Iszonyú rossz a csikó. Mit tegyek? (többi info lent)
Sziasztok!
Van egy 4 éves csikó, még nincs rendesen belovagolva. Keveset lett vele kisebb korába foglalkozva, így teljesen elvadult. Mivel elég sokan félnek tőle, ezért én bevállaltam, hogy megpróbálom belovagolni. Még soha nem próbálkoztam belovaglással, és őszintén kicsit hülyének tartam magam, hogy egy elvadult telivérrel kezdem. Amikor megismertem a lovat, rúgott, harapott, lepucolni is sok idő volt, nem kapta be a zablát, felülés kb. 20 percig tartott mert forgolódott/rugdosott. Amikor fordultam vele sokszor harapott bele a lábamba. Léptetni is igen nehéz volt, mert ha ő úgy gondolta, hogy nem akar, akkor ágaskodott vagy bakolt. Jelenleg már nem harapja le a lábam fordulásnál, vágtát gyakorlom vele (vágtában van amikor lerántja a fejét és bakol), és néha csipkelődik. Problémám az, hogy a sarkalást még mindig nem viseli el, pedig már egy éve foglalkozok vele. Futtatásnál pedig van amikor nekem akar jönni (sunyít és mintha nekem akarna ugorni felém vágtázik). Nem tudom, mit csináljak annak érdekébe, hogy jobban viselje el a sarkalást! Aki már tapasztalt belovagló adhatna néhány tanácsot..:/
Lehet, hogy nem ismerem a lovat. De ez nem változtat azon, hogy nagyon elfogod rontani! Hallottál már arról, hogy sokan a lovukkal a földről "játsszanak"? Bizalomjátékokat játsszanak az emberek a lóval. Fogócskáznak, bújócskáznak, stb.. Először földről kéne vele dolgozni, nem rögtön ráülni!
A földről történő munka által érjük el, hogy a belovaglás ne a ló megtörését jelentse. Itt ugyanis már a kötőfékszáron történő vezetgetés közben megtanulja, hogy az elindulás, megállás, iramváltás az őt vezető ember döntése. Fontos a csikó helyes vezetése, hogy engedelmesen kövessen bennünket, laza száron jöjjön a jobb oldalunkon, gyakori megállásokkal, elindulásokkal. Ezeket mindig előzze meg a vezényszó, pl.: előre, hátra, hóó vagy csettegés. Ha sietne, finoman rántsuk meg a szárat egyszer, ezután engedjük lazára. Fontos, hogy ne kezdjünk bírkózni, ha nem lassít, határozottan rántsuk meg a szárat, ha kell, álljunk meg és ezután induljunk újra. Ez a húzás - engedés módszere, ami egész lónevelésünket elkíséri majd. Ha nem akar a csikó elindulni a pl. előre vezényszóra, a bal kezünkben lévő hosszú pálcával érintsük meg a hátulját, ne túl erősen. Vezetgetés közben csináljunk sok megállást, a vérmérséklettől függően néhány perc, akár 10 perc várakozást. Gyakoroljuk a fordulatok is, miközben igyekezzünka a figyelmét folyamatosan magunkra irányítani. Ezt addig kell gyakorolni, amíg vezényszavak nélkül követ minket a ló, nem siet, nem marad le, lógó száron is megtorpan, ha megállunk.
Mind az engedelmesség és a kezelhetőség szempontjából is fontos, hogy a csikót megtanítsuk minden körülmények között nyugodtan állni. Ennek gyakorlásáea olyan helyre kössük a csikót és olyan módon, hogy az biztonságos legyen. Erre azért van szükség, hogy esélye se legyen oszlopot kiverni, kötőféket-kötelet szaggatni. Így fogja hamarosan tudomásul venni, hogy az ő dolga most nyugodtan állni, amíg ápolgatjuk vagy csak várakoztatjuk.
Ezt segíti a béklyó használata is, ami rávezeti a lovat, hogyan kell nyugodtan, mozdulatlanul, kapálás, idegeskedés nélkül állni(2. kép), pl. egy orvosi kezelés során. Egy ló egyébbként, ha ismeri a béklyót, nagy valószínűséggel akkor is nyugodta marad, ha kötélbe vagy más veszélyes dologba lép, mert biztos lesz benne, hogy kiszabadítjuk. A béklyóhoz szoktatáshoz azonban csak olyan helyet használjunk, ahol nem tud kárt tenni magában. Nagy, zárt karám vagy körkarám puha talajjal alkalmas erre.
Ha elérkezettnek látjuk az időt, hogy felnyergeljük lovunkat, ne habozzunk. Én ezt akkorra értem, amikor futószáron vagy körkarámban lovunk fegyelmezetten dolgozik mindkét oldalra, csendes jelenkre lépést vált, megáll, elindul, láthatóan jól érzi magát, nem görcsös-púpos. Arra részletesen nem térek ki, milyen idős legyen a csikó, amikor felülünk rá. Én úgy tartom, figyelembe véve a ló testi-lelki adottságait, heti 1-2 alkalommal, 15-20 percre, 2,5 éves kor elmúltával kerülhet erre sor. Az első nyergeléshez kössük ki a csikót gyorsan oldható kötéssel.
Mielött nyeregalátétet tennénk rá, játsszuk ezt el kabátunkal, dzsekinkkel.
(3. kép) Elöbb megszagoltatom vele mindkét oldalról mellé állva, utána a nyakára terítem, majd lassan végighúzom a faráig, és ezt addig ismételgetem, amíg összerezzen. Ha már látványosan bírja, akkor előhotakodom a nyeregalátéttel, és kezdem előlről, de ekkor már nem finomkodom annyira, hanem jól odateszem és meg is veregetem a hátán, ismételve mindaddig, míg közömbösen a szeme sem rebben.
{folyt.köv}
Nem akarom ismételni a 6. válaszolót szóval nem írom le én is ugyanazt. Képzeld bele a hozzászólásomba.
Még annyival egészíteném ki, hogy szerintem olcsóbb egy jó belovagló mint 2 év kórházi kezelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!