Hogyan kell segédszárral lovagolni?
Ha nem tudod, hogy kell használni inkább ne tedd.
Többet tudsz vele ártani mint használni. De ha van edződ miért nem kérdezed meg tőle? :D
Bocsi, de még egy komment következik:
Csak mert az edződnek úgy jobban tetszett, nem kell szétcseszni egy egészséges lovat. Az enyémnek is jobban tetszik, egyszer lovagolta úgy a lovamat, mert magától képtelen támaszkodásra segíteni. Ez a hamis keret többet árt mint használ. Használatára nem itt fogsz rájönni, hanem szakkönyvekből, interneten tipikusan ezzel foglalkozó oldalakról. Úgyhogy csak azért nem fogom leírni, hogyan kell használni, mert jót akarok a lovadnak. Egyébként használatával ha nem értesz hozzá, többet ártasz mint használsz. Számomra undorítóak azok az emberek akik segédszárral lovagolják a lovukat csak mert úgy tetszik nekik. És igen a saját edzőmtől is ebből a szempontból elhányom magam.
Bizom az edzomben mert egy jo lovas, es en is tudok lovagolni. Meg egy olyan lovam se volt amihez kellett volna segedszar, ezert irtam ki a kerdest. Edzom mondta h probaljam ki ra mert neki ugy tetszett, de a sajat lovait nem azzal szokta lovagolni, csak akkor rakja fol ha kell. Enyemen is ult mar nelkule. Nem azt kerdeztem hogy tanacsoljatok-re hogy hasznaljam, hanem hogy valaki hatha tomoren le tudja irni a hasznalatat. De majd akkor elolvasok 200 ezzel foglalkozo oldalt, nagyon jo lesz. Vagy fizetek 4000 forintot a dijlovas edzomnek h tartson egy edzest ugy. Ha nem fog tetszeni ugy a lo nem fogom ra hasznalni, ha igen akkor is csak addig amig ki tudom vele javitani a hibait. Csak anelkul hogy pontosan ismernem a hasznalatat es hogy melyik hibajat fogja kijavitani nem fogom rarakni, nem az a celom hogy egy behuzkodott feju feszes lovon lovagoljak. Egyebkent egy fiatal masik emer altal szarul belolvagolt lorol beszelunk, amit megkertek hogy lovagoljak.
Valletta: az elso valaszod felig volt hasznos a masik egyaltalan nem. A ket kerdes kozul egyre valaszoltal.
Tehát most ton képp arra vársz, hogy azt a "200 oldalt", amiben mondjuk van 60 oldalnyi lényeg, mi írjuk le 2 sorban, mert biztos annyi a fontos?
Egy elrontott lóhoz sem muszáj sem segédszár, sem más, az én lovam is igencsak "érdekes" volt, mikor elhoztam (ügetőről jött, az előző tulaja "lovagolta be"), most tökéletesen megy. A segédszárnak ugyanaz a hátulütője, mint a veiroternek, hogy kierőszakolhatsz egy tessék-lássék dolgot, de nem valódi bizalmon fog alapulni a dolog, segédszárat nem lehet úgy használni, hogy elolvasol 3 sort, és minden tiszta, had szóljon. Ha sajnálod a díjlovas edző árát, akkor meg nem kell segédszárat használni.
"Segédszár
Egy klasszikus segédszár, ami a zablán Keresztül a ló állkapcsára hat. Elősegíti a támaszkodást, és keretet biztosít a ló számára. A lovas könnyebben tudja az elengedtető hossz hajlítások alkalmazni.
A segédszár kétféleképpen csatolható: a ló szügye előtt a két mellső lába között, vagy két oldalt a hevederhez. A csatolási módot a ló alkata, és a cél határozza meg.
Szár fölött járó lovaknak nagyon ideális segítség. De gyakorlott kezeket, és tudatos csizmát igénylő segítség. Igaz a szárak külön futnak a lovas kezében, de engedni is tudni kell. A passzív alkalmazás során lovunk megtalálja a kényszer keretből való menekülést. És nem érjük el a kívánt eredményt."
Szerintem annyiban szükségtelen, hogy ha kellően csizmához lovagolsz, mindig rugalmas a szár, de sosem húzó vagy fékező hatású, egy kellően elengedett, laza ló magától elkezd a zablához nyúlni. Sőt, ha igazán jól tudsz futószárazni, ez a jelenség már ott is feltűnhet.
Várjál, majd mindjárt elnézést kérek, hogy egyedüliként megírtam, hogyan kell fogni...
Ha a lovadat szárra tudod lovagolni, akkor nincs rá szükséged, ha pedig nem tudod, akkor arról meg már tudnál, mert dolgoznátok rajta az edződdel.
Szóval a segédszár röviden arra jó, hogy a lovat tarkóban engedésre bírja és így lehozza a fejét. Nagyon jó érzék kell hozzá, hogy mikor bólint a ló, engedjen a lovas a szárral, a segédszárral még jobban és csizmával a zablához tudja lovagolni a lovat. Ha ez az érzék nincs meg, a ló a szár mögé bújva fog kiutat keresni a hatás alól és ha kellően negatív élményeket szerzett, nagyon sokáig fog tartani, amíg újra megbízik annyira a lovas kezében, hogy a zablához lépjen.
Egyébként azt én sem értem, hogy ha van edződ, akkor miért itt kell megkérdezni, hogy mire való a segédszár. Elolvashatsz 1000 oldalt is, akkor sem fogsz tudni megtanulni így-vagy úgy lovagolni. Azért fizeted az edződet, hogy megtanítson, kontrollt adjon, magyarázzon, mert lehet elméletben művelődni a segédszárról, de a használatát ígyis-úgyis az edződ fogja kontrollálni.
(Egyébként meg részemről az lenne az utolsó alkalom, amikor az edzőmnek pénzt adok, amikor beszámol arról, hogy segédszárat rakott a lovamra.)
Köszönöm a választ #7-es.
Neked is Valletta azt a részt a válaszodban ami hasznosnak bizonyul. Nem kértem hogy bírálj vagy mondd meg hogy rárakjam vagy sem, esetleg hogy beszólogass. Örülök hogy ilyen okos vagy hogy ha az edződ aki nyilván valóan jobban lovagol mint te, és kipróbál valamit a lovadon, akkor te leváltod.
Az elméletére voltam kíváncsi röviden, hogy tudjam hogy mire figyeljek mit ne csináljak. Sajnos elég sok ember arra használja hogy valahogy kinézzen az atom merev lova, én nem erre akarom. Nem tart annyi edzést az edzőm, és ő nem is ért annyira az idomításhoz, nem tudja jól elmagyarázni. De akkor majd megkérem a díjlovas edzőmet hogy segítsen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!