Egy ló tudja, hogy Ő egy ló?!
Egy ló soha nem ő. Ő csak ember lehet. Önképe (egy szóban) is csak embernek.
A ló és más állat nem rendelkezik gondolatokkal, nincs asszociációs képessége, s még nagyon sok képességekkel nem rendelkezik. Mi meg sok olyan dologra nem vagyunk képesek, amelyre állatok igen.
A ló „hiheti” egy másik állatról, hogy az is egy ló. Liba tekintheti „mamájának” az ember gazdáját, kutya falkatársának a csörgőkígyót stb. Ez a kötődés a születés után, a szocializálódása során ösztönösen jön létre, de nincs tudatában.
szerintem a tisztességes válasz az, hogy senkinek fogalma sincs mit él át egy ló, mi van a fejében. azt tudjuk mérni, hogy miket tud csinálni, megtanulni stb.
ami azért adott, hogy nyilvánvaló, hogy meg tud különböztetni különféle állatokat. a természetben nem szaladnak együtt a disznók és a lovak mert azt hinnék, hogy ők egy csapat :) és nem is próbálnak szaporodni sem egymással.
még talán annyi, hogy van valami tükör teszt, hogy megismeri e magát ha elé raknak egy tükröt. bizonyos állatok rájönnek.
A kérdés két részre bontható. Egy ló, mindíg tisztában van azza, hogy ki a fajtárs és ki nem. Ennek oka, hogy genetikailag kódolt információról beszélünk, amit molekuláris/sejt szinten ismer fel. Ugyanakkor a disznó és hasonló kategóriák absztrakt fogalmak, amit a ló nem értelmez/használ. Ezt úgy lehet elképzelni, hogy amikor te azt mondod erdő, akkor a ló csak 1. fa 2. fa 3. fa stb. képes értelmezni a dolgot.
Önképük, öntudatok a tudomány jelenelgi állása szerint nincs, mert nem ismerik fel magukat a tükörben.
Más kérdés, hogy a lovak vislekedésének, mint általában az állatoknak, számos tanult elemük van. Tehát pl egy farmon, ahol csak disznó van, a lovat pedig rögtön szülés után elszakítjuk az anyjától a viselkedése jónéhány disznóra emlékeztető viselkeséelemt fog mutatni, ugyanis jobb híjján tőlük tanulja majd el. Ráadásul,. mivel szociális élőlény, erős belső kényszere is van, hogy beilleszkedjen az adott csoportba.
Amúgy amit az első írt, az baromság. Olyan nincs, hogy ösztönlény, egy állat pusztán az intelligenciaszintjében különbözik az embertől a tudomány világában. De ugyanzon gondolkodási sémákat követi, és bizony ugyanúgy idomítani is lehet.
Így van utolsó előtti. A lovaknak nagyon mély gondolkodási sémájuk van xd -.-
Kb. ennyi fut le az agyukba: Ez barát, ez ellenség. Ez ehető, ez nem. Ez biztonságos, ez veszélyes. De ezt is az ösztöneik alapján állapítják meg. És azért ne keverd az emberrel, mert az nagy hiba lenne. Keverheted azért, mert sokszor az ember is ösztönből dönt. De végig gondolja kell-e is tőle félnie vagy nem!? Lehet, hogy az ember egyből rájön, hogy ez veszélyes még egy tegyük fel lóval ismertetni kell egy ideig az adott dolgot mire leesik neki, hogy nem veszélyes. De ez már a megtapasztalt élmények közé tartozik. Az állatok ösztön és tapasztalat alapján élnek. Nem gondolkodás alapján.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!