Különböző edzők - különböző szabályok?
Minden edzőnek megvan a maga stílusa, aláírom. De hogy a lovaglás szabályai megváltoznának, arról nem tudok. Ez tapasztalaton múlik? Ki hogy tanítja a támaszkodást, a csizmasegítségeket, a szársegítségeket - de miért különbözik amit mondanak?
Pl hallottam már olyat, amit itt is sokszor olvasok, hogy támaszkodást a lónál "belehajtással" lehet elérni, magyarul hagyni, had találja meg a szárat, a másik bevett módszer, amivel találkoztam is nem egy istállóban, hogy a szár pici "riszálásával" segítünk rá a támaszkodásra. Mindkét módszer jó, csak ki melyiket használja?
Az alapok azért általában ugyanazok. A támaszkodáshoz kell élénk előrelovaglás (ahogy te írtad: "belehajtás") is, és a szárral való folyamatos játék, a szájzug átmozgatása is. Általában minden edző ugyanarról beszél, csak mást emel ki, mást domborít ki. Van, amire rigolyásabb, van, amit jobban elnéz. De az alapok mindenkinél ugyanazok. (Leszámítva a szélsőséges kivételeket, akiket én viszont nem sorolok az edzők közé. A kiviszem-a-kezdőt-terepre-ha-túléli-jó-ha-nem-akkor-meg-így-járt típusú emberkék lehet, hogy az alapokat is máshogy, vagy éppenséggel sehogy sem tanítják, de ilyenhez meg nem kell menni.)
A hozzáértő, komoly edzők, oktatók között számottevő különbségek szerintem nincsenek, legfeljebb az ember és ember közötti különbségek: ki hogy magyaráz, ki melyik oldalról közelíti meg a dolgokat, stb.
A támaszkodás egyik célja, hogy a ló hátulját aktivizáljuk, hiszen a hátsó lábai sokkal erősebbek, nagyobb teherbírásúak, ha az ember a ló mellsőit terheli meg, azok hamar tönkremennek. Én a bemelegítés során állításokat, hajlításokat kérek tőle, és hozzáhajtom persze a szárhoz.
A támaszkodásnál a nyaktartás nem cél, hanem következmény.
Amúgy van, ahol csak az a különbség, hogy ki mit emel ki, meg van, aki nem ért hozzá, de úgy tesz, mintha ez nem így lenne...
Igen, pl., akik első naptól viszik terepre a lovasokat, és majd a ló megtanítja mindenre, ha nem, az se baj, vagy aki szügyön rúgja a lovat, miközben azon kezdő ül, és vállat von, hogy a ló még nincs teljesen belovagolva, ezért néha fegyelmeznie kell (?!), esetleg csak osztályban lovagoltat, és az sem izgatja, ha az első lovason kívül senki se csinál semmit, csak a lovak mennek egymás után, tesz rá, hogy a többi előre dől, felhúzza a sarkát, pattog, akármi...
Nekem a támaszkodást félfelvétellel tanították. Félfelvételnél nem csinálsz egyebet mint zárod a csizmát, meghúzod a derekad és szárral kitartasz egy pillanatra. Ezt többször és talán egy kicsit nagyobb hangsúlyt fektetve a szárra és a csizmára -> a ló szépen le fog jönni. Amikor nekem ez már jól ment, a feladatom az volt h a lehető legkevesebb szár segítséggel érjem el ugyanezt.
Vagyis kell az előre hajtás és valamilyen szinten a szár felvevő funkciója is.
Ami tény az tény, Minden edző máshogy oktat. Mint ahogy az iskolákban is, van tanár aki csak elmagyarázza órán aztán otthon tanuld meg a könyvből, van aki vázlatot írat és azt tanuld meg, van aki lediktál 3 oldalt és azt kéri számon stb... Nem szabad elfelejteni h az edző is pedagógus. Legjobb esetben úgy oktatja a tanítványát hogy az a diáknak a legjobban használható legyen. Értem ez alatt h egy 6 éves kisgyerek fejére nyilván nem fog egy egész lovas könyvnyi száraz elméletet rázúdítani, hiszen a gyerek nem értené, unná is és a kedve is elmenne a lovaglásról. 15-16 éveseket már lehet "fárasztani" száraz elméleti résszel, mert megérti és jó esetben érdeklik is őket.
Támaszkodásnál meg az van, h egy kicsit ügyesebb, tapasztaltabb lovasnak lehet mondani h oké akkor hajtsad bele a lovat, viszont egy kevésbé ügyesebb lovas nem tudna mit kezdeni csak az előre hajtással, ezért kell inkább a szár használatra rávezetni. Amint viszont egyre ügyesebb és ügyesebb lesz úgy lehet szépen lassan elhagyni a szárak túlzott használatát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!