket elsősorban hadászati célokra tenyésztettek - tudni kell, hogy pl. a német, vagy holland lovakat messze nem ilyenre találták ki, azok szinte szó szerint pusztultak meg a hosszabb távú versenyen, amin a magyar lovak lazán végigmentek, ezért rövidítették meg pl. a terep távot azóta lényegesen (nem, nem azért, mert nem lehet belátni, és a nézőknek rossz - az a néző így se látja be az egész pályát, szóval...).
Olyan lóra van szükség, amely fordulékony, robbanékony, jól ugrik, viszonylag szép mozgása van, nem ijedős (bár ez fejleszthető), állóképes és gyors, van szív-, és tüdőkapacitása. Tehát kell: jó idegrendszer, állóképesség, jó kondíció és hatalmas teherbírás (terep méri a fizikai állóképességet, ugróképességet, robbanékonyságot és gyorsaságot), jó ugróképesség (terep és ugró), képzett ló (a díjlovaglás méri az idomítotságot, kncentráltságot, fegyelmet) és lovas páros.
Kisebb szinten remek választás a telivér, mert az megy, mint az őrült ha kell, rövidtávon nincs az az isten, ami kifárasztja, viszont hosszabb távon nem szerencsés választás. Jó döntés lehet a kisbéri és a gidrán, esetleg a furioso is. A ma divatos sportlovaknál max ha baromi nagy mázlid van...
Mondjuk az európai sportló (magyar, német, dán), nem fajta, hanem használati típus, elsősorban ugrásra szelektálva, általában nem elég állóképesek, de találni köztük jót. Különben a német sportló ugyanaz, mint a magyar, genotípusosan, a fenotípusos érték az utódban általában nem jelenik meg, mert csak egy speciális génkombináció ad kiemelkedő teljesítményt, mivel ez az örökítésnél osztódik, olyan mén kell mellé, ami pont megfelelően egészíti ezt ki. Ha behozol egy német sportlovat, és az itthon fedez, egyből feladja fajtáját az utódaiban, mind magyar sportlovak lesznek, de adhat hannoverit, holsteinit, selle francaist, dán, holland, stb. sportlovat, és lehetne még sorolni: azért, mert nem egy zárt méneskönyvű fajtáról van szó, egyedet és teljesítményt néz, amelyik jó, azt tenyészti, de a fentebbiek miatt nem mindig van jó eredménye is, hatalmas a szórás: lehetnek gyenge lovaknak is Nagydíjas utódai, stb. Lutri.
A magyar fajták remekül szerepelnek ezeken, kiemelten a shagya (Bábolnai arab félvér) ló, azokkal nagyon nem lehet melléfogni, de mindenképp egyedet kell nézni, és nagyon fontos, hogy ki a lovasa, hogyan edzi a lovat, mit eszik a ló, és így tovább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!