Díjugratás! Szerintetek mik azok az alapvető hibák, amikre figyelni kell díjugratásban? És univerzális nyeregben mehetek díjugrató versenyre? Kantarra orrfekhez tegyek orrzot? Invedo/fasli? Milyen tábla a legjobb? Szugyelot tegyek?
Szia!
Az ülésemmel kapcsolatban én ezekre szoktam leginkább odafigyelni.
Ami talán a legfontosabb: FIX LÁB!
Ügyelj rá, hogy mikor a felsőtested elmozdul ugratás közben, az alsó lábszárad egy helyben maradjon. Persze ha elveszted az egyensúlyodat, akkor azzal tudsz talán a legkönnyebben korrigálni.
Ha előretolod a lábad, csak zablából fogsz tudni könnyíteni, a ló nem kap szárszabadságot, üt, ellenszegül, vagy csak szimplán egy szar érzése, emléke lesz, és beletesz a következő akadályba, vagy kikerüli. Azonkívül könnyen visszaeshetsz a nyeregbe, ami leérkezésnél se neked, se a lónak nem kellemes.
De semmiféleképpen sem a ló szájából akard visszanyerni az egyensúlyodat, ha meginogtál!
Ami még fontos: akkorát könnyíts, amekkorát az akadály kíván.
Ezalatt azt értem, hogy ötven centin nem kell a ló fülébe susmorogni.
Láttam HALADÓ lovast úgy ugrani, hogy ment csővágtában az akadályra, a zabla segítségével felhúzta magát, a lába hátra a horpaszhoz, a kedves lovas meg megvakarta a nunusát a nyereg markamráján. Szépen elhasalt a lovon. Randa látvány volt.
És ki volt minden kis lovas akadva, hogy a lónak az égben a feje, és nem adja oda a hátát ugrás közben, ami ezáltal elég viccesen nézett ki.
Szóval a csípőd maradjon a nyereg fölött, és ne a ló nyakával támaszd a hasadat.
Nem akadály fölött, hanem a pályán, az ülésed legyen fix, magabiztos és LAZA. Ha a ló rohan, se feszülj be, mert merev lovast könnyebb földhöz vágni, mint egy pattogós labdát. Csak semmi székülés, mert az ocsmány. Ülőcsonton ülj! Ha hátrahúzod a lábadat, érezni fogod, hogy előrebillensz. Sok lovast láttam már, akik azt hitték, hogy így kell könnyíteni. Nem tudta, hogy röhögjek-e, avagy sírjak. Meg ha a súlypontod elöl van, elég egy satu, és puff.
Fontos még a kellő szárszabadság.
Anno, még pöttöm koromban hajlamos voltam úgy ugrani, hogy a kezem visszafele, a hasam fele ment, ezáltal nemhogy fogtam a ló fejét, de vissza is tartottam. Két-három ugrás után az akkori edzőm szólt, hogy hogy a kezem a ló szája fele menjen. Ha odafigyeltem rá, jól csináltam.
De hablatyolhatok itt az elméletről, gyakorlat teszi a mestert! :)
Ha nem egy ötvenen indulsz, nagy eséllyel jó az univerzális nyereg. Ínvédő-bokavédőt szoktak használni, de az ínvédő a fontosabb. A szügyellőt sokszor hajlamosak a lovasok dísznek használni, de ahogy az előttem szóló mondta, az edződ ezeket majd észre fogja venni.
Nem kezdhet mindenki profiként, erre való az edző! Ne feledd, egyszer neki is volt edzője, neki is tanulnia kellett, és azért van, hogy átadja a tudását! :)
Mindenesetre hajrá, ha versenyzésre kerül a sor, sok sikert!
Remélem, segítettem :)
szerintem a legfontosabb az idomítás, főleg egy kezdőnél, akinek ugye a stílusversenyeken kell "végigverekednie" magát. tele van a b1a rohanós, csillagvizsgáló lovakkal, amiken nem megy át egy félfelvétel, és elugranak a messzeségből 90 centire, aztán a lovasok csodálkoznak a 6 körüli stíluspontokon..
szóval, idomítani, idomítani, idomítani. ha jól lovagolsz oda egy akadályhoz, kisebb eséllyel maradsz a hátában, a szájában, amitől az előző válaszoló óva intett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!