Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Támaszkodás? Segítség!

Támaszkodás? Segítség!

Figyelt kérdés

Az edzőm nem szokott sokat mondani nekem, csak annyit, hogy tartsam a külső szárat, mozdítsam meg a belső szárat, nagyjából ennyi. Valamikor sikerül, hogy támaszkodik, de az a baj, hogy én sem tudom, mit csinálok igazából. Ez függ a ló hangulatától? Mit tudtok javasolni, hogy szűk óra alatt letegye a fejét? Milyen gyakorlatokat? Gondolom sok hajlítás...

Segítségeket előre köszönöm!



2013. ápr. 7. 16:47
 1/7 anonim ***** válasza:
Részben jó amit az edződ mond, de mellette még ütemesség, hajlítások, átmenetek és amit felkínál a ló annál kicsivel többet kérj tőle, lovagold kézbe.
2013. ápr. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A kiképzési skálán kéne végigmenni minden alkalommal.

A lovat először is el kell lazítani amúgy, hogy szép elengedetten menjen: hogy feladja és lengesse a hátát, a fülei oldalra pipázzanak, ne feszesen előre, a farkát könnyeden hordozza maga után, ne feszesen, vagy esetleg zászlósan felcsapva; ekkor az orra előre-lefele megy, magától lép szinte a zablához. A támaszkodást ellenőrizheted is - ha szárat adsz neki, nem elrohan, hanem (ha nem adsz mellé előrehajtó segítséget) lassulni kezd, akár meg is áll, az orra pedig előre-lefele indul, keresve a támaszkodást.

Mindehhez persze az is jó lenne, ha a ló nem az elején lenne közben - tehát a súly nagyobbik részét a hátsó lábak viszik, hiszen azok sokkal erőteljesebbek. Ezt abból láthatod, hogy a ló ütemesen megy, a hátsó lábak minimum az elülsők patanyomába lépnek, vagy még az elé is akár. Így a ló tud kereken menni a nélkül, hogy orra buknátok az első botlásnál (és pont ezért, nem kell lekötni a fejét a szügyéig, ha esetleg egyszer ilyen "tippet" kapnál - a támaszkodást el lehet érni a nélkül is, az különben sem támaszkodás [bizalom a lovas kezében], hanem egyszerű kényszer).


A kiképzési skála fokai:

[link]

2013. ápr. 7. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

csizmaval hajtsd lenduletesen elore majd a szarakkal tartsd meg elol. ennek a feladatnak nem az a lenyege hogy a lo lerakja a fejet, hanem hogy aktivizálja a hatso labait szoval a cel az nem a lo fejenek a szarakkal valo behuzasa hanem a hatso labak nagyobb hasznalatba vetele.

nekem se magyarazta nagyon tul az edzom anno.:-) internetes oldalakon tanultam meg igazan mit es hogyan es miert.

2013. ápr. 7. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Második vagyok. A ló feje eleve nem lehet lent. Az orrvonala merőleges a talajra.

Ha a ló a szügyét nyalja, akkor szár mögött megy, és próbál kitérni a szár hatása alól. Esetleg lehet az is, hogy beledől a lovas kezébe, vele "vitetve" a fejét, ettől a lovasnak lesznek vállpanaszai rövidtávon.

A támaszkodás akkor jó, ha a kapcsolat a ló fejével folyamatos, rugalmas és puha, a ló a szárakat pár dekával folyamatosan fogja, és nem fél a zablához lépni, mindemellett kellemesen elengedett, lengeti a hátát, a fara pedig aktív, és súlyának közel 75%-át ott tartja.

2013. ápr. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Igen, nem szó szerint gondoltam, hogy letegye a fejét, csak nem akartam annyi szóismétlést. :) És hogyan aktivizáljam a hátsó lábait? Elöl tartom, közben hajtom, ennyi?
2013. ápr. 7. 19:28
 6/7 anonim ***** válasza:

A kéz megtart, és aktívan hozzáhajtó csizmasegítség. A mozgások mindig hátulról indulnak meg,mert a hátsó lábak képesek nagy tolóerőt kifejteni, így a csizmasegítségek is oda hatnak.

Esetleg érdemes áttanulmányozni a Fiatal hátasló alapkiképzése, a Jól képzett ló, vagy a Jól képzett lovas könyvek valamelyikét. :)

2013. ápr. 7. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Amit az edződ mond, az pedig a félfelvétel. Sok sok ilyen kell az én fejfelvágós, rohanós lovamat totál lenyugtatja, ha folyamat játszom a zablával.

Mondjuk ezeket a dolgokat tőle is megkérdezhetnéd, vagy megkérhetnéd, hogy legyen közlékenyebb. Nekem volt egy olyan edzőm, akivel úgy kezdődött a lovaglás, hogy még nyergelés előtt átbeszéltük a segítségeket, mi mire való, majd a gyakorlatban is alkalmaztuk. Visszakérdezett, és ha valami nem volt tiszta, akkor elmondta újból.

Ez dolga lenne egy edzőnek, ha már súlyos ezreseket fizetek azért, hogy fejlessze a lovastudásom.

2013. ápr. 7. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!