Mi a jó a lónak? . Túlzott féltés? Vagy rossz gazdi?
Istállózás vagy rideg tartás, fásli vagy nem fásli, patkó vagy nem patkó?
Elso korben a kerdes: milyen fajta lo? Egy beltenyesztett angol teliver, aminek a dednagyapja es a dedanyja edestestverek voltak, egy noniusz, egy shetland poni, valamelyik hidegveru fajta, egy gidran...?
Fajtatol, eletkortol fugg. Mindegyik imadja a legelotartast, de lehet, hogy egy angol teliver belebetegszik a minusz huszonot fokba, mig a vastag szoru izlandi fjord direkt a hoba fekszik es alszik nagyokat. Faslit jobban igenyel egy kenyes labu teliver, mint egy teljesen masra hasznalt poni vagy hidegveru. Patko pedig megint attol fugg, milyen talajon, milyen igenybevetel van. A csak legelon tartottaknal szinte felesleges a legtobb fajtanal (neha kormoles kell), de muszaj a falu kocsislovanal, amelyik kizarolag az aszfalton huzza a nemidennyaron lebarnultak fogatat.
Sok mulik azon is, mikor kerult hozzad a lo. Ha elete elso 3 eveben istalloban volt es alig latta a szabad eget (ismertem egy ilyen szerencsetlent, csempezett, radiatorral futott istalloja volt), te megveszed mondjuk oktober vegen, akkor, ha kirakod ridegtartasra, szinte 100%, hogy az elso heten megfazik es beteg lesz, egeszen egyszeruen azert, mert az elete elso 3 evet melegben toltotte, a szervezete nem ismeri a szabad levegot.
Szoval a kerdesedre a valasz: fugg a fajtatol, a hasznalattol, az elozmenyektol, es meg ezer mas dologtol.
A ló jobb szeret kint lenni, mint bent. Nálunk egész nyáron kinn vannak a legelőn, csak abrakolásnál jönnek be az istállóba. Ha van egy beállója a lónak, ő tökéletesen elvan kint is, sokszor van, hogy szakadó esőben nem akartak bejönni a mieink.
Télen is a nap nagy részét kint töltik, jó nagy szőrt növesztenek, takarót csak munka után látnak, éjszakára benn alszanak az istállóban.
Patkó nem patkó... ez annak a kérdése, hogy mennyit és milyen talajon megy a ló, nálunk sok helyen köves a talaj, meg agyagos így jól jön a vas a lábán, viszont egy kunsági lovasnak, aki jobbára homokon megy nem biztos, hogy szükséges a patkó.
Attól, hogy a lovad mennyire puhul el, az rajtad múlik, ha lovagolod, erősíted rendesen, nő az állóképessége.
Nagyon szeretem a lovamat, de neki jobb kinn a természetben, mint az istállóban, agyon takargatva, széltől óvva. Az ilyen túlféltés miatt, akár gyengülhet is ló immunrendszere.
Függ az előző tartástól, mármint hogy az előző gazdája hogy tartotta. :)
Mert ha a telivér kint volt gész életében karámban akk. ő is bírja a -20°-ot.
De ha az izlendi póni egész életében istállóban volt akkor ő fázni fog kin.;)
Ha sokat dolgozik és/vagy meg van nyírva, akkor istálló.
Ha 1 héten 2-3 órát dolgozik és nincs megnyírva tökéletes neki a rideg.
A miénk nap közben karámban éjszakára istállóban van.
Patkó nincs rajta mivel leggyakrabban földúton jár.
Fáslit csak akkor használunk ha bedagad a lába vagy ilyesmi.
tehát munka fáslit az én lovam még nem látott. :)
Ha nagyon vigyázol rá elpuhul az immunrendszere, tehát ez nem jó neki.
Akik a lovastusát lókínzásnak tartják azok azok az állatvédők akik állatot csak képen láttak.
Az ilyeneket le kell sz**ni.
Attól függ, mire használják azt a lovat. Egy hobbilónak, akin néha lovagolnak, azt is leginkább terepen, nincs szüksége istállóra, sőt, amikor ülnek rajta, legalább lehetősége van mozogni, ha ridegtartásban van, persze ez is akkor igaz, ha nem egy kis karámban, hanem hatalmas legelőn élhet. Az a ló viszont, amelyik pl. versenyzik, naponta edz. Télen is. Viszont télen, ha megizzad, nagyon könnyen megfázhat, ezért őt illik nyírni, takarózni és emiatt természetesen istállóban tartani. Ez persze két véglet, mindig aszerint kell dönteni, hogy az adott lónak milyen az élete, mit várnak tőle, mennyit és mit dolgozik és ehhez igazítani a tartási körülményeit.
