Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért mondja ezt Monty Roberts...

Miért mondja ezt Monty Roberts? (lent) ( Lovak és emberek című könyvből)

Figyelt kérdés
"A fű nem fut el a ló elől. Soha ne használj élelmet jutalmazásra!"
2011. dec. 9. 09:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mert így gondolja... :D
2011. dec. 9. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Monty tehetséges manipulátor. Nem meglepő, hiszen az idomítás is végső soron az állatok manipulásáról szól, ezért olyan jó benne. Azért mondja ezt - sejtésem szerint- mert nyilván valóan nem igaz (indoklást lásd lentebb). Mivel ezzel generál egy ellentétet, ezért vagy felidegesíti az adott személy és arra kézteti, hogy megcáfolja, vagy a laikusokat kiváncsivá teszi, de mindenképpen arra ösztönzi, hogy tovább olvassa amit mond, tehát hogy foglalkozzanak vele. Remek kis reklám.


Indokás: ez a kijelentés sem elméletben, sem gyakorlatban nem igaz. Gyakorlati ellenpéldának ott vannak pl a vakvezető pónik. Ők azért nem gyengén idomítottak, mégis kiképzésük aktív része az élelemmel jutalmazás.

Elméletben sem lehet igaz, hiszen a dolgok értéke relatív. Pl a víz nálunk nem nagy érték, jön a csapból. A sivatagban viszont ölnek érte, mert nagy kincs. Ennek mintájára, a ló nem fog neked a legelőn fűért dolgozni, deha be van zárva a boxba, és napi kétszer lát valami szénát, akkor bizony már lesz értéke annak a fűnek is, legalább annyi, hogy odamenjen érte és elvegye. De a fű alapvetően gyenge példa, beszéljünk mondjuk a répáról, amit önerejéből soha nem találna (ugyebár a répa magas cukortartalmú, a cukor meg egy értékes dolog a természetben).

2011. dec. 9. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Le tudnád írni, hogy mit is mondott utána? Vagy hogy hányadik oldalon volt - nem emlékszem rá
2011. dec. 9. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Mondjuk én nem teljesen értek ezzel egyet. Pl trükk tanításánál eleinte kis répakockát kap, majd a dicséret később már csak szóbeli és simogatás lesz. Viszont a céltalan kajáltatást inkább tartom károsnak, mert a ló hozzászokik, hogy mindig kap valamit, ettől rossz szokása lehet, hogy akaratos lesz, csipkedni kezd a nyalánkságért, esetleg haraphat is.
2011. dec. 9. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Ömmm... ez nem egy szövegbe volt, az elején van az idézeteknél. Ami szinte mind igaz, de ezt nem értem. Lehet hogy arra akar kilyukadni, hogy ha kajával jutalmazod akkor mindig követelni fogja, hogyha nem kap? Mert végül is a simogatást nem tudja kikövetelni, azt vagy megkapja vagy nem. A kajáért viszont tud erőszakos lenni, mint ahogy az utolsó is mondja.

Barátnőm lova is állandóan zabot kapott jutalomnak, mindig egy maréknak. És olyan erőszakos lett ha nem kapott, csak egy paskolást. Meg harapta barátnőmet nem is egyszer. Azóta nagyon ritkán kap jutalomnak kaját, és már beéri egy paskolással egy simogatással. Talán erre érti? Abba is van igazság amit a második mondott!

2011. dec. 9. 11:30
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem olvastam ezt a könyvet (de érdekesnek tűnik). Saját tapasztalataim szerint nem lehetetlen a lovat jutalomfalatokkat tanítani, de nehéz és épp ezért sok esetben értelmetlen is (vakvezető pónikál kivétel). A lovat nem lehet úgy nevelni, mint egy kutyát és ez fordítva is igaz.

A kutya (csak példaként) egy ragadozó állat, a vadonban nem jut minden nap élelemhez. Benne van az ösztöneiben hogy egy kis darab kajáért bármire képes.

A ló ennek teljesen az ellentéte. Növényevő, menekülő, reagáló állat. Neki az életéért kell küzdenie nem pedig az élelemért, amihez bármikor könnyedén hozzájuthat (csak le kell hajolnia). Nem fog egy répa kedvéért bármi extrát megtenni, ennek ellenére lehet használni a jutalmazást bíztatás, barátkozás szempontjából. De ha ezt eltúlozzák, az többet árt, mint használ. A kutyával ellentétben a ló nem fogja tisztelni a gazdáját/gondozóját. Sőt egy idő után már elvárja, azt hogy kiszolgálják: kapar a lábával, rúgja a box falát, sunyít, odacsíp... és már meg is van a baj. Ezért nem szabad hozzá nem értő embernek lovat tartania.

2011. dec. 9. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Csupán arra világít rá, hogy a jutalomfalat és társai nem a megfelelő módszer a dicséretre. Néha-néha lehet neki adni, de nem szabad rászoktatni, mert utána el fogja várni, és anélkül már meg se fog neked mozdulni.
2011. dec. 9. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Én ezt sajátosan értelmeztem, nem tudom, hogy helyesen-e, de azért leírom.

Szerintem ezzel csak arra akart rávilágítani, hogy egy olyan dolog alkalmazásával, mely alapban szerepel a ló életvitelében, sokkal kevésbé járhat az ember sikerrel a kapcsolatépítésben - mert erről szól maga a könyv - mint egy olyannal, amivel ritkán találkozik.

Jutalmazhatod répával, fűvel, este az etetésnél amúgy is megkapja a vacsoráját. De mi van, ha puszta szeretetet használsz motivációképp? Ezt nem kapja meg bárkitől, minden nap, csak tőled kaphatja meg. A lovak egymás közti törődése és szeretet merőben más, mint amit az ember nyújthat neki. Az újdonság varázsa, és maga a bizalom az, ami meghozza egy kapcsolat gyümölcsét. Nem a széna, vagy a répa.

2011. dec. 9. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Monty Roberts több évet töltött a musztángokkal.És hihetetlenül sok időt a lovakkal.Már kiskora óta. Ő érti a "lovak nyelvét". Szerintem megvan a maga oka annak,hogy ezt mondja. Ez szerintem csak egy tanács,hogy (szerintem) ne étellel jutalmazd a lovat.Neki már az is jutalom hogyha jól teljesítette amit kértek tőle.És,hogy a munka után a ló majd ehet és kipihenheti magát.De addig amíg valaki valamit kér tőle kutya kötelessége megcsinálni.Előbb a munka aztán a pihenés,összefoglalva.


Szil. Zsófia Mária

2011. dec. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Mert neked jutalom ha mondjuk eszel...sztem nem.az életfeltétel és az már szinte természetes nem jutalom és a ló nem ragadozó hogy az élelem ennyire fontos lene neki...nem zt mondom hogy nem az de az életfeltétel.vagy pl ha te ötöst kapsz az az igazi jóleső dolog ha a szüleid megdicsérnek megölelnek stb.

Érdemes megnézniPataky Kata oldalát:www.patakykata.hu

2012. jan. 7. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!