Milyen női lovas szakmák vannak?
Olyanokra gondolok, mint férfiaknál a huszárok.
Nem baj tehát ha régies.
olyan ahol lovagolnak is.
prostikkal poénkodók kíméljenek! :)
#2
Azért én nyomtam rá egy zöld pacsit... :)
Mások úgy látszik nem
#3 Magas labda, nehéz nem lecsapni.. :)))))
Mondjuk valami terápiás lovaglás ahol gyerekeket tanítasz lovagolni?
Ehhez tudnom kellene, hogy történelmi anyagot gyűjtesz-e vagy ilyen szakmában szeretnél dolgozni.
1. Ha ilyen szakmában szeretnél dolgozni, akkor Németországban elég gyakori a lógondozó, nem kifejezetten női szakma, de a nők többségben vannak. Ezen belül választhatsz, hogy lovakat tanítasz be leendő lovasok részére. Szoktatod a lószerszámokhoz, az ügetéshez, a vágtához, stb. és minden olyanhoz amit az adott lónak tudnia kell. Ez egy nagyon komoly és bonyolult tanulási és tanítási folyamat, csikót és embert-próbáló :). Ez attól is függ mire használják a lovat majd, versenyló, hobbiló, erdészló, stb. (ez nagyon most jön föl, felismerték, hogy a munkagépek összetömörítik az erdei talajt és így csökken a nedvességmegtartó képesség, tehát gyorsabban szárad az erdő).
Aztán van lóápolási, abrakolási irány is, itt több a férfi, de még mindig sok a nő, fel kell ismerni a betegségek előjeleit, meg ganézni is kell :). Más irányok is vannak, van aki patkol és figyeli a paták egészségét, levágja a felesleges kinövéseket. Van aki csak lómasszírozással foglalkozik.
Itt egy lista:
1. Lóállatorvos
2. Lóállatorvosi technikus
3. Lóidomár
4. Patkolókovács
5. Lómasszázs-terapeuta
6. Lótenyésztő
7. Lótáplálkozási szakember
8. Lófotós
9. Istállóvezető
10. Lovas rendezvényszervező
11. Lovas termékértékesítő
12. Lovas újságíró vagy blogger
13. Lovasoktató
14. Hivatásos lovas
15. Lovas túravezető (felkapott szakma, a nemek nagyjából egyenlőan oszlanak el)
16. Istállósegéd
17. Lovasjárőr (Kanadában több női lovasjárőr is van)
18. Lovasterápiás szakember (szintén népszerű nők körében, gyerekekkel is foglalkoznak)
Sorolhatnám még.
2. Ha történelmi példákat szeretnél gyűjteni:
Mi (lovas nomád eredetű népek) vagyunk a legjobb példa. Míg a letelepedett népeknél szigorú patriarchátus alakult ki (itt nem a mai agyon használt modern közhelyre gondolok), addig a nomádoknál a nők sokkal szabadabban éltek. Nem csak, hogy nem tiltották a lovaglást nekik, hanem elvárás volt a jó lovagló tudás. Sőt nadrágot hordtak (hiszen abban lehet jól lovagolni)! Nem tudom tisztában vagytok-e vele, de ezért sok Nyugat-európai országban komoly büntetés járt a nőknek (olykor halál is).
A szarmata nők például addig nem házasodhattak, amíg meg nem ölték első ellenségüket, tehát a szittyáknak voltak olyan csoportjai, amelyeknek valóban voltak női harcosai.
Szinte az összes ilyen népnél (szittyák, szarmaták, hunok, avarok, magyarok) megfigyelhető, hogy amíg a harcos korú férfiak például hadjáraton vannak vagy adóztatnak, addig a nők vigyáznak a gyerekekre és az idősekre. Míg nyugaton tilos volt fegyvert viselniük, vagy legalább is nagyon helytelenítették, addig a nomád közösségekben a nők keményen harcoltak, nyilaztak, lovagoltak megvédték a közösséget amíg a férfi harcosok visszaértek. Harchoz értő nők nélkül például, elképzelhetetlen lett volna a magyarság megmenekülése a besenyő támadás közben és után.
Kifejezetten női lovas szakmát sajnos nem találtam, de attól, hogy a férfiak a katonai szakmákban túlsúlyban voltak, még nem jelenti azt, hogy ezek férfi szakmák.
Keress rá Lebstück Máriára, kiváló huszár volt.
"A bécsi forradalom leverése után 1848 novemberében a magyar honvédsereghez csatlakozott, sok más csata mellett részt vett a branyiszkói, komáromi, hatvani és a kápolnai csatában, Buda ostromában többször megsebesült. Szolnokról Komáromba huszonhárom fegyverrel, munícióval megrakott társzekeret kellett eljuttatnia, de egy kritikus helyzetben – mivel gyalogsági fedezete elmenekült – a szállítást vállaló szekeres parasztok is megijedtek és lovaikkal elszöktek. A mozgásképtelen trént magával együtt fel akarta robbantani. Egy közeli faluban határozottságának köszönhetően mégis sikerült lovakat szereznie, és folytathatta az útját Léva felé. Merészségéért Görgei Klapka, Guyon és Mészáros tábornokok és több más vezérkari tiszt előtt megdicsérte. Egy visszavonulás alkalmával, mikor a mocsaras talajba ragadtak túl nagy csizmái, és ezért egyedül maradt, három császári katonával küzdött meg. Kettőt lelőtt, a harmadik elmenekült. A verpeléti ütközet után, amikor mindenki csak a maga megmentésével foglalkozott, ő egyedül 86 sebesültet mentett meg és szállított Tiszafüredre."
Végül egy idézet:
"Mindenekelőtt azért léteznek nemi kategóriák más sportágakban, mert olyan képességeket mérnek, mint a gyorsaság, az állóképesség és az erő. Általában a férfiak magasabb szintet mutatnak ezekben a képességekben, mint a nők. A lovaglásban azonban a mozgékonyság és a koordináció a fontos.
Ezt figyelembe véve a férfiak és a nők egyenrangúak. Ezenkívül a lóval való kapcsolat is nagyon fontos. Ezért a lovaglás sok ügyességet és a lóval való jó kapcsolatot igényel."
Kifejezetten női maximum a dámalovas, de azért ebből megélni nehéz.
Lovasoktatók között pl több nő van talán, mint férfi. Esetleg lovasterapeuta.
De ha te lovakkal akarsz foglalkozni, ne a nemed legyen az akadály, mert vannak női zsokék, díjlovaglók/ugratók, military-sok, munkalovasok, lovászok, lótenyésztők, lovakra szakosodott állatorvosok stb stb. Sőt, még lovasrendőrök vagy műlovarnők is léteznek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!