Ugyanez a patkókérdés: ha sokat jár aszfalton, kavicsos úton, bármi olyan felületen, ahol fokozott kopásnak van kitéve a patája, illetve ha versenyzik és fontos, hogy ne csússzon meg, akkor szükséges a patkó. Ebben az esetben az lenne káros, ha nem lenne patkolva. Egy legelőn éldegélő hobbilónak, akit csak terepen vagy a homokos karámban lovagolnak, fölösleges a patkó. Kárt nem okoz ilyenkor sem, csak ha rosszul van föltéve, vagy ha a karámban összerúghat a többiekkel.
A lovastusáról annyit, hogy egyáltalán nem lókínzó a dolog, sőt, olyan szinten vigyáznak a lovakra a militarysok, hogy az elképesztő. A terepszakasz ma már nem durva, valaha az volt, de már nem engednek olyan akadályokat, amelyeken komoly baj történhet, nincsenek teljesíthetetlen szintidők, stb. Ráadásul aki lovastusára adja a fejét, elég képzett lovas kell legyen, nem akármilyen edzői háttérrel, mert anélkül semmire sem megy, ráadásul még veszélyes is, de nem a lóra, hanem a lovasra nézve. Ha valaki nem ért hozzá és nem készül fel nagyon alaposan, az rosszul jár - nem is lehet látni felkészületlen, tudatlan lovast, rossz kondijú, problémás lovat military versenyeken.
Ezt a kérdéskört nem lehet egyértelműen megválaszolni, mert ahogy fentebb is említettem, ló és ló között óriási különbségek vannak és mint ahogy nem minden embernek ugyanaz a jó, úgy a lovak is különböznek. Az a helyes és követendő irány, hogy az adott lóra szabva kell megállapítani, milyen tartást igényel kora, neme, fajtája, egészségi állapota és használata miatt.
Na szóval... tényleg attól függ hogy mire tartod a lovat és hogy milyen fajta. De ha ez elhanyagolható akkor mindenben az aranyközépút. Például nyáron hajnalban kivinni és kint lehet hagyni a legelőn akár éjszakára is (bár ez nálunk sajnos nem megy mert elég sok a lopás errefelé)egyébként meg olyan 6-7 órakor behozni, télen pedig amikor nem tiszta jég a karám dolgozgatni vele, vagy ha nem esik éppen a hó akkor pár órára kiengedni a legelőre és utána lótakaró mert ha megizzad könnyen meghűlhet.
A patkó az nem rossz találmány főleg ha városban lovagolod, védi a patáját de persze plusz költség (amire nem árt áldozni) de ha nincs patkolva akkor meg pataharang vagy ha az sincs akkor minden nap olajozás, zsírozás. A fásli meg megint jó ha van de nyilvánvalóan csak akkor ha nehéz izom és ízület munkát végez a ló. Szerintem túlfélteni semmiképpen sem szabad, meg kisgyerekként bánni velük, de ugyanígy elhanyagolni sem. Tehát az a ló ami 20 percenként kap csemegét meg jutalomfalatot és állandóan szemmel van tartva "nehogy valami baja legyen szegény kicsikémnek" már nem normális. Ugyan ilyen a fűtött istálló és egyéb fölösleges kényeztetésnek nevezett dolog ami gyengíti az immunrendszerét.
Én hobbizok, akkor patkolnám, ha szükséges lenne (nagyon törne)
Sajnos nem tudom ridegben tartani, mert nincs rá lehetőség.
Fáslit nem használom, mert nem tetszik, félek h túlhúzom és ártok vele. Ugrásokhoz rakok fel ínvédőt.
Nem igazán tetszik ez a túzott féltés dolog, annyira vigyázok rá, h baja ne legyen. Tehát ápolom, rendben tartom , mindig átnézem, de minek fáslizgassam, amikor egészséges? Szeret legelőn lenni, akkor nem fogom boxba zárni, csak mert úr isten, lehet h az egyik ló megrúgja, és lesz rajta egy bibi, ami már 1 hét múlva nem is látszik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!