Mik a lovak igényei így nagy vonalakban?
Mozgásigény, helyigény, táplálék mennyisége...
A viszonylag fiatal lovaknak (6-12 évesig)
Egésznapos lépkedés.
Minnél nagyobb, hektáros léptékben mérve.
Minőségfüggő...
Így nagyvonalakban:P
Mozgásigény: lehetőleg egész napos karámozás egész évben, kivéve szélsőségesen rossz idő esetén. A karám mérete akkora legyen, hogy tudjon benne szaladgálni is, és ne csak pár lépést. Bár erre nincs szabvány, énszerintem a minimális karámméret kb. 1000 négyzetméter.
Társaság: legyen együtt más lovakkal, lehetőleg egy karámban. Verekedős lónak is kell társaság, az ilyet lehet külön karámba tenni, de akkor is legyen a közelben másik ló - másik karámban.
Helyigény: ezen kívül akkora box, amekkorában kényelmesen meg tud fordulni. A boxban - ítéletidő kivételével - csak éjszaka legyen a ló. A box legyen tiszta, jól szellőző, nem túl sötét, nem huzatos.
Táplálék: függ a testmérettől, fizikai aktivitás mértékétől stb. Mondjuk egy átlagos termetű, heti 6 nap dolgozó sportlónak napi 3x1 fángli abrak, és mindig legyen előtte széna. Vize is mindig legyen, kivéve a munka után fél órán át.
Az MLSZ álláspontja szerint a legelőnek kell fél-egy hektár közt lennie (/ló), nem a karámnak... Napközben jó, ha legelőn vannak, több lóval, mert szociális igényeik vannak (!), nagy területen felállítanak egy rangsort, aztán békesség van, kisebb területen összerúghatnak akkor is, ha a hierarchia már stabil.
A ló a testtömegéhez viszonyítottan a legnagyobb mozgásigényű állatok közé tartozik, minden nap biztosítani kell számára a mozgást. Ha nyereg alatt dolgozik, akkor el kell lazítani, hogy a hátát feladja, addig a lovas pattog a hátán, és évek alatt bár, de szinte biztosan súlyos hátfájdalmakat okoz - a lónak igénye van az egészséges életre: fizikailag és lelkileg egyaránt! Tehát pl. rávaló legyen a nyereg, kantár, ne verd meg, csak, mert megteheted, illetőleg tudd, hogy a lovas ember felelősséget vállal a rábízott állatért, és ez a ló életútjának végére is vonatkozik - a lovas embernek mindig a ló érdekeit kell, hogy nézze.
6-8 hetente körmölni kell őket, hogy patájuk egészséges legyen, patkolni csak indokolt esetben; évente kötelező oltani.
100 Testtömegkilónként 0,5-1 kg abrakot/szemes takarmányt kívánnak (roppantva, törve szokás adni a könnyebb emészthetőség kedvéért), 3-5 alkalommal adagolva (ha egyben adod, gyomorfalrepedésben elpusztulhat), de ez a mennyiség attól függ, mennyi és milyen munkát végez. Legalább 5 kg széna (legelőn lelegeli), és kb. 1 kg szalma/ló/nap egy átlagos mértékben dolgozó ló esetében az adag, mindig tiszta, friss víz (40-70 liter/nap/ló), ezen kívül lehet nekik betenni nyalósót.
A forrázott lenmag jót tesz a beleiknek, síkosítja, így hozzájárulhat a kólika megelőzéséhez (főleg a bélsálpangás miatt kialakulót előzi meg).
Tehát összefoglalva:
- étel
- víz
- mozgás (egészséges átmozgatás, ellazítás, nem lófárasztás)
- társas kapcsolatok
- fizikai és mentális egészség
Köszönöm szépen a válaszokat!
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!