Lovamnak kemény a szája, menős, türelmetlen, ijedős az új helyen. Mit lehet csinálni vele? (Több lent)
Szerintem ha nem sürgős ne indulj a versenyen még ilyen. Had szokja még a helyet. De mennyi ideje van ott?
Mielőtt felülnél rá futószárazd le attól talán kicsit megnyugszik.
Mondjuk Parellizni csak úgy pont ne Parellizz, csak ha van melletted egy ténylegesen is hozzáértő instruktor, mert akárki akármit mond, ezt is el lehet amúgy rontani, és utána meg állsz ott, hogy na, ez ciki...
Különben ezeket a dolgokat mezei idomítással kell orvosolni, és az lesz a leghatásosabb is, amúgy.
Különben azért megy, mert túl erősen fogod, a gyorsaság, elrohanás a feladat alól való kitérés, amíg ezt szárral próbálod orvosolni, nem lesz jobb, csak érzéketlenedni fog a szársegítségekre. Mielőtt jön valaki a "hülye vagy bammeg" felkiáltással, meg hogy "előbb próbáld ki", ügetőm van, pályáról jött, minden jármódban (!) tiszta lábsorrendű, lendületes középtempója van, aminél akkor van több vagy kevesebb, ha én kérem.
Nos, tehát, először is függetlenítsd a kezed. Mind a kéz, mind a lábsegítségek nagyon finoman, leheletnyit húznak vagy nyomnak, és folyamatosan, fokozatosan erősödnek, amíg a ló nem reagál. Egy idő után a ló is érzékenyül, mert rájön, hogy ha erre a finomra enged, akkor nem lesz durvább. Ehhez a felismeréshez az kell, hogy amint ő enged, te is így tegyél (ne a fülére dobd a szárat, de érezze, hogy te is engedsz; ez az ő jutalma). Így fokozatosan egyre jobban megbízik a szársegítségekben.
Ha rohan, elsődlegesen testsúllyal próbáld kontrollálni, illetve csinálj sok átmenetet és kézváltást az elején.
A másik, tudnod kell, mikor van szó ijedségről, és mikor hisztiről, ezt nekem is elég durván tanította meg a pacim. Van a lovardában egy kutya, és az néha ugye rákezd, na, olyankor a ló meg majdnem kiugrott alólam... Én meg elkönyveltem, hogy fél tőle.
Tovább gondolva a kérdést, a fenéket fél tőle, hallja már egy éve, minden nap, előző gazdájánál szó szerint együtt élt két kutyával...! Mikor rápróbált az első ijedezésre, engem is sikerült meglepnie, kicsit megijesztenie, nyilván kicsit felkaptam a szárat, belehúztam a szájába, adtam egy pánikreakciót úgymond, amit ő úgy fordított le, hogy egyrészt mivel ettől én is félek, ő is félhet, másrészt nyugodtan szívózhat velem, és ugrabugrálhat, mert nem én vagyok a helyzet ura.
Ezen felismerés után következő alkalommal pont, hogy szárat adtam neki, és amint megállt, megsimogattam a nyakát. Ezt kétszer eljátszottuk, a harmadiknál meg bele is rúgtam mellé, hogy menjen csak előre, engem nem érdekel, mit művel a kutya a maga portáján, de én most dolgozom. Láss csodát, azóta soha semmi baja a kutyával... Hasonló a helyzet fedelessel, egy ponton kicsit meg van nyomva a fala (megrúgta egy ló), nem látványos amúgy, de napközben a fény kicsit máshogy tör meg rajta. Na most télen folyamatosan rodeózott velem, egyszer kellett neki megmondani, hogy most gondolja át a dolgot, és rám figyeljen.
Ez amúgy hosszú folyamat lesz, amikor másik helyre viszem, előbb mindig kicsit megfutózom, mert tudom, hogy felszívja magát egy kicsit, és elkapja a harci láz (látom rajta, hogy rákészül, hogy esetleg neki majd futnia kell, mint anno), aztán ha lenyugodott, felülök. Új helyen max 2 napig megy ez, ha már egy hete ott van, nem fogadok el tőle ilyen hisztiket.
Gondolj bele, pl. fogatversenyen volt olyan, hogy beültettek a pálya mentén egy csapatot szalonnát sütni, vagy egy komplett zenekart, ami pont akkor kezdett rá, mikor a fogat elhaladt mellettük. Ezek mind olyan dolgok, amikre a lovak nem voltak felkészítve vagy hozzászoktatva - egyszerűen az idomítottság foka döntötte el, hogy ahány ló, annyifele megy a ménes, vagy rendezetten haladnak tovább, mert a hajtó ezt kéri. Nyereg alatt is hasonló a kérdés.
Sokat kéne vele tehát idomítani, kialakítani a bizalmat, érzékenyíteni az oldalát és a száját. Nem lesz vele semmi baj szerintem, ha nem megy, akkor keress egy jó díjlovas edzőt, egy-két hónap alatt kipofozzátok azt a pacit ;)
Ha folyton kint van, azzal meg főleg semmi baj, sőt, az az igazi, mert akkor általában nincs igazán tele, kellemesen lemozogja magát, amennyire igénye van, sokkal kevesebb szó szerinti bemelegítés kell. Nyugodtan felülhetsz első nap is már, egy kis futószár nem árthat, amíg a ló nincs megfelelő idomítottsági szinten, biztonsági megfontolásból esetleg utána is lehet persze.
Nyilván ezek nehéz dolgok, mert sokszor nem egy összetevő áll a dolog mögött, és látatlanban megmondani az abszolút tutit nehéz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